Dom, ciepło rodzinne, wewnętrzny pokój serca i ducha dobrze jest budować w ścisłej relacji z przyrodą, nie zakłócając jej porządku i funkcjonowania. Tak harmonijne zestawienie wprowadzi w nasze życie ład i duchową stabilizacje, wyciszy skołatane nerwy, pobudzi do życia. Od czego więc zacząć ekologiczny dom?
Słowo ekologia pochodzi od greckich słów: 'oíkos’ – dom i 'lógos’ – słowo. To nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem.
Człowiek – homo sapiens – to w istocie naczelny przedstawiciel świata przyrody, który od zarania dziejów starał się żyć w zgodzie z naturą. Im bardziej to udoskonalał, tym bardziej pozytywnie wpływało to na nasze życie. Współcześnie na wyspach Pacyfiku, w tropikalnych dżunglach Afryki czy Amazonii w ścisłej symbiozie z przyrodą żyją szczęśliwi ludzie. Europa została mocno zurbanizowana; żyjemy w miastach i na wsi, a przemieszczanie się nie stanowi już większego problemu. Szczególnie ci, którzy mieszkają w miejskich blokowiskach, chętnie wyjeżdżają za miasto, na łono natury. Tam uzyskują upragnione wyciszenie i odpoczynek. Są niestety skazani tylko na krótkie chwile obcowania z przyrodą, bo za moment muszą już wracać do miasta, do bloku.
Ekologiczny dom krok po kroku
Można to zmienić. Wystarczy pomyśleć, rozejrzeć się, zakasać rękawy… i na stałe przenieść się do wymarzonego zdrowego, własnego domu, z dala od miejskiego gwaru.
Ekologiczny dom to same korzyści:
- Nieskrępowana wolność. Człowiek nie jest ograniczony betonowymi ścianami i małą powierzchnią. To wpływa pozytywnie szczególnie na dzieci i młodzież, która może się swobodnie rozwijać.
- Czyste powietrze. Dziś w wielu miastach pojawił się smog, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, na układ oddechowy i krążenie.
- Cisza i spokój. Można usłyszeć siebie i bicie serca drugiej osoby.
- Praca fizyczna. We własnym domu, na działce są zawsze jakieś zajęcia: pielęgnacja zieleni, uprawa ogródka, przygotowanie drewna do kominka, drobne prace remontowe. Ma to wpływ na nasze życie i leczy z lenistwa.
- Nasze czworonogi mają większą przestrzeń życiową.
- Dzieci mają więcej miejsca na zabawę i ruch na świeżym powietrzu, a oddychanie czystym powietrzem i kontakt z przyrodą przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju.
- Uprawy z ekologicznego przydomowego ogródka wpływają w istotny sposób na nasze odżywianie. Nie da się przecenić szczypiorku, sałaty, ziół i innych upraw z naszego przydomowego ogródka.
Ktoś może powiedzieć, że to wszystko się zgadza, ale ile to kosztuje, czy nas na to stać? Oponentom zadam pytanie: jaka jest cena naszego zdrowia? Ono jest bezcenne, natomiast sama inwestycja w nowy ekologiczny dom lub modernizacja już istniejącego jest do oszacowania i jest uzależniona od tego, ile potrzebujemy komfortu, a ile życia z umiarem i prostotą.
Działka pod budowę ekologicznego domu
Na pewno każdy z nas podróżuje po naszym pięknym kraju, zwiedza pieszo, na rowerach lub zmotoryzowanie cudne bliższe lub dalsze jego zakątki. Niekiedy docieramy w takie miejsca, gdzie piękno przyrody, cisza i spokój aż w piersi zatyka i przychodzi nam myśl, że tutaj można wybudować dom i zamieszkać. Może się też tak zdarzyć, że na naszych szlakach podróżniczych spotkamy jakiś dom do adaptacji, remontu. W tym wypadku postępowanie z zakupem danej nieruchomości jest podobne, chociaż zawiera trochę innych mniej lub bardziej ważnych niuansów. Ale o tym innym razem. Tutaj skupimy się na budowie domu od podstaw, a więc na pustej, niezabudowanej działce.
Przy wyborze działki należy kierować się następującymi kryteriami:
- Położenie. Najlepiej, gdzieś na obrzeżach miasta lub w jakiejś od niego niewielkiej odległości. Musimy wziąć pod uwagę dojazd dzieci do szkoły i nasz do pracy. Najlepiej jeśli do danego miejsca dociera komunikacja miejska, jest przedszkole, szkoła podstawowa, sklep.
- Sprawdzenie terenu. Jest suchy czy podmokły? Nigdy nie kupuje się działki zimą, kiedy leży śnieg i jest mróz.
- Dostęp do drogi. Czy jest droga utwardzona czy gruntowa?
- Kształt działki: kwadrat, prostokąt, trapez.
- Sąsiedzi. W jakiej odległości od naszej działki się znajdują; mogą udzielić nam wielu cennych informacji.
- Media (gaz, woda, prąd, kanalizacja): znaczna ich odległość od działki może zawyżyć koszty inwestycji.
- Bliskość rzeki, jeziora, lasu może być dodatkowym atutem.
Warto jest zobaczyć kilka podobnych działek (choć nie za dużo) i porównać ich ceny.
Dobrze jest skorzystać z porady zaufanej osoby, która jest ekspertem w tej dziedzinie i pomoże wybrać tę najlepszą opcję.
Udało się nam znaleźć działkę, która odpowiada naszym wymaganiom. Teraz przed nami bardzo ważne sprawy prawne. Ich pozytywne wyjaśnienie i zweryfikowanie będzie miało wpływ na ostateczną cenę i naszą transakcję u notariusza.
Weryfikacja i zbieranie dokumentów w celu kupna działki
Dokumenty, które bezwzględnie należy sprawdzić i przygotować przed zakupem nieruchomości
to:
- Księga wieczysta. Zawiera wszystkie informacje dotyczące działki, którą pragniemy nabyć, a więc: kto jest jej właścicielem, czy działka jest obciążona hipoteką, jaka jest bonitacja gruntu, czy są jakieś służebności. Księgi wieczyste znajdują się w sądach rejonowych, udostępniane są też drogą elektroniczną. Za przejrzenie ich nie wnosi się żadnych opłat, natomiast za ich wypis już tak.
- Plan zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument znajduje się w Urzędzie Miasta i Gminy, na terenie której znajduje się działka, którą planujemy nabyć. Z niego dowiemy się, czy dana działka została przeznaczona do jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Dokument ten pozwoli nam również określić parametry działki oraz ustalić towarzyszącą im infrastrukturę, w tym m. in. dostęp do drogi publicznej czy przyłącze kanalizacyjne.
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów. To dokument służący do ujawnienia stanu faktycznego na dany dzień w rejestrze gruntów, w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Nie ma nic wspólnego z planem zagospodarowania ani z usytuowaniem budynku. Jest konieczny do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży. Składa się z dwóch części: opisowej, czyli wypisu z rejestru gruntów (nr działki, powierzchnia, bonitacja, nr księgi wieczystej) oraz wyrysu, czyli części kopii mapy ewidencyjnej w małej skali. Służy to tego, by usytuować położenie i kształt działki.
- Warunki zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Otrzyma się ją tylko wtedy, gdy spełnione zostaną łącznie warunki, o których mówi art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Zaświadczenie z ochrony środowiska, czy dany teren nie jest przeznaczony pod zalesienie.
Z tak skompletowaną dokumentacją możemy udać się z właścicielem do notariusza celem przeniesienia własności
, innymi słowy: w celu zakupu danej nieruchomości. Finałem naszej transakcji jest sporządzona przez notariusza umowa w formie aktu notarialnego. Pozostałych wymaganych przez prawo czynności dokonuje notariusz.
Transakcja została sfinalizowana, wszystkie formalności zostały wypełnione, teraz możemy pomyśleć i rozejrzeć się nad ekologicznym projektem domu i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.
Piotr Sobański