Teraz czytasz...
Ekologiczne tekstylia
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ekologiczne tekstylia

Uprawa bawełny nie należy do prostych? Ogromne, uprawowe przestrzenie wymagają stosowania różnorakich środków ochrony roślin. Zbiór maszynowy jest możliwy dopiero po zastosowaniu silnie trujących substancji powodujących opadnięcie liści. Tym samym nie do końca wiadomo jak długo pozostają szkodliwe substancje w bawełnie po jej przetworzeniu. Może dlatego warto skorzystać z alternatywy jaką są włokna naturalne. Znajdują się one w  ofercie coraz większej ilości sklepów.

 Koncerny zagraniczne, ale także i krajowe marki zaczynają inwestować i produkować ubrania z naturalnych i przyjaznych środowisku włókien. W jednym ze sklepów, dużej sieci ubraniowej, znalazłam ulotkę uświadamiającą klientów jakie korzyści dla środowiska i ludzi wnosi stosowanie np. bio bawełny. Z ciekawości spytałam ekspedientkę, jakie jest zainteresowanie klientów bio ubraniami i czy kupujący już rozpoznają znak bio bawełny. Okazało się, że ekologiczne ubrania najchętniej kupowane są dla dzieci, ze względu na ich właściwości antyalergiczne. Większość klientów kupuje bio tekstylia z ciekawości, aby przekonać się, czy faktycznie czuć różnicę w noszeniu. Warto podkreślić, że produkty z bio bawełny nie są droższe od innych ubrań.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) w Poznaniu jest instytucją, która oprócz badań nad właściwością roślin włóknistych (len i konopie), prowadzi sklep, w którym można nabyć bieliznę, pościele, ale także odzież naturalną wykonaną z włókien naturalnych. Instytut prowadzi doświadczenia przy pomocy wolontariuszy, którzy przez miesiąc noszą naturalną bieliznę lub śpią pod kołdrą w poszewce lniano-bawełnianej. Okazuje się, że ludzkie ciało doskonale czuje się w naturalnych tkaninach. Nie ma oznak alergii i odparzeń, a ciało może swobodnie oddychać. Len ma właściwości obniżając temperaturę ciała i tym samym spanie w naturalnej pościeli sprawia, że sen jest głębszy, mocniejszy, a ciało lepiej wypoczywa i poprawia się jakość snu. Nawet krótki sen pozwala dłużej i ?mocniej? spać.

Naturaliści podkreślają, że człowiek od najmłodszych lat powinien ubierać się w naturalne, ekologiczne włókna przede wszystkim dla swojego zdrowia. Dzieci, ale także i dorośli powinni wybierać ubrania wykonane z nie bielonej i nie farbowanej wełny owczej, która ma właściwości chroniące organizm jednocześnie przed zimnem i przed gorącem. Wełnę można nosić zimą i latem. Wełniana bielizna powinna być wykonana z najdelikatniejszych włókien, tak aby nie ?drapała? skóry i aby mogła jak najlepiej działać. Włókno wełniane ma szczególne właściwości lecznicze, gdyż jest poskręcane, więc poszczególne nitki nie leżą gładko obok siebie. Pomiędzy nimi tworzą się poduszki powietrzne, izolujące temperaturę ciała od temperatury otoczenia. Ponad to włókno wełny jest sprężyste, nie przyjmuje wody, parę wodną zaś wiąże chemicznie. Wełna ma umiejętność wiązania kwasów i zasad w nierozpuszczalne substancje, co sprawia, że jest świetnym ?odtruwaczem?. Nawet jeżeli pod wpływem wilgoci ciężar wełny znacznie się zwiększy, wilgoć nie jest odczuwalna. Tym samym, gdy człowiek poci się, wełna odparowuje całą wilgoć, a organizm człowieka nie odczuwa zimna, wilgoci. Dzięki temu nie rozwijają się grzybice. Wełna poprawia także ukrwienie ciała, otwiera pory, wzmaga parowanie skóry i poprawia przemianę materii. Stałe ?drapanie? pobudza organizm do wytwarzania ciał odpornościowych. Naturalna wełna owcza jest więc niezastąpionym materiałem dla skóry człowieka, pragnącego zachować odpowiednią gospodarkę cieplna organizmu.

Osoby o wrażliwej skórze mogą zamiast wełny nosić ubrania wykonane z jedwabiu naturalnego lub mieszanek jedwabiu z wełną. Jedwab ma podobne właściwości jak wełna, grzeje gdy na dworze zimno, i oziębia w czasie upałów. Świetnie chroni przed słońcem i jest najlepszy na wszelkiego rodzaju czapeczki i czapki.

 tekst: Magdalena Przybylak – Zdanowicz

 

Zobacz także


 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.