Teraz czytasz...
Małopolska. Powstał pokazowy warzywnik ze starymi odmianami
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Małopolska. Powstał pokazowy warzywnik ze starymi odmianami

Warsztaty dla dzieci, zajęcia edukacyjne, warsztaty a także możliwość nabycia nasion starych odmian warzyw – to tylko niektóre z celów jakie stawiają sobie twórcy warzywnika starych odmian warzyw, który rusza gospodarstwie Orlikowy Sad w Szczepanowicach (okolice Tarnowa) na Małopolsce.

Pokazowo-edukacyjny zlokalizowany został na terenie małego, rodzinnego i czynnego gospodarstwa rolnego pn. Orlikowy Sad należącego do Pani Doroty Kuny. W gospodarstwie tym w ramach utworzonego warzywnika poza edukacją można otrzymać nasiona warzyw zagrożonych wyginięciem (stare gatunki). – Dodatkowym aspektem jest zachowanie bioróżnorodności ponieważ obserwuje się masowe zanikanie wielu gatunków i odmian oraz stopniową eliminację wielu starych lokalnych odmian roślin uprawnych i ozdobnych. Nie ulega wątpliwości, że czynna ochrona bioróżnorodności, polegająca na uprawie starych odmian i ras w miejscach ich naturalnego występowania jest ochroną najlepszą, najbardziej godną propagowania – tłumaczy Jan Czaja, z grupy OdRolnika, która jest inicjatorem projektu.

Warzywnik został wyposażony w tablice informacyjną, drewnianą wiate do pogadanek, ławki i stoły. – Dla dzieci spotkanie z prawdziwymi warzywami będzie miało znaczący wpływ kształtujący ich świadomość ekologiczną i konsumencką tj. dziecko będzie świadome tego jak powinno wyglądać prawdziwe warzywo oraz dowie się, że nie prawdziwy jest pogląd w myśl którego marchewka jeśli jest krzywa, nie proporcjonalna i nie wygląda jak w supermarkecie to jest zepsuta i należy ją wyrzucić. Dzieci dowiedzą się, że właśnie warzywa z ekologicznych lub tradycyjnych upraw może i wyglądają czasem mniej atrakcyjnie jednak ich smak jest nieporównywalnie lepszy od sklepowego. Dla środowiska naturalnego będzie z korzyścią zachowanie starych odmian w miejscu ich naturalnego występowania – dodaje Jan Czaja.

W Warzywniku dwa razy w miesiącu w okresie od maja do września prowadzone są otwarte i bezpłatne zajęcia. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Panią Dorotą Kuna z gospodarstwa Orlikowy Sad pod nr tel 608 188 547 lub z Stowarzyszeniem GRUPA ODROLNIKA tel 14 307 05 01 kom. 603 99 56 10 e-mail: grupaodrolnika[at]wp.pl

Grupa Od Rolnika to stowarzyszenie małopolskich rolników aktywnie działających na rzecz sprzedaży bezpośredniej produktów. 

Zobacz także

Dziki ogród

Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.