Teraz czytasz...
Kurz w domu? Pozbądź się go naturalnie!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Kurz w domu? Pozbądź się go naturalnie!

Agnieszka Gotówka

Kurz osiada wszędzie – na meblach, kanapach, sprzęcie AGD. Wygląda nieestetycznie, ale – i co najważniejsze – źle wpływa na nasze zdrowie. Pełno w nim roztoczy, dla których kurz jest naturalnym środowiskiem życia. Jak zatem się go pozbyć w sposób naturalny i co zrobić, by w naszym domu było go jak najmniej?

Niebezpieczne roztocze

Roztocze to ogólna nazwa licznego gatunkowo rzędu pajęczaków. Jest ich tak wiele, że powstał osobny dział nauki zajmujący się roztoczami zwany akarologią.

Roztocze zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne. Potrafią żyć i rozmnażać się w różnych środowiskach. Są mikroskopijnych rozmiarów.

W bezpośrednim otoczeniu człowieka bytuje skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus). Odżywia się naskórkiem człowieka, a najlepsze warunki dla jego rozwoju to temperatura oscylująca wokół 25°C i 80% wilgotności. Najwięcej roztoczy jest w kocach, kanapach, dywanach, łóżkach i poduszkach. Skórożarłoczek skryty przenosi się wraz z kurzem. Jego odchody oraz odnóża są silnymi alergenami, które powodują reakcje alergiczne, tj. duszności, świąd skóry, przewlekły kaszel. Te z kolei bardzo często prowadzą do rozwoju astmy oskrzelowej.
Całkowite wyeliminowanie roztoczy kurzu domowego nie jest możliwe. Można jednak w znacznym stopniu ograniczyć ekspozycję na ten alergen.

Jak pozbyć się kurzu?

 • Ogranicz ilość zasłon w mieszkaniu. Jeśli to możliwe, najlepiej niech ozdobą okna będzie jedynie lekka firana, którą łatwo i szybko będzie można zdjąć i wyprać.
 • Myjąc okna, pamiętaj, by w pierwszej kolejności usunąć kurz z karnisza.
 • Zrezygnuj z dywanów w mieszkaniu, zwłaszcza tych, które obejmują całą powierzchnię pomieszczenia. Małe dywany często wytrzepuj i odkurzaj.
  Regularnie dbaj o koce. Powinno się je prać raz na trzy miesiące. Można również wietrzyć je na mrozie, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej -15°C.
 • Usuń wszystkie zbędne przedmioty, które mogą magazynować kurz, a które trudno oczyścić, np. suszone bukiety kwiatów, figurki lub szkatułki.
 • Dbaj o łóżko i sypialnie domowników. Pościel powinno się zmieniać raz w tygodniu. Prać należy ją w temperaturze powyżej 60°C, bo tylko w ten sposób można całkowicie wyeliminować roztocze. Warto ją również prasować. Należy również dbać o materac i wsady pościeli (kołdry, poduszki).
 • Roztocze lubią wysokie temperatury i dużą wilgotność, stąd warto dbać o codzienne wietrzenie mieszkania (szczególnie w okresie siarczystych mrozów). Optymalna temperatura w naszych domach powinna oscylować wokół 19-20°C. Jeśli włączamy grzejniki, zadbać należy o odpowiednią wilgotność.
 • Siedliskiem kurzu są również pluszowe zabawki dzieci. Warto ograniczyć ich ilość, a o ulubione misie dziecka dobrze się troszczyć: prać w wysokich temperaturach lub wkładać na dwie dobry do zamrażalnika.

Z jeszcze większą troską do tematu ograniczenia kurzu domowego podejść powinni alergicy oraz rodzice dzieci, które zmagają się z nawracającym katarem siennym oraz duszącym kaszlem. Być może są to pierwsze objawy alergii na roztocze kurzu domowego. W ich przypadku niezbędna może okazać się antyalergiczna pościel, szczególna troska o porządek w mieszkaniu, jak również regularne stosowanie środków na roztocze.

Jak usunąć kurz z mebli?

Do usunięcia kurzu z mebli nie są potrzebne żadne chemiczne środki. Można do tego celu użyć samodzielnie przygotowany preparat, który jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia. Potrzebne są następujące składniki:

 • filiżanka wody,
 • ¼ filiżanki octu,
 • 2 łyżeczki oliwy,
 • 10-15 olejku cytrynowego.

Składniki należy wlać do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie wymieszać. Przed każdym użyciem koniecznie trzeba potrząsnąć butelką!

Zobacz także


Są jednak i takie gospodynie, które do pielęgnacji mebli nie używają niczego poza dobrej jakości wilgotną ściereczką (najlepiej z mikrofibry). To bardzo dobry sposób na szybkie i skuteczne usunięcie kurzu z każdego rodzaju mebli.

Domowe sposoby na kurz

Kurz osiada wszędzie i w bardzo szybkim czasie od ostatniego sprzątania, stąd jego usunięcie wymaga odpowiedniej taktyki.

 • Porządki zaczynaj zawsze od góry. Sprzątanie warstwowe zaoszczędzi twój czas i energię. Koniecznie należy ściągnąć wszystkie przedmioty, jakie znajdują się na danej półce.
 • Jeśli kurzu jest naprawdę dużo, można powierzchnię mebli spryskać wodą. Zapobiegniemy wówczas unoszeniu się kurzu w powietrzu. Warto również otworzyć okno na czas robienia porządków.
 • Na meblach przechowuj tylko rzeczy niezbędne lub do których masz szczególny sentyment, np. fotografie bliskich. Duża ilość przedmiotów i bibelotów to konieczność długiego ich wycierania. Szkło, kryształy czy kieliszki najlepiej przechowywać w witrynach.
 • Sprzątając, należy również pamiętać o roślinach doniczkowych. Na ich liściach kurz również osiada bardzo szybko. Da się go jednak szybko usunąć za pomocą wewnętrznej strony skórki banana, którą przeciera się każdy liść.
 • Kurz ze sprzętów elektronicznych najlepiej usuwa się za pomocą pędzla do makijażu (dotrze do wszystkich szczelin, otworów wentylacyjnych i przewodów). Kolejnym krokiem jest przetarcie elektroniki miękką szmatką. Przed rozpoczęciem porządków koniecznie należy odłączyć urządzenie z prądu!

Sprzątanie nie musi być trudne, o ile oczywiście podejdziemy do tego tematu w sposób zadaniowy, obierając taktykę najlepszą z możliwych. Regularne usuwanie kurzu jest niezbędne, by cała rodzina była zdrowa, a nasze otoczenie – przyjazne i czyste.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.