Teraz czytasz...
Soda, ocet, cytryna i noworoczne porządki
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Soda, ocet, cytryna i noworoczne porządki

Po obfitych świętach i hucznie obchodzonym Nowym Roku czas zabrać się za porządki. Dziś nieco pomysłów, jak bez toksyn i nadmiaru chemii uporać się z brudem i plamami.

Co przygotować do sprzątania

Substancje, które zwykle znajdziemy w kuchni czy w łazience, a które w ogóle lub w małych ilościach nie są truciznami, czyli:

– cytryny (a dokładniej ich sok) i sól kuchenna
– olej kokosowy
ocet jabłkowy
– biały ocet (spirytusowy)
soda oczyszczona
– mydło
– olej rycynowy

Jak posprzątamy przy pomocy sody, octu i soku z cytryny

Sok z cytryny – wybiela tkaniny, a odpowiednio szybko nałożony na plamę po winie, czy czerwonym soku rozjaśni ją. Nabłyszcza szkło. Dezynfekuje powierzchnie. Tak samo na plamy można stosować papkę z soli kuchennej z wodą.

Olej kokosowy – może być używany do polerowania drewna (raczej ten tańszy, rafinowany), zamiast WD-40 (czyli smarowanie zawiasów, łańcuchów, okuć itd.).

Ocet jabłkowy – odstrasza owady, w tym niepożądane mole. Dezynfekuje powierzchnie (stężony i rozcieńczony).

Biały ocet – pomaga czyścić srebro, szyby okienne i lustra, podobno nawet udrożnia rury odpływowe. Pewnie niektórzy pamiętają, jak babcia spryskiwała szyby octem i polerowała do sucha pogniecioną gazetą.

Soda oczyszczona – stłumi ogień (należy posypać tlący się materiał), pomaga czyścić piekarniki i armaturę łazienkową.

Mydło – obojętnie, czy szare, marsylskie lub kastylijskie – dodane do gorącej wody pomaga posprzątać podłogi, umyć naczynia, a wreszcie nawet wykąpać zwierzęta domowe (raczej nie uczuli, trudnością może być później opłukanie zwierzaka w wodzie z octem dla zmiękczenia futra).

Olej rycynowy – odstrasza gryzonie, które zostawiają bardzo niepożądane odchody będące źródłem chorobotwórczych zarazków. Po zakończonym sprzątaniu pomoże na spierzchnięte dłonie, wyschnięte skórki i zniszczone paznokcie.

oprac. Małgorzata Górska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.