Teraz czytasz...
Budujemy ekologiczny dom
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Budujemy ekologiczny dom

Dom, ciepło rodzinne, wewnętrzny pokój serca i ducha dobrze jest budować w ścisłej relacji z przyrodą, nie zakłócając jej porządku i funkcjonowania. Tak harmonijne zestawienie wprowadzi w nasze życie ład i duchową stabilizacje, wyciszy skołatane nerwy, pobudzi do życia. Od czego więc zacząć ekologiczny dom?

Słowo ekologia pochodzi od greckich słów: 'oíkos’ – dom i 'lógos’ – słowo. To nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem.

Człowiek – homo sapiens – to w istocie naczelny przedstawiciel świata przyrody, który od zarania dziejów starał się żyć w zgodzie z naturą. Im bardziej to udoskonalał, tym bardziej pozytywnie wpływało to na nasze życie. Współcześnie na wyspach Pacyfiku, w tropikalnych dżunglach Afryki czy Amazonii w ścisłej symbiozie z przyrodą żyją szczęśliwi ludzie. Europa została mocno zurbanizowana; żyjemy w miastach i na wsi, a przemieszczanie się nie stanowi już większego problemu. Szczególnie ci, którzy mieszkają w miejskich blokowiskach, chętnie wyjeżdżają za miasto, na łono natury. Tam uzyskują upragnione wyciