Teraz czytasz...
Dom z drewna. Jakie są koszty budowy?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dom z drewna. Jakie są koszty budowy?

Dom z drewna to marzenie wielu z nas. Są ładne i ekologiczne. W ich wnętrzu panuje szczególny mikroklimat.

Drewno jest – obok kamienia i cegły – podstawowym materiałem budowlanym. Wynika to z jego odnawialności i powszechnego dostępu. W wielu regionach budownictwo drewniane ściśle wiąże się z tradycją i kulturą lokalną. Nic dziwnego, gdyż do głównych walorów drewna należą dekoracyjność oraz zdrowy mikroklimat wnętrz, które tworzy.

Domy hybrydowe innowacją na polskim rynku

Drewno budowlane dzieli się na dwie grupy: tarcicę (liściasta i iglasta) oraz drewno okrągłe. Wyróżniamy także grupę wyrobów z drewna i materiałów drewnopodobnych.

Drewno okrągłe, czyli tzw. okrąglak, jest częścią pnia pozbawioną wierzchołka, gałęzi i kory równo z obwodem. Biorąc pod uwagę długość i średnicę, drewno okrągłe dzieli się na grubiznę, dłużyce, kłody, wyrzynki, żerdzie, szczapy i wałki. Pozyskuje się z niego pale, słupy, podpory i belki mostowe oraz słupy do rusztowań. Dodatkowo stanowi surowiec tartaczny.

Wymiary drewna

Jeżeli chodzi o średnicę drewna okrągłego, to musi być ona większa niż 7 cm. W przypadku dłużyc z drzew iglastych długość wynosi co najmniej 9 m, natomiast w przypadku drzew liściastych – 6 m. Kłody drzew iglastych mają długość 2,5÷8,9 m, za to liściastych 2,5÷5,9 m. Biorąc pod uwagę długość wyrzynków, jest ona większa niż 2,5 m. Żerdzie mają długość do 6 m, a średnicę 7÷14 cm.

Tarcica

Drewno okrągłe przeciera się w tartakach na elementy o równych wymiarach. Zależnie od kształtów i wymiarów przekroju poprzecznego uzyskuje się poszczególne rodzaje asortymentów tarcicy, np.: deski i bale. Tarcica jest materiałem przetartym z drewna okrągłego. Jeżeli chodzi o drewno miękkie, a zarazem mniej wartościowe, pozyskuje się je z traków pionowych jedno- lub wielopiłowych. Aby uzyskać materiał o wyższej jakości, należy je przetrzeć piłami taśmowymi blokowymi na trakach poziomych. Tarcicę dzieli się na grupy, a te z kolei na sortymenty, w zależności od sposobu przetarcia.

Obecnie istnieje bardzo szeroki zakres stosowania tarcicy (drewna przetartego). Pojawiły się innowacyjne typy połączeń, w tym technologia klejenia i łączenia na płytki zębate, a także automatyczne wbijanie gwoździ. Dodatkowo pojawienie się produkowanego fabrycznie drewna klejonego warstwowo pozwoliło na uzyskanie elementów drewnianych o wysokości przekroju poprzecznego do 2 m oraz rozpiętości do 40 m. Drewno klejone może posłużyć do produkcji dużych konstrukcji, takich jak: hale sportowe, widowiskowe, targowe. Z drewna jednolitego (tarcicy) mogą z kolei postać prefabrykowane budynki mieszkalne i obiekty budownictwa ogólnego.

Wykonawca projektu ekologicznego domu

Drewno średnio i małowymiarowe

Drewno średnio i małowymiarowe jest nadal nie w pełni wykorzystywane. Drewno takie może być użyte do konstrukcji parterowych lub wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Jest ono lekkie, odporne na działanie czynników chemicznych, idealne do realizacji przykryć dachowych. Co więcej, w przypadku elementów z drewna okrągłego lepiej wykorzystuje się przekrój oraz zachowuje się części tkanki łyka chroniącej biel przed wpływami atmosferycznymi i zakażeniami.

Właściwości drewna w budownictwie

Okrąglaki posiadają niskie współczynniki przewodności cieplnej i akustycznej. Sprawia to, że ściany obiektów wykonanych z drewna są stosunkowo ciepłe przy większej powierzchni użytkowej mieszkań i są mniej materiałochłonne. To z kolei w przypadku prefabrykacji wpływa na obniżenie kosztów materiału oraz transportu. Surowiec ten posiada ponadto niski ciężar objętościowy, co wpływa na lekkość konstrukcji, a to z kolei jest istotne w przypadku konstrukcji stropowych i dachowych. Pozwala na zmniejszenie wymiarów elementów podtrzymujących, czyli fundamentów, ścian, słupów czy stropów. Okrąglaki charakteryzuje stosunkowo duża sprężystości i wytrzymałość oraz higroskopijność bielu ułatwiająca wchłanianie impregnatów.

Oprócz wielu zalet, powyższy surowiec posiada również kilka wad, np. występują w nim krzywizny, pęknięcia i sęki, które wpływają na jego wytrzymałość. Ma też stosunkowo niską trwałość w środowisku o zmiennej wilgotności. Trudno nie wspomnieć też o zagrożeniu pożarowym, a także właściwościach reologicznych powodujących narastanie odkształceń pod stałym obciążeniem.

