Teraz czytasz...
Ekologiczne zabawki dla dzieci. Co warto wiedzieć?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne zabawki dla dzieci. Co warto wiedzieć?

Agnieszka Gotówka

Ilość zabawek w sklepach jest dzisiaj ogromna. Często nie wiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i co może sprawić dziecku największą radość. Furorę robią w ostatnim czasie ekologiczne zabawki. Czym się wyróżniają? 

Zabawki ekologiczne – jakie wybrać?

Wśród wielu rodziców wątpliwości budzi jakość i bezpieczeństwo zabawek w kontakcie z małymi rączkami. Małe elementy oraz surowce, z jakich wykonane są lalki, samochody czy klocki wielokrotnie poddawane były licznym testom i kontrolom, które często wykazywały nieprawidłowości. Najbardziej niebezpieczne zdaje się być używanie do produkcji zabawek tworzyw, które są szkodliwe dla organizmu człowieka.

https://biokurier.pl/less-waste/prezes-lego-nie-pozbedziemy-sie-plastiku/

Od 20 lipca 2013 roku niemal w całej Europie weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące zawartości określonych składników chemicznych i ich związków w zabawkach. Niezwykle surowe wymagania dotyczą zawłaszcza zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3. roku życia, co wiąże się ze sposobem ich użytkowania przez najmłodszych.

Zabawki pod kontrolą

Inspekcja Handlowa każdego roku kontroluje zabawki, jakie znaleźć można w sklepach. W I kwartale 2015 roku badaniom poddano 859 zabawek, z czego zakwestionowano 314 sprawdzonych produktów (36,6%). Najczęściej negatywny wynik kontroli dotyczył złego oznakowania, niemniej jednak nieprawidłowości wiązały się również z bezpośrednim zagrożeniem wynikającym ze złej konstrukcji zabawki lub zbyt głośnym natężeniem emitowanego dźwięku.

https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/plastik-ktory-jest-wszedzie-jaki-to-ma-wplyw-na-nasze-zdrowie/

Zabawki ekologiczne poszukiwane

Dzieci bawią się zabawkami w różny sposób, produkt powinien być zatem trwały. Jego uszkodzenie nie może wiązać się powstaniem ostrych krawędzi czy odłączeniem się małych elementów, które mogą zostać połknięte. Z praktyki wiadomo jednak, że nie każda zabawka w rękach dwulatka czy trzylatka jest trwała i nie stwarza zagrożenia.

I może właśnie dlatego tak wielu rodziców wybiera zabawki ekologiczne, zwłaszcza drewniane. Są one często wykonywane ręcznie i w małym nakładzie. Ich forma nawiązuje do przedmiotów znanych z dawnych lat, kiedy to zabawki były towarem deficytowym, a chińska produkcja na masową skalę jeszcze do nas nie dotarła.

Drewniane zabawki wracają do łask

Zabawki wykonane z drewna (w tym z drewna kauczkowego), a więc surowca w pełni naturalnego i nieprzetworzonego w sposób chemiczny, są dzisiaj produktami pożądanymi. Ich ceny nie są niskie, jednak trwałość i bezpieczeństwo są na najwyższym poziomie. Najbardziej zdrową formą zabezpieczenia drewna jest olejowanie lub użycie do tego procesu wosku pszczelego. Przed zakupem dobrze jest zabawkę dokładnie obejrzeć. Sprawdzimy w ten sposób, czy drewno nie ma żadnych uszkodzeń i czy jest dokładnie obrobione.

Dobrze jest również zabawkę powąchać, gdyż wyczuć wówczas można substancje sztuczne i toksyczne (choćby lakier czy farby, które mają czasem intensywny zapach, wówczas warto zastanowić się nas zakupem innego produktu).

Ekologiczna zabawka nie musi koniecznie być wykonana z drewna. Do ich produkcji wykorzystywane są również inne surowce, choćby bawełna organiczna, naturalny kauczuk, bambus czy wełna. Produkty z nich powstałe są trwałe i zdrowe dla naszego dziecka, które nie jest narażone na działanie toksycznych substancji.

