https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-przygotowac-ogrod-do-zimy/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/krzewy-w-ogrodzie-wybor-roslin-i-ich-pielegnacja/
Teraz czytasz...
Rabata jesienna pełna uroku
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rabata jesienna pełna uroku

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-przygotowac-ogrod-do-zimy/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/krzewy-w-ogrodzie-wybor-roslin-i-ich-pielegnacja/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-przygotowac-ogrod-do-zimy/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/krzewy-w-ogrodzie-wybor-roslin-i-ich-pielegnacja/

Zakończenie sezonu ogrodniczego zbliża się wielkimi krokami, ale przed nami jeszcze trochę najbardziej kolorowej z pór roku, czyli jesieni. Różnobarwne liście, spadające z drzewa kasztany, poranna mgła i grzyby w lesie to bez wątpienia jej symbole. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać rabata jesienna, by zachwycała swoim urokiem do zimy.

Mimo, iż jesień uważana jest za dość depresyjny czas, myślę, że warto patrzeć na nią pozytywnie. Tylko podczas tych kilku miesięcy od września do grudnia mamy możliwość obserwowania całkowitego dojrzewania i przekwitania roślin.

Obecnie na targowiskach i w sklepach ogrodniczych mieni się od przeróżnych krzewów i roślin kwitnących jesienią. Zakładając rabatę, warto jest posadzić na niej takie rośliny, które będą kwitły partiami. Część wiosną, inne latem, a jeszcze inne jesienią. Dobrze jest także posiadać w ogrodzie okazy, które są zimozielone (nie gubią liści na zimę).

Polecanymi krzewami na jesienną rabatę są:

  • bukszpan zwyczajny,
  • wiciokrzew,
  • mahoń
  • berberys (odmiany zimozielone).

Wspomniane rośliny nie są wymagające, bardzo dobrze znoszą cięcie. Bardziej wrażliwsze na mróz są:

  • różaneczniki,
  • wrzosy pospolite,
  • ogniki,
  • irgi.

Niestety, źle działa na nie zarówno mróz, jak i susza. Dlatego pielęgnacja wspomnianych gatunków jest bardziej wymagająca. Mimo to, są niezwykle piękne. Takie krzewy stają się idealnym tłem dla niższych roślin. Dodatkowo można je wykorzystać na szpalery czy żywopłoty. Zimą będą również schronieniem dla ptaków.

Wybór bylin i roślin jednorocznych

Pewnie dla większości z Was jesienne kolory to żółty, czerwony, pomarańczowy, jednak generalnie jesień rządzi się prawem kolorów, dlatego jaki kolor byśmy nie wybrali, to będzie dobrze. Każdy ma jakieś upodobania, a wybór jest ogromny:

  • aster krzaczasty (kolor kwiatów: fioletowe, białe, żółte),
  • szałwia omszona (fioletowa),
  • wrzośce (różowe, fioletowe),
  • rudbekia (żółta, pomarańczowa),
  • dziełżan jesienny (pomarańczowy),
  • jeżówka purpurowa (różowa, fioletowa),
  • nawłoć ogrodowa (żółta),
  • miechunka rozdęta (pomarańczowe owoce),
  • celozja (czerwona, żółta),
  • słonecznik bulwiasty (żółty).

Podobnie duży wybór jest, jeśli chodzi o rośliny jednoroczne. Decydując się na nie, co roku możemy zmieniać kolorystykę i układ w naszym ogrodzie. Świetnym przykładem są tu:

  • chryzantema,
  • begonia stale kwitnąca,
  • wilec,
  • fasola wielokwiatowa.

Jeśli chodzi o kompozycje jesienne na balkonie czy tarasie, sprawdzają się tam rośliny doniczkowe.

Jak pielęgnować rośliny jesienią?

Rośliny kwitnące jesienią, jak te zimozielone, dobrze czują się w miejscach półcienistych i
słonecznych. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Starajmy się przez cały okres jesienny regularnie usuwać chwasty, które są konkurencją dla naszych roślin na rabacie.

Bezwzględnie należy usuwać przekwitłe kwiaty i opadłe liście, które mogą być nośnikiem chorób i szkodników oraz zaśmiecają naszą rabatę. Jesienny czas jest idealny na rozmnażanie, czy też odmładzanie niektórych roślin, np.: funkii czy żurawek. Złota pora roku jest też idealna na nawożenie organicznie, zwłaszcza jeśli chodzi o dobrze rozłożony obornik, który później dokładnie wymieszamy z podłożem.

Mimo, iż w okresie jesiennym często występuje deszczowa pogoda, nie zapominajmy o podlewaniu roślin. Oczywiście bez przesady. Rośliny jesienią gromadzą wodę w organach spichrzowych, dzięki temu zmniejszają ryzyko pojawienia się suszy fizjologicznej. Roślina nie może wtedy pobierać wody z otoczenia mimo tego, że się tam znajduje, ponieważ dochodzi do niskiego potencjału osmotycznego roztworu glebowego.

Rośliny wrażliwe na mróz dobrze jest okryć na zimę, np. agrowłókniną, chochołem ze słomy czy ściółkując suchymi, zdrowymi liśćmi. Jednak zabieg okrywania pozostawmy na sam koniec, aby rośliny nie zaparzyły się pod okryciem lub aby nie zaczęły wypuszczać nowych pędów.

Jesienne dodatki do ogrodu

Całą kompozycję ogrodową dopełniają nieożywione dodatki. Przykładem mogą być suche bukiety, które zdobią altanki czy też stoją w wysokich donicach w ogrodzie. Na takie kompozycje sprawdzą się: kocanki ogrodowe, miechunka ogrodowa, nawłoć amerykańska, turzyce suszone czy pałki wodne. Warto wykorzystać również owoce: duże dynie, dojrzałe jabłka czy gruszki, które ułożone jedne na drugim w misce nadają otoczeniu jesienny, kolorowy klimat. Razem z całą rodziną można przygotować korale z jarzębiny, które potem zawiesimy przy domu. Dzieci z kolei na pewno chętnie przygotują ludziki z kasztanów.

Świece i lampiony oświetlą szybko zapadający mrok. Postarajmy się, aby w altance zawsze był jakiś koc czy ciepły sweter, który umili nam popołudnia, które będziemy spędzać na powietrzu ciesząc się ostatnimi promieniami słońca.

Warto ten czas jesienny wykorzystać intensywnie. Spacery, prace ogrodnicze, wspólne spędzanie czasu na powietrzu, aby później cieszyć się zimą i w napięciu oczekiwać pierwszych wiosennych promieni.

Literatura:

  1. Ogród za oknem – współczesny ogród przydomowy w teorii architektury krajobrazu, B. J.
    Gawryszewska, K. Herman, Wydawnictwo Ideografia, 2007.
  2. ABC, Warzywnictwa – krok po kroku, R. Le Page, G. Meudec, Warszawa.
  3. Od wiosny do wiosny, A. Iwaniuk, Bellona, 2018.
  4. Pielęgnacja ogrodu, E. Ronnblom, 2011.
  5. Ogród ekologiczny, M. McBrath, Twój Prymus, 2007.
  6. 1001 porad jak zostać dobrym ogrodnikiem, P. Greenwood, Warszawa, 2008.
  7. 500 roślin ogrodowych, A. Gawłowska, 2014.
  8. 7 wspaniałych jesiennych bylin, A. Gawryś, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 11, 2010.
  9. Jesienny urok bylin, J. Marcinkowski, Kwietnik, 2001.
  10. Jesienna rabata, W. Podstolski, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 20, 2002.
  11. Jesienne rabaty, K. Wróblewska, Mój piękny ogród, 2009.
  12. Jesienne przygotowanie gleby pod rabatę, P. Babelewski, Mój piękny ogród, nr: 10, 2014.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.