Teraz czytasz...
Skalniak w ogrodzie – projekt i pielęgnacja
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Skalniak w ogrodzie – projekt i pielęgnacja

skalniak w ogrodzie

Skalniak jest efektownym elementem ogrodowego krajobrazu. Niesymetryczny, nieregularny, a przy tym szalenie ciekawy i kolorowy. Podpowiadamy, jak go zaprojektować i w jakim miejscu najlepiej jest go zrobić.

Skalniak ogrodowy dla każdego?

Skalniak (nazywany też skalnik) wykonuje się z kamieni, skał, roślin ozdobnych i ziemi. Całość w niewielkim stopniu imituje górski krajobraz. W projektach ogrodów, zwłaszcza w stylu japońskim, to bardzo często wykorzystywany motyw. Nie bez przyczyny zresztą. Podkreśla piękno roślin i jest stosunkowo prosty w pielęgnacji.

Kształty skalniaków są różne i uzależnione od naszych potrzeb. Mogą być duże lub małe, w pobliżu tarasu lub przy płocie. Pamiętajmy jednak, że aby nasz skalniak dobrze się prezentował, powinien być jak najbardziej naturalny.

Jeśli więc w ogrodzie posiadamy niewielkie wzniesienie, górkę czy spadek, będzie to idealne miejsce na skalniak. Jeśli jednak teren jest płaski, musimy go podnieść za pomocą kamieni, żwiru lub cegieł.

Z reguły skalniaki nie są projektowane w centrum ogrodu. Dobre miejsce dla nich to obrzeża ogrodu, okolice altanki lub oczka wodnego. Sprawdza się też jako obrzeże trawnikowe.

kamienne schody w ogrodzie skalniak
Skalniak jest też dobrym sposobem na obrzeża trawnikowe, zwłaszcza pod płotem

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Najlepiej tworzenie skalniaka rozpocząć wiosną. Latem często mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, co utrudnia prace, natomiast jesienią sporo pada, co szybko może doprowadzić do wymycia nowo ułożonych kamieni i podłoża. Przeczytaj, → jakie rośliny na skalniak wybrać.

Rabata skalna nie może także być symetryczna, lekki nieład ukazuje swobodę natury. Miejsce dla niej powinno być dobrze nasłonecznione, bo rośliny na skalniak z reguły preferują dużą ilość słońca.

Trzeba je też dobrze przekopać (na głębokość szpadla). Jeżeli ostatnio był tam trawnik, jego warstwę usuwamy wraz z chwastami, następnie przekopujemy, a na koniec wyrównujemy. Wcześniej jednak warto umieścić w glebie żwir lub grube kamienie – będzie to idealna warstwa drenażu oraz początek skalnego krajobrazu.

W dalszej kolejności układamy różnej wielkości kamienie, tak by tworzyły jak najbardziej naturalny obraz, pomiędzy nimi wsypujemy ziemię i dokładnie podlewamy.  Z ziemi, najlepiej tworzyć niewielkie wzniesienia, na których znów umieszczamy kamienie. W puste miejsca znów dosypujemy ziemię i dokładnie podlewamy. W takim stanie pozostawiamy nasz skalniak na kilka dni, regularnie podlewając, aby kompozycja mogła się sama uformować i osiąść na glebie.

Kamienie na skalniaki powinny być różnej wielkości, mieć ostre krawędzie i nie powinny zajmować więcej niż 50 proc. całej kompozycji. W przeciwnym razie zupełnie przytłoczą ogród. Należy je układać w poziomie, tworząc nieregularne półki, wtedy będą prezentować się najlepiej.

Można też zaprojektować skalniak w pionie, co warto mieć na uwadze, jeśli posiadamy w ogrodzie murek lub przestrzeń, którą chcemy w jakiś sposób zakryć. Jeśli mur jest gładki, bez przestrzeni, można zamontować w nim kamienne doniczki, w których będą znajdować się rośliny. Nadamy wtedy naszemu skalniakowi nowoczesny klimat. Niskie murki można obsadzić naokoło roślinnością, która będzie wtapiać się w surowy styl muru.

Co na skalniaki?

