Domy hybrydowe to nowość na rynku polskim, która jednak od razu zdobyła rzesze zwolenników. Czym się wyróżniają?
Dla zrozumienia: słowo „hybryda” oznacza «coś, co składa się z różnych elementów, często do siebie niepasujących», a więc są to urządzenia, systemy oddzielne, ale współgrające ze sobą.
Pierwsze domy hybrydowe powstały w Niemczech niespełna 20 lat temu. Kilka lat temu pojawiły się w Polsce.W naszym kraju powstała firma, która tworzy je od podstaw, na zamówienie. Pragnę nadmienić, iż od 2020 r. za sprawą nowych rozporządzeń wszystkie nowo wybudowane budynki powinny się zbliżać do standardu pasywnego lub hybrydowego.
Teraz krótko o nich.
Wykonawca projektu ekologicznego domu
Budowa domu hybrydowego
Domy hybrydowe budowane są z wysokiej klasy materiałów, takich jak wełna skalna, drewniano-aluminiowe pasywne okna, keramzyt, płyty Active Air. Ma to swoje uzasadnienie: to jedyny na rynku zaawansowany technologicznie budynek z niskimi kosztami eksploatacji. Domy pasywne są dostępne w cenie nie odbiegającej od domów budowanych tradycyjnymi metodami.
Domy hybrydowe to pasywne, energooszczędne domy zasilane odnawialnymi źródłami energii. W domach hybrydowych zastosowano m. in. panele fotowoltaniczne, panele solarne oraz pompy ciepła. Takie budynki są przyjazne zarówno środowisku naturalnemu, a także z powodu oszczędności w eksploatacji, portfelowi właściciela. Dzięki urządzeniom do produkcji energii oraz systemowi odsprzedaży możemy wkrótce po zamieszkaniu czerpać z nich wymierne korzyści finansowe.
Przykładowo, standard typu Multi Comfort powoduje, że dom jest energooszczędny (poniżej 40 kW/m2/rok). Zastosowanie pompy ciepła i rekuperatora gwarantują niskie koszty wytworzenia energii cieplnej. Należy nadmienić, że w trakcie budowy trzeba ponieść dodatkowe koszty, które wynoszą ok. 15% środków całej inwestycji. Czas zwrotu tych dodatkowych nakładów wynosi ok. 10 lat.
Od niedawna istnieje możliwość otrzymania refundacji budowy lub kupna domu pasywnego lub energooszczędnego w ramach programu priorytetowego 5.4.: „Efektywne wykorzystanie energii” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla domu pasywnego (o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania max. – 15 kWh/m2 na rok) – dopłata wynosi 50 tys. zł. W przypadku domu energooszczędnego (o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania max. – 40 kWh/m2 na rok) – można wnioskować o 30 tys. zł.
Zazwyczaj każdy z domów jest indywidualnie konfigurowany zarówno w zakresie wyglądu zewnętrznego (elewacja, dach), układu funkcjonalnego wnętrza, jak i dodatkowych urządzeń. W ramach oferty, firmy często zapewniają także wsparcie profesjonalnego architekta wnętrz, który w uzgodnieniu z inwestorem określi liczbę pokoi, łazienek, wielkość salonu, jak również pomoże w wyborze elewacji zewnętrznej oraz okładziny dachu.
System hybrydowy
System hybrydowy składa się z następujących urządzeń:
- kolektorów słonecznych
- paneli fotowoltaicznych
- ogrzewania podłogowego,
- systemu inteligentnego sterowania.
Budujemy ekologiczny dom krok po kroku. Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę
Oprócz tego można gromadzić wodę deszczową. System gospodarowania wodą deszczową składa się z:
- systemu rynien i rur spustowych,
- podziemnego zbiornika na wodę deszczową (od 2500 do 5000 l),
- pompy samozasysającej do podlewania zieleni,
- filtrapokrywy .
W zakres oferty modelu domu hybrydowego zazwyczaj wchodzą:
- indywidualny projekt wnętrza i wyglądu zewnętrznego,
- projekt domu wraz z specyfikacją techniczną,
- budowa domu wraz z urządzeniami i instalacją,
- serwisowanie urządzeń oraz systemu.
Piotr Sobański