Teraz czytasz...
Uprawa marchwi bez chemii
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Uprawa marchwi bez chemii

ekologiczna uprawa marchwi

Uprawa marchwi bez chemii jest możliwa. Wystarczy trochę pracy i wiedzy, by móc cieszyć się z dobrych plonów. Jak zatem się do tego zabrać? I czy skrzynie ogrodowe na warzywa to dobre miejsce dla marchewki?

Uprawa marchwi. Dlaczego warto?

Marchew jadalna należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza korzeń oraz rozetę liściową, a w drugim kwiatostan. W ogrodzie warzywnym uznawana za roślinę jednoroczną.

Jest to warzywo znane od starożytności, jednak wtedy jej smak był zupełnie inny. W XVI uzyskano odmiany, które nadały jej słodyczy, i dopiero wtedy marchew podbiła warzywny rynek.

Czy wiesz, że ekologiczna uprawa marchwi jest bardzo ważna dla przetrwania owada, jakim jest paź królowej. Jest to rzadki gatunek z grupy kolorowych motyli.

Smak to jednak nie wszystko. Marchew posiada wiele witamin. Obfituje zwłaszcza w beta-karoten, czyli czerwono-pomarańczowy pigment będący prekursorem witaminy A, jeden z głównych karotenoidów diecie. Towarzyszy mu witamina C, witaminy z grupy B oraz witamina K. W warzywie tym jest też sporo minerałów, zwłaszcza magnezu, potasu i fosforu.

Marchew to dietetyczna, lekkostrawna i smaczna roślina, którą można spożywać zarówno na surowo, jak i gotowaną. Ma działanie przeciwpasożytnicze i przeciwcukrzycowe, pozytywnie wpływa na układ trawienny oraz krwionośny. Nic zatem dziwnego, że jest nieodłącznym elementem warzywnej rabaty.

Interesują Cię zagadnienia związane z ekologiczną uprawą ogrodu? Sprawdź serię poradników „Tradycyjny Ogród Ekologiczny” od Wydawnictwa Gaj.

Wybrane odmiany marchwi:

  • Ambrosia’ – odmiana o krótkim okresie wegetacji. Często wybierana do upraw amatorskich. Posiada lekko stożkowaty kształt korzenia i intensywną pomarańczową barwę. Nadaje się do spożycia na surowo, jak i do przetwórstwa.
  • Purple Haze’ – odmiana średnio wczesna. Korzeń posiada z zewnątrz kolor fioletowy, co  idealnie kontrastuje z pomarańczowym miąższem. Po ugotowaniu roślina traci kolor.
  • Nantejska’ – odmiana średnio wczesna. Kształt korzenia jest walcowaty. Miąższ jest niezwykle smaczny i kruchy. Roślina nadaje się do przechowywania.
  • Amsterdamska’ – odmiana wczesna o walcowatym kształcie korzenia, który posiada czerwonopomarańczowy kolor. Idealnie sprowadza się do bezpośredniego spożycia, jak i do przetwórstwa. Odmiana ta jest odporna na niekorzystne warunki uprawy.

Marchew: uprawa w ogrodzie ekologicznym

Uprawa marchwi nie jest zbyt skomplikowana, ale trzeba pamiętać, że danie jej korzystnych warunków jest niezwykle ważne, gdyż od tego zależy jej wygląd i zdrowotność, a także skład substancji odżywczych zawartych w korzeniu. Marchew lubi miejsca ciepłe i słoneczne, bo dzięki temu zwartość cukru i karotenu w roślinie będzie większa, a co za tym idzie: nasze warzywo będzie słodsze.

Ziemia pod marchew powinna być lekka, piaszczysto-gliniasta, najlepiej próchnicza. Sprzyja jej niewielka zawartość azotu w glebie oraz pH od 6 do 6,8. Zbyt ciężkie i wilgotne podłoże powoduje rozwidlanie się korzeni marchwi, podobnie działa uprawianie jej w pierwszym roku po zastosowaniu obornika (powinno się ją sadzić w drugim, a najlepiej w trzecim roku po zastosowaniu obornika – zalecana dawka to 20-40 kg na 10m2, którą najlepiej zastosować na jesień, rok lub dwa lata przed uprawą). Warto też wiedzieć, że marchew ma duże potrzeby potasowe, aby je uzupełnić dobrze jest zastosować nawożenie popiołem drzewnym. Jest to metoda ekologiczna, a zarazem bardzo skuteczna.