Sadzenie roślin najlepiej rozpocząć po około 2 tygodniach od ustawienia kamieni i podsypania ziemią naszego skalnego podwyższenia. Przed sadzeniem warto wzmocnić podłoże torfem lub kompostem, tak aby rośliny już na stracie posiadały dużą ilość substancji odżywczych.

Rośliny być przede wszystkim niskie. Cała kompozycja tworzy przecież krajobraz górski, gdzie przeważa właśnie taka roślinność. Ale bierzmy pod uwagę także wymagania świetlne danych gatunków.

Jeśli zdecydowaliśmy się na skalniak w słońcu, dobrze aby rośliny były odporne na niedobór wody. Taka wystawa powoduje szybkie jej parowanie z podłoża (→ sprawdź, jak susza wpływa na rośliny).

Najczęściej na skalniak wykorzystuje się niskie byliny, rośliny cebulowe, ale też karłowe krzewy. Bardzo często sięga się też po gatunki należące to tzw. piątki wiosennej, czyli: żagwin ogrodowy, ubiorek wiecznie zielony, płomyk szydlasty, smagliczka skalna i gęsiówka kaukaska. Wspomniane rośliny kwitną na wiosnę, są niskie, wieloletnie i szybko się krzewią, zakrywając wolne place. Dodatkowo lubią duże nasłonecznienie i są odporne na krótkotrwały niedobór wody.

Wśród kamieni dobrze czują się też trawy ozdobne, zwłaszcza kostrzewy (Festuca), owies wiecznie zielony (Helictotrichon sempervirens), ostnica włosowata (Stipa capillata), sesleria błotna (Sesleria caerulea) i wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius).

Jak zrobić skalniak z kwiatami i ziołami?

W kompozycji skalnej dobrze czują się zioła i rośliny lecznicze. Ładnie pachną i przyciągają owady (← w tym artykule przeczytasz, jakie rośliny lubią motyle i pszczoły). Można też wykorzystać je w kuchni oraz w celach terapeutycznych. Wśród kamieni dobrze czuje się zwłaszcza rozmaryn, mięta, tymianek, melisa, bluszczyk kurdybanek i lawenda (← przeczytaj, kiedy sadzić lawendę i jak ją pielęgnować).

Skalniak z kwiatami mogą też zdobić  tulipany, krokusy, przebiśniegi, szafirki. Wszystkie wymienione gatunki nie osiągają spektakularnych rozmiarów i będą pasować do skalistej kompozycji.

Dobrze sprawdzają się także rośliny z rodziny gruboszowatych, np. rozchodniki. Szybko się rozrastają i ładnie płożą na powierzchni oraz są przystosowane do gromadzenia wody w liściach.

Można też wykorzystać odmiany karłowe krzewów czy drzew, np. drzew iglastych. Mowa tutaj o kosodrzewinie, sośnie czy świerku. Są łatwe w uprawie, dodatkowo bardzo dobrze znoszą cięcie, dlatego można bez problemu formować je, gdy nadmiernie się rozrosną.

Ładnie na rabacie skalnej prezentują się także wrzosy i wrzośce, aksamitki, rojniki, goździki.

Jak dbać o skalniak?

Wiedząc już, jakie rośliny na skalniak będą odpowiednie, warto teraz dowiedzieć się, jak dbać o skalistą rabatę. Podstawą jest nawadnianie roślin, co jest o tyle problematyczne, że mamy do czynienia z nierównym podłożem. Woda szybko spływa ze wzniesień i osiada w dołach, dlatego precyzyjne i odpowiednie wykonywanie tej czynności jest dość istotne. Najlepiej rośliny podlewać raz w tygodniu, ale obficie i delikatnym strumieniem.

Skalniak nie wymaga regularnego nawożenia, co stanowi jego kolejną zaletę. Raz na jakiś czas można skalne rabaty wzmocnić o dobrze rozłożony kompost na wiosnę lub obornik na jesień. W razie potrzeby trzeba też usuwać chwasty. By spowolnić ich rozrost, można obsypać rabaty żwirem lub tłuczniem.

Warto też raz na jakiś czas użyć gnojówki z pokrzywy, która wzmocni nasze rośliny i pozytywnie wpłynie na stan gleby. Podobnie działa oprysk z mniszka lekarskiego.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.