Dom z drewna i koszty jego budowy

Na koszt budowanego domu z drewna zasadniczy wpływ ma technologia, jaką zastosujemy. Do wyboru są domy szkieletowe oraz z bali.

Domy szkieletowe

Ta technologia pozwala na szybkie i ekonomiczne wzniesienie domu z drewna. Budynki wznoszone w ten sposób posiadają cienkie ściany, co pozwala na uzyskanie większej powierzchni użytkowej. Szkielet domu drewnianego powstaje ze specjalnych, impregnowanych belek, które są ocieplane wełną mineralną i izolowane folią paroprzepuszczalną. Górną część stropów obija się płytami OSB, a od dołu montuje płyty z kartongipsu. Elewacja zewnętrzna może być pokryta paroprzepuszczalnym tynkiem, klinkierem bądź płytami elewacyjnymi. Drewniane ściany zewnętrzne mogą być też widoczne. Jednak musimy pamiętać, że w tej sytuacji konieczna będzie regularna impregnacja całej elewacji.

Domy z drewna wykonane w technologii szkieletowej są bardzo lekkie. Sprzyja to oszczędności związanej z budową fundamentów. Warto też zaznaczyć, że ponad 70% szkieletu domu drewnianego powstaje w halach produkcyjnych. Na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe elementy. Wiąże się to ze skróceniem czasu budowy. Tego typu domy drewniane powstają w przeciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy.

Zobacz także


Domy z bali

To dość droga technologia, która nie zdobyła jeszcze zbyt dużej popularności w Polsce. Całoroczne domy drewniane z bali zdarzają się wciąż stosunkowo rzadko (są nieco bardziej popularne w niektórych regionach). Tę technologię stosuje się w naszym kraju częściej przy wznoszeniu domków letniskowych.

Elementy ścian łączy się ze sobą na pióra i wpust. Ściany tworzy się z pionowych słupów, między które wsuwa się grube, poziome bale. Izolacja cieplna powstaje z wełny mineralnej. Układana jest od strony wewnętrznej. Ściany domów z bali są nieco cięższe niż ich szkieletowe odpowiedniki, jednak ich masa całkowita nadal pozostaje mniejsza niż w przypadku ścian murowanych. Niestety, wszystkie oszczędności związane z budową fundamentów trzeba przeznaczyć na pionowe bale, stanowiące wzmocnienie bryły budynku.

Praktycznie wszystkie budowane obecnie domy drewniane mają bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu można je nazwać domami energooszczędnymi lub nawet pasywnymi.

Domy z bali drewnianych to coraz częstszy widok na wsi. Jako odnawialny surowiec naturalny, bale drewniane są najbardziej ekologicznym materiałem budowlanym świata. Co więcej, wytwarzanie bali zmniejsza o 50% zużycie energii niż produkcja cementu. Znany jest również fakt, iż sosna nordycka w sposób naturalny gromadzi dwutlenek węgla w czasie swojego wzrostu, co powoduje, że budynek z bali generuje znikomy stopień emisji dwutlenku węgla.

Grube bale drewniane mają też naturalną zdolność do przyjmowania wilgoci i uwalniania jej z powrotem do atmosfery. A to oznacza, że duży dom z bali drewnianych nigdy nie zgromadzi potencjalnie niebezpiecznej ilość wilgoci. Optymalna dla zdrowia wilgotność powietrza wewnątrz wynosi 30-55%. Według badań, im więcej drewna znajduje się w wewnętrznych ścianach domu, tym zdrowszym powietrzem użytkownicy będą mogli oddychać. W ścianach domów drewnianych nie stosuje się tworzyw sztucznych.

Zalety drewnianego budownictwa

Domy z bali oferują swoim użytkownikom mnóstwo zalet: tworzą akustycznie i estetycznie przyjazne środowisko życia i – jak zostało udowodnione w badaniach przeprowadzonych w Norwegii i Japonii – mają pozytywny wpływ na zdrowie i szczęście człowieka. Tego typu budynki zużywają ok. 30% mniej energii na ogrzewanie i umożliwiają naturalną klimatyzację. Poza tym przy grubości bali ponad 20 cm ściany są odpowiednio izolowane termicznie, co umożliwia rezygnację z ocieplania całego domu.

W domach z grubego drewna jest zachowany bardzo duży stopień odporności ogniowej. Jest to skutek użycia do budowy konstrukcji domu elementów o masywnych i szerokich przekrojach. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż budowa domu z dość grubych elementów drewnianych nie zanieczyszcza otoczenia, w którym wykonywane są prace konstrukcyjne.

Domy tego typu, znajdujące się przy drodze, którą codziennie przejeżdżają setki samochodów powodujących duży hałas, absorbują go poprzez grube bale drewniane nawet do 90%.

Suszenie i heblowanie drewna oraz łączenie bali „na dwa obce pióra” redukuje pracę domu (osiadanie) do minimum oraz zapewnia maksymalną szczelność ścian i narożników na wiele pokoleń. W domach z bali drewnianych panuje przyjemny mikroklimat, który dobrze działa na zdrowie szczególnie osób cierpiących na różnego rodzaju alergie i choroby skóry.

Dom taki można zbudować w krótkim czasie od 3 do 6 miesięcy w zależności od projektowanej powierzchni, stopnia skomplikowania projektu oraz jakości i twardości gruntu, na jakim ma stanąć.

Piotr Sobański

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.