Miejsce pod wysiew marchwi powinno być odchwaszczone, dokładnie przekopane, spulchnione, a na koniec wyrównane. Pamiętajmy o tym, aby w tym samym miejscu sadzić marchew co 3 lata. Zmniejszymy tym samym ryzyko występowania na naszej plantacji wielu chorób i szkodników.

Marchew warto sadzić w glebie, w której wcześniej rosły, m.in. dynia, kapusta głowiasta biała, cebula czy cukinia. Warto wysiewać ją na podłożu, na którym jesienią przeorano nawozy zielone.

Kompost w tym wypadku stosuje się bezpośrednio przed wysiewem. Ogólna dawka kompostu dla warzyw to ok. 3-5 kg na m2. Wszystko zależy jednak od zapotrzebowania gleby, jaką posiadamy pod uprawę.

→ Dowiedz się, jak w sposób ekologiczny uprawiać kopersałatę, jarmuż szpinak.

Kiedy siać marchew?

Marchew jest warzywem, które sieje się wprost do gruntu. Termin zależy od odmiany oraz od tego, na jakim czasie zbioru nam zależy. Czas wysiewu marchwi trwa od marca do czerwca. Pamiętajmy jednak o tym, aby pierwszy wysiew dokonywać wtedy, gdy ziemia ogrzeje się do temperatury 7°C.

Rozpoczynając siew, dobrze jest wyznaczyć sobie rzędy na poletku, gdzie będzie nasza uprawa. Nasiona umieszcza się w glebie na głębokość 1-2 cm, w rzędach co 15-30 cm. Taki układ pozwala na swobodny wzrost korzeni.

Interesująca jest uprawa marchwi na redlinach (jest to usypany sadzarką wał ziemi, na którym sadzi się nasiona). Taka uprawa zabezpiecza warzywo przed atakiem chwastów, a także wyrównuje nasz plon. Rzadko jednak stosuje się ją w hodowlach amatorskich.

Po wysiewie marchew wymaga obfitego podlewania. Nie zapominajmy o odchwaszczaniu oraz regularnej lustracji okazów.

Jak sadzić marchewkę w skrzyniach?

Uprawa marchwi w ogródku jest tez możliwa na podwyższeniu. Wiele osób chwali sobie to rozwiązanie za atrakcyjny wygląd rabaty, a także możliwość uprawy warzyw na niezbyt żyznym gruncie i stworzenie optymalnych warunków do wzrostu roślin. Warzywniak w skrzyniach jest też wygodny: chwastów jest mniej, a ich wyrywanie też jest prostsze (nie trzeba się mocno schylać).

Przeszkodą może być jednak cena, bo skrzynie na warzywa, o ile nie zrobimy ich samemu, kosztują kilkaset złotych. Te jednak służą przez lata.

W skrzyniach marchew sadzić się dokładnie tak samo jak do gruntu. Tu również warto zapewnić jej dobre sąsiedztwo.

Sąsiedztwo warzyw: korzystne i niekorzystne sąsiedztwo dla marchwi

Przy uprawie marchwi niezwykle ważne jest zmianowanie. Nie powinno się jej sadzić częściej niż co 3 lata na tym samym miejscu, to samo tyczy się sadzenia jej po roślinach z tej samej rodziny, czyli selerowatych (seler, koper, fenkuł, pasternak, pietruszka). Zapobiega to zjawisku zmęczenia gleb, jak i zmniejsza ryzyko pojawienia się na naszej uprawie chorób i szkodników.

Marchew posiada średnie wymagania pokarmowe. Wysiewajmy ją po roślinach o płytkim systemie korzeniowym, gdyż ona sama korzeni się głęboko. Lubi towarzystwo szczypiorku, cebuli czy czosnku. Warzywa te zmniejszają występowanie na danym polu połyśnicy marchwiankowej. Więcej o najczęstszych chorobach i szkodnikach marchwi oraz ekologicznych metodach ich zwalczania przeczytacie na blogu Ekologicznego Poradnika Księżycowego.

Marchew dobrze czuje się także w towarzystwie grochu, pora, pomidorów, rzodkiewki oraz ziół, m.in. mięty pieprzowej, szałwii lekarskiej czy majeranku. Dobrze wpływa na jej plantacje sąsiedztwo truskawek, bo zmniejszają one zachorowalność na szarą pleśń.

