Teraz czytasz...
Dlaczego warto zasadzić dawne odmiany jabłoni?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Dlaczego warto zasadzić dawne odmiany jabłoni?


Jakie gatunki jabłoni wybrać, jakie wsadzić, by otrzymać w przyszłości zdrowe i wartościowe owoce? Na tym pytaniem zastanawia się zawsze na jesień wielu właścicieli przydomowych ogródków i działek. Piszemy o wadach dostępnych powszechnie jabłoni wysokopiennych i zachęcamy do wyboru dawnych odmian.

Wiele czasopism ogrodniczych przytacza dobory odmian określanych mianem amatorskich. Z reguły poleca się je do ogrodów przydomowych, ponieważ są odporniejsze na choroby i nie wymagają intensywnej ochrony. Jednak prawdę powiedziawszy do upraw w pełni naturalnych, ekologicznych nadaje się niewiele z nich.

Dlaczego?
Mimo wszystko są to drzewka i krzewy bardzo zmienione genetycznie. Mają one różne zalety: m.in. owocują dosyć regularnie, otrzymamy też jabłka, gruszki stosunkowo wcześnie. Mają jednak też jedną zasadniczą wadę (przez  handlowców uznawaną za wielką zaletę – mam na myśli niskopienność). Otóż jest to poważne zakłócenia prawa natury. W stanie dzikim bowiem spotykamy z reguły wyłącznie korony wyniesione dosyć wysoko. Przyroda nie bez przyczyny tak postępowała.

W ten sposób drzewka są niejako automatycznie chronione przed licznymi chorobami, głównie grzybowymi. Jeżeli zaś tego podstawowego dla życia roślin warunku się nie przestrzega, trzeba liczyć się z niemiłymi niespodziankami.

Wady drzewek niskopiennych

Wyliczmy więc najistotniejsze wady drzewek niskopiennych. Korona położona nisko gruntu jest słabo przewietrzana, szczególnie wtedy, gdy znajduje się w miejscu osłoniętym od wiatrów, co z reguły bywa powszechne w małych ogrodach, sadach przydomowych. Po drugie dłużej zatrzymuje się w niej woda, dłużej trwa proces wysychania liści. Po trzecie gleba i roślinność ją pokrywająca z reguły pełne są zarodników grzybów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów.

Szukasz więcej informacji o ekologicznym ogrodnictwie? Sprawdzaj dział EKO OGRÓD na Biokurierze.

Łatwiej więc one przedostają się na znajdujące się nisko nad ziemią liście. Powyższe trzy czynniki już wystarczają, by w niskopiennych koronach drzew dosyć szybko i łatwo tworzyło się środowisko sprzyjające rozwojowi różnych chorób, w tym przede wszystkim grzybowych.

Te organizmy wręcz uwielbiają miejsca mokre, słabo napowietrzone i w miarę ciepłe. Inwazjom grzybów sprzyja pogoda, szczególnie gdy jest wilgotno i parno porażenia występują powszechniej. Często zdarza się to w okolicach pełni Księżyca.

Szukajmy dawnych odmian

Ponieważ najważniejszym elementem utrzymania zdrowego ogrodu jest profilaktyka, więc powinno się najlepiej sadzić w ogrodach prowadzonych naturalnie odmiany wysokopienne, na dodatek także jak najmniej zmienione genetycznie. Najlepiej sięgać po dawne odmiany jabłoni typu np. Kosztela, Antonówka, Szara Reneta.

Chcesz dowiedzieć się o więcej o dawych odmianach jabłoni i innych drzewek? Odwiedź w najbliższą (25 września) niedzielę Brodnicę i Festiwal Dawnych Odmian i Ras: Brodnica. Festiwal Dawnych Odmian i Ras i Dzień Orkiszu w niedzielę

Zbigniew Przybylak
Autor serii Poradników Tradycyjny Ogród Ekologiczny

 
Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.