Teraz czytasz...
Ocet pomocny w domu. 5 sposobów
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ocet pomocny w domu. 5 sposobów

 

Z powodzeniem wykorzystuje się go w sosach, przy wytwarzaniu majonezów,  czy też popularnego vinegrette. Bez octu nie wyobrażamy sobie także marynat wykorzystywanych w trakcie konserwowania ogórków i grzybów. Nie każdy wie, że w gospodarstwie domowym ocet można wykorzystać także w trakcie porządków. Prezentujemy 5 porad na tanie i ekologiczne sprzątanie.

CZYSTA DREWNIANA DESKA
By usunąć bakterie z drewnianej deski do krojenia, wystarczy po posiłku umyć deskę gorącą wodą, a następnie przetrzeć nie rozcieńczonym octem. Ocet ma silne właściwości bakteriobójcze i usunie wszystkie bakterie znajdujące się na drewnie.

BY SZTUĆCE LŚNIŁY
Do stali nierdzewnej wystarczy zastosować nie rozcieńczony ocet na mokrej szmatce. Takim środkiem czyścić np. sztućce, brudny osad powinien zniknąć. Dla lepszego efektu dobrze jest wypolerować sztućce suchą szmatką, a potem spłukać.

BEZZAPACHOWA LODÓWKA
Ocet rozcieńczony pół na pół z wodą jest najlepszym środkiem do mycia lodówek i chłodziarek. Regularne przemywanie wodą z octem lodówki sprawi, że będzie ona idealnie zdezynfekowana, bez zapachów, resztek tłuszczu i jedzenia. 

SAMOCHÓD JAK NOWY

Dywaniki samochodowe łatwo odzyskają blask, gdy przetrzemy je mieszaniną wody z octem w jednakowych proporcjach. Wystarczy brudne i poplamione miejsca, wytrzeć wilgotną gąbką.
Szmatka zanurzona w nie rozcieńczonym occie i przyłożona do chromowanych części oraz trochę polerowania sprawi, że stary samochód odzyska dawny blask. Woda z octem ożywi również każdą tapicerkę, wyczyści szyby, światła i lusterka, nadając im nowego blasku.

CZYSTE SKÓRZANE KANAPY I FOTELE
By skórzane kanapy i fotele zachowały swój blask, a skóra nie wysychała, dobrze jest posmarować meble mieszanką wykonaną z 3 łyżeczek oleju z siemienia lnianego połączonego z 3 łyżkami octu. Używając miękkiej ściereczki nasączonej roztworem, należy starannie wycierać skórzane meble, aż staną się czyste i lśniące. Mieszanina zapobiega także pękaniu skóry ze starości.

Zapraszamy także do lektury 5 porad na wykorzystanie sody oczyszczonej.

 

Szukasz więcej informacji na temat wykorzystania octu w Twoim domu? Polecamy książkę J. Townsend -Ocet. Różne rodzaje octu i ich zastosowania dostępną w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj.

Zobacz także


przygotowała:

Magdalena Przybylak – Zdanowicz

 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.