Jak układać żywność w lodówce? To niezwykle ważne pytanie, bo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku produktów spożywczych ogromny wpływ na ich jakość ma sposób przechowywania. Wkładamy zakupy do lodówki, nie zwracając uwagi, na jakiej półce układamy poszczególne produkty. A to błąd, który może nas drogo kosztować.
A to dlatego, że jest to prosta droga do wyrzucenia jedzenia, które szybko się psuje, jeśli nie jest przechowywane w odpowiednich warunkach. O tym, jak duży jest to problem, pisaliśmy w artykule dotyczącym skali marnowania żywności.
Podpowiemy więc, jak układać w lodówce zakupy spożywcze. Nawiążemy też do tego, jak czyścić lodówkę bez chemii i dlaczego jest to tak ważne. A jeśli chcecie sprawdzić, czy lodówka znajduje się na liście najbrudniejszych miejsc w domu, kliknijcie tutaj (to zestawienie Was zaskoczy!)
Przeczytajcie też, jak przechowywać żywność poza lodówką i jak ją wykorzystać, by się nie marnowała.
Przechowywanie żywności w lodówce
W lodówce obowiązuje pewna hierarchia, mająca ścisły związek z temperaturą panującą w chłodziarce. Nie jest ona taka sama w całym urządzeniu, i choć różnice wynoszą zaledwie kilka stopni, to warto wiedzieć, jak powinno wyglądać rozmieszczenie żywności w lodówce.
Na szczytowej półce lodówki temperatura jest najwyższa, stąd układajmy na niej produkty, których data ważności jest długa. Ustawiaj na niej żywność w słoikach, np.
- dżemy,
- konfitury,
- powidła.
Na samej górze lodówki przechowuj również ciasta, np. sernik. Słodkości tego typu potrzebują bowiem jedynie ochłodzenia.
Lodówka. Co na której półce?
Półki środkowe zarezerwowane są dla nabiału, o którego prawidłowe przechowanie szczególnie trzeba dbać. Najszybciej bowiem rozwijają się tam drobnoustroje, będące odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. W środkowej części lodówki temperatura oscyluje wokół 5°, stąd warto w niej układać:
- kefiry,
- jogurty,
- mleko (niektóre lodówki posiadają specjalną półkę do przechowywania butelek w pozycji leżącej, która powinna być zainstalowana na środku urządzenia chłodzącego), ale również sery i twaróg.
W tych okolicach układaj również wszystkie produkty, na opakowaniu których znaleźć można zwrot: „po otwarciu przechowuj w lodówce”. Tu także panują optymalne warunki do przechowywania garnka z zupą, który musi być szczelnie zamknięty. Nieco niżej można ułożyć wędlinę.
Na dolnej półce lodówki przechowuj mięso i ryby. Tam temperatura jest najniższa i mięso się nie zepsuje, ale pamiętaj, by nie trzymać surowego mięsa w opakowaniu foliowym dłużej niż 24 godziny. I koniecznie zabezpiecz je przed ociekaniem. Surowe mięso powinno być oddzielone od innych produktów spożywczych.
Pojemniki do przechowywania żywności w lodówce
Większość lodówek jest już wyposażona w pojemnik do przechowywania w lodówce, tzw. szufladę. Wkłada się tam warzywa (np. sałatę i szczypior) oraz owoce (np. maliny, jagody, poziomki). W tym miejscu panuje duża wilgotność i wysoka temperatura (ok. 10°). Przed ułożeniem produktów, możesz na dnie szuflady położyć papierowy ręcznik, który będzie pochłaniał wilgoć.
Do przechowywania służą również półki w lodówce montowane na drzwiach. Na nich ustawiaj produkty, które wymagają jedynie schłodzenia, np. napoje, ketchup, musztardę, sosy w butelkach, olej (najlepiej w ciemnej i szklanej butelce). Tu swoje miejsce mają również jajka i masło.
Jak czyścić lodówkę?
By lodówka dobrze funkcjonowała, a przechowywana w niej żywność się nie psuła, warto przestrzegać kilku zasad. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak układać rzeczy w lodówce, by szybko zabierać z niej to, co potrzebujemy.
Po powrocie z zakupów ułóż wszystkie produkty przeznaczone do przechowywania w lodówce obok chłodziarki i za jednym jej otwarciem poukładaj wszystko na półkach. Ograniczysz dzięki temu dostęp ciepłego powietrza, które ogrzewa wnętrze lodówki i sprawia, że musi ona zwiększyć swoją wydajność. Latem podwyższ temperaturę panującą w lodówce, zimą – zmniejsz.
A czego nie wkładać do lodówki? Niektórych warzyw i owoców oraz zamkniętych konserw. Co jednak najważniejsze – nie umieszczaj w lodówce zbyt dużo jedzenia. Może to doprowadzić do przeciążenia urządzenia. Produkty muszą mieć wokół siebie wolną przestrzeń, by cyrkulacja powietrza była prawidłowa.
Jeśli musisz przechować znaczną ilość jedzenia w okresie zimowym (np. w czasie przygotowywania potraw na święta Bożego Narodzenia), możesz wystawić je na balkon w miejscu, do którego nie dotrą promienie słoneczne. Garnki powinny być szczelnie zamknięte i owinięte folią spożywczą.
Nigdy też nie umieszczaj w lodówce jeszcze ciepłych potraw. Musisz je najpierw schłodzić, a dopiero później umieścić we wnętrzu lodówki. Warto jednak stosować zasadę, by poza lodówką nie przechowywać ugotowanego jedzenia, np. zupy czy mięsa, dłużej niż dwie godziny.
Zasady przechowywania żywności. Dlaczego są tak ważne?
Na bieżąco sprawdzaj daty przydatności do spożycia. Warto też stosować się do zasady, że spożywamy to, co kupiliśmy jako pierwsze. Jeśli zatem dokupiliście do swoich zapasów kolejne jogurty, to ułóżcie je z tyłu lodówki.
Producenci lodówek zalecają również czyszczenie agregatu, znajdującego się za lodówką. Dobrze jest to zrobić przynajmniej raz w roku za pomocą odkurzacza.
Bardzo ważne jest też regularne mycie lodówki (półek, ścian i uszczelek). Możemy do tego wykorzystać płyn do mycia lodówki, ale my polecamy wykorzystać do tego wodę z octem. Bez obaw, mycie lodówki octem nie sprawi, że żywność przyjdzie jego zapachem.
Naturalne środki czystości są nie tylko skuteczne, ale też przyjazne dla środowiska i bezpieczne, o czym rozmawialiśmy z Sylwią Panek, autorką bloga „Mama Chemik” (kliknij, by przeczytać wywiad).
Rozmieszczenie jedzenia w lodówce ma ogromne znaczenie. Wielu osobom wydaje się, że niskie temperatury uchronią jedzenie przed zepsuciem i przez długi okres zachowają one świeżość i swoją jakość. Nic bardziej mylnego. Nawet w chłodziarce rozwinąć się mogą drobnoustroje, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe.
Przeczytaj także: Jak wykorzystać stare banany
By tego uniknąć, należy zwracać uwagę, co na której półce w lodówce układamy. Konieczne jest również regularne mycie i rozmrażanie lodówki, by na dłużej pozostała sprawna i prawidłowo spełniała swoje funkcje.