Wspomnienie dawnych lat

Argumentów, by wybrać dla swoich pociech ekologiczne zabawki, jest wiele. Osoby stawiające w tym obszarze pierwsze kroki wskazują, że zabawki wykonane z naturalnego surowca przypominają im niejako własne dzieciństwo. Niektórzy wracali do głęboko ukrytych w szafie klocków czy szmacianych lalek. Po odświeżeniu zajmowały dziecku czas, ciekawiły je i stawały się nieodłącznymi towarzyszami. Zabawka pozostawiona początkowo tylko z sentymentu, otrzymywała zatem drugie życie.

Świadczy to o ich trwałym i solidnym wykonaniu. Ekologiczne zabawki z dawnych lat były często robione w domowym zaciszu przez dziadka, tatę lub znajomego stolarza, którzy – by umilić dziecku czas i wywołać uśmiech na jego twarzy – tworzyli przedmioty unikatowe, jedyne w swoim rodzaju.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/masz-dzieci-poznaj-3-powody-dla-ktorych-warto-zrezygnowac-z-komercyjnych-srodkow-czystosci/

Babcie i mamy również włączały się do produkcji zabawek. Im najczęściej przypisuje się autorstwo lalek i przytulanek. Kreatywność połączona z odrobiną chęci potrafiła dać doskonały wynik – przedmiot dla dziecka niejako magiczny, ale i bezpieczny. Takie ekologiczne zabawki to dziś rodzinny skarb.

I dzisiaj wiele zabawek powstaje w domowym zaciszu czy małych zakładach produkcyjnych. Popularnością cieszą się również przedmioty adresowane do dzieci wykonywane przez ludowych twórców czy regionalne organizacje.

Rodzice w dzieciństwie bawiący się zabawkami ręcznie robionymi dzisiaj starają się to samo przekazać swoim pociechom. To niezwykle motywująca postawa, do której zachęcają również specjaliści. Wspólne tworzenie zabawek integruje bowiem rodzinę, uczy ponadto współdziałania i poszerza wiedzę o świecie.

Zabawka biodegradowalna

Zabawki ekologiczne to w dużej mierze zabawki biodegradowalne. Tony plastiku, pochodzące przecież nie tylko z przedmiotów przeznaczonych dla dzieci, mają działanie niezwykle szkodliwe dla środowiska i organizmów żywych. Wybierając zabawkę, którą poddać można recyklingowi, wykonujemy ukłon w stronę natury.

Zobacz także


Oznaczenia na zabawkach

Wspomniane wcześniej oznaczenia i certyfikaty przypisane są nie tylko zabawkom pochodzącym od przemysłowych gigantów. I na zabawkach ekologicznych znaleźć możemy istotne oznaczenia, które powiedzą nam więcej o jej sposobie produkcji czy wykorzystanych surowcach.

Najczęściej spotykanym na zabawkach symbolem jest znak CE, który wskazuje, że wyprodukowano ją w sposób zgodny z normami europejskimi. Naniesienie tego znaku to konieczność, jeśli ma być ona dopuszczona do sprzedaży. Oznaczeniem, które równie często widnieje na zabawkach jest PEFC. To certyfikat potwierdzający, że produkując zabawkę, dostosowano się do wszelkich norm ekologicznych, ekonomicznych i społecznych.

Na zabawkach wykonanych z drewna warto natomiast szukać symbolu FSC. Informuje ono kupującego, że drewno wykorzystane do produkcji zabawki pochodzi z lasów dbających o ochronę środowiska naturalnego.

Oznaczenie GOTS odnaleźć natomiast można na zabawkach, w których składzie znajduje się bawełna organiczna, a do jej uprawy nie używano żadnych środków chemicznych.

Kupując zabawkę, warto również odnaleźć na jej opakowaniu oznaczenie Fair Trade, które wskazuje, że do jej produkcji nie zatrudniano dzieci, a osoby dorosłe, które za swoją pracę otrzymały godziwą zapłatę.

Szeroki wybór zabawek ekologicznych dostępny jest w sieci. Warto zatem zajrzeć na strony ludzi, którzy swoje wyroby wykonują z ogromną pasją i zaangażowaniem.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.