→ Zobacz też, co sadzić obok pomidorów

Marchew: uprawa i pielęgnacja bez chemii

  • Marchew podczas całego procesu wegetacji wymaga regularnego odchwaszczania, podlewania oraz spulchniania międzywęźli.
  • Ziemia powinna być wilgotna, ale nie nadmiernie mokra, gdyż może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
  • Jeżeli naszą plantacje marchwi zakładamy bardzo wcześnie, do momentu wytworzenia 2-3 liści pole można okryć agrowłókniną.
  • Jeśli podczas uprawy zaobserwujemy zbyt gęsty wysiew, należy dokonać zabiegu przerywania. Roślina dzięki temu będzie miała więcej miejsca do wzrostu. Przerywanie możemy wykonywać kilkukrotnie w ciągu całego okresu uprawy.
  • Jeżeli nasza gleba wymaga wapnowania, należy je wykonać rok przed założeniem plantacji marchwi, gdyż wykonanie tego zabiegu tuż przed wysiewem nasion spowoduje zaburzenia we wzroście roślin.

Uprawa marchwi w ogródku: czas zbioru

Wiemy już, jak sadzić marchew i jak o nią dbać, a kiedy spodziewać się plonów? Czas zbioru zależy przede wszystkim od odmiany. Okres wegetacji tej rośliny to od 70 do nawet 130 dni u odmian późnych.

Odmiany wczesne zbiera się w miarę dojrzewania oraz zapotrzebowania na warzywo. Zbiór odmian późnych przeważnie przypada jesienią, czyli pod koniec września lub w październiku. Uwaga: należy zdążyć przed pierwszymi przymrozkami, gdyż korzenie które są przemrożone słabo się przechowują i gniją.

Aby roślina prawidłowo się przechowywała, podczas bezdeszczowej pogody warto zbierać wyłącznie okazy dojrzałe, zdrowe, nieuszkodzone. W amatorskiej uprawie marchew zbiera się ręcznie poprzez podważenie korzenia i wyrwanie go z ziemi. Następnie urywa się nać tuż przy korzeniu.

→ Sprawdź przepis na zupę krem z pieczonej marchwi oraz rozgrzewającą zupa-krem z pieczonej marchwi z imbirem i mlekiem kokosowym

 

Jak przechowywać?

Marchew jak każde warzywo korzeniowe jest wręcz stworzone do przechowywania. Jednak aby długo cieszyć się swoimi zbiorami, należy warzywa przechowywać w odpowiednich warunkach.

  • Dobrym pomysłem jest umieszczenie marchwi w lodówce, najlepiej w odpowiednich pojemnikach. Pamiętajmy jednak o tym, by w miejscu gdzie będziemy ją trzymać, temperatura wynosiła ok. 0-2°C.

Marchew jest dość czuła na produkcje etylenu przez owoce, co powoduje przyspieszanie procesu starzenia się warzywa. Dodatkowo powoduje on powstawanie w korzeniach izokumarny – substancji, która powoduje gorzki smak warzywa. Starajmy się więc separować ją od owoców, zwłaszcza od jabłek.

  • Bardziej efektywną opcją przechowywania jest piwnica lub spiżarnia, gdzie również temperatura powinna oscylować powyżej zera, a wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 95-98 proc.

Aby przygotować marchew do przechowywania należy pozbyć się naci oraz oczyścić korzenie z ziemi. Jeżeli bierzemy pod uwagę przechowywania w piwnicy w skrzyniopaletach czy skrzyniach, dobrze poszczególne warstwy marchwi przesypać suchym piaskiem. Zwiększa to wilgotność, co jest bardzo ważne podczas przechowywania.

Dzięki odpowiednim warunkom marchew w lodówce może przetrwać nawet do 3 miesięcy, a w piwnicy czy spiżarni (o ile pomieszczenia te są dobrze wietrzone) nawet dwa razy dłużej.

  • Jedną ze starych metod przechowywania marchwi jest też kopcowanie.

Kopce to wykopane w ziemi doły (o szerokości 40-50 cm i głębokości 50-60 cm), do których wkłada się warzywa, przysypując warstwą piaszczystej ziemi. Na samym wierzchu umieszcza się 5 cm warstwę gleby (uklepanej). Z chwilą pierwszych przymrozków, gdy ziemia lekko zmarznie, wykonuje się okrycie ze słomy (20-30 cm). Na koniec wszystko ponownie przysypuje się ziemią.

  • Marchew nadaje się również do mrożenia.

Warzywa przed umieszczeniem w zamrażarce nie trzeba blanszować. Najlepiej tylko ją umyć i dobrze osuszyć oraz pokroić w mniejsze kawałki.

 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.