Młoda pokrzywa na mszyce [przepis na gnojówkę z pokrzywy]

Młoda pokrzywa na mszyce jest bardzo skuteczna.

Młoda pokrzywa na mszyce działa cuda. To jeden z popularniejszych oprysków ekologicznych. Teraz jest idealny czas na to, by go przygotować. Dzielimy się sprawdzonym przepisem na gnojówkę z pokrzywy. 

Młoda pokrzywa na mszyce. Dlaczego warto się nią zainteresować?

Zmorą większości ogrodników są mszyce. Te roślinne szkodniki potrafią zepsuć całą radość z posiadania pięknego ogrodu. I choć w sklepach jest całe mnóstwo chemicznych preparatów, my polecamy sięgnąć po sposób naszych babć. Młoda pokrzywa na mszyce stosowana była dawniej na potęgę. Nie tylko pozwalała pozbyć się szkodników z ogrodu, ale też wzmacniała rośliny. Zawiera cenne składniki, m.in. azot, fosfor, magnez, potas, wapń, jod, sód i krzem.

Więcej przepisów na naturalne opryski, m.in. ze skrzypu polnego i czosnku, znajdziesz w książce “Ogród dla każdego” Cecylii Ciechańskiej.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Gnojówka z pokrzywy eliminuje nie tylko mszyce, ale też tarczniki, miseczniki, przędziorki, chlorozę liści i szarą pleśń.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Najlepsze będą młode pokrzywy zebrane jeszcze przed kwitnieniem. Potrzeba ok. 1 kg liści, które należy pociąć na mniejsze kawałki i zalać ok. 10 l wody kranowej (lub deszczówki).

Przeczytaj również: Pierwsze kroki w ogrodnictwie

Wywar z młodych pokrzyw odstawiamy na 3 dni w zacienione miejsce. Po kilku dniach można lekko przemieszać gnojówkę. Mniej więcej po 5-7 dniach obserwujemy pojawienie się pęcherzyków powietrza na powierzchni, co oznacza że zaczyna się proces fermentacji.

Gdy przestaną pojawiać się bąbelki, gnojówka z pokrzywy jest gotowa do użycia. Rozcieńczajmy ją w proporcji 1:50 i opryskujmy roślinę co 2 dni przez tydzień.

Efekty daje też podlewanie gnojówką z pokrzywy rabaty zaatakowanej przez mszyce.

Przeczytaj także: Ekologiczne sposoby na mszyce

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

Choć gnojówka z pokrzyw jest opryskiem naturalnym, trzeba stosować ją rozważnie. Można podlewać nią większość kwiatów. Jest też bezpieczna dla iglaków.

Gnojówki z pokrzywy jednak nie lubią:

  • cebula,
  • czosnek,
  • fasola,
  • groch.

Brak postów do wyświetlenia