Teraz czytasz...
O ekologicznych środkach czystości
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

O ekologicznych środkach czystości

Świadomość ekologiczna wiąże się zarówno ze zdrowym odżywianiem, ale i z dbaniem o środowisko naturalne. Zapobiegać zbędnym zanieczyszczeniom naszej planety można poprzez stosowanie ekologicznych środków czystości, czyli takich, które nie zawierają w swym składzie chemicznych składników, toksyn, nie zanieczyszczają wód i nie szkodzą nam samym.

Znakomitym,  naturalnym środkiem czyszczącym jest soda oczyszczona, która zalecana jest przez ekologów, jako alternatywny środek dla toksycznych, chemicznych substancji czyszczących dostępnych na rynku. Soda wykorzystywana jest w przemyśle (zastępuje szkodliwe dla warstwy ozonowej chemikalia), do zmniejszenia ilości ołowiu w wodzie pitnej, przy eliminowaniu kwaśnego gazu z dymu emitowanego z kominów fabryk oraz usuwania farb i brudu zamiast chemicznych rozpuszczalników.

Soda jest wreszcie podstawowym składnikiem większości ekologicznych środków czystości. Pionierem na rynku amerykańskim jest firma Chuch & Dwight, która w swej ofercie ma odświeżacze do dywanów, środki neutralizujące do kocich kuwet, środki do prania, ale także pasty do zębów, dezodoranty antyperspiracyjne itp. Na rynku europejskim, w tym także w Polsce, coraz więcej sklepów BIO poszerza swoją ofertę o ekologiczne środki czystości.

CO WYRÓŻNIA BIO ŚRODKI CZYSTOŚCI?

Ideą bio środków jest respektowanie praw natury i nie zanieczyszczanie środowiska. Wszystkie składniki wykorzystane do ich produkcji są pochodzenia naturalnego, roślinnego. Dzięki temu w 100% ulegają biodegradacji. Nie zawierają składników pochodzenia kopalnianego(np. ropy naftowej). Nie posiadają syntetycznych  barwników, konserwantów i środków zapachowych. Producenci rezygnują także z enzymów, które są obecne w konwencjonalnych środkach i odpowiadają za rozkładanie zabrudzeń białkowych i tłuszczowych w niskich temperaturach. W dodatku w znacznej części pochodzą z organizmów genetycznie modyfikowanych. Opakowania podlegają recyclingowi, a przy produkcji etykiet stosowane są ekologiczne farby oraz papier.

Dzięki składnikom pochodzenia roślinnego, substancje zapachowe znajdujące się w ekologicznych środkach czystości nie wywołują reakcji alergicznych. Są one wskazane dla osób uczulonych na chemię. Większość składników jest dobrana w taki sposób, by mogła mieć kontakt z żywnością. Produkty nie niosą ze sobą zagrożeń typowych dla chemicznych środków czystości, dlatego nie trzeba się obawiać, gdy będą miały z nimi kontakt dzieci.

Najbardziej znani europejscy producenci ekologicznych proszków do prania, płynów i środków czyszczących to: Ecover, Sonett, Sodasan, Klar, Ulrich oraz Brunel z marką Soluvert.

Zobacz także

rozmieszczenie produktów w lodówce schemat

 Magdalena Przybylak – Zdanowicz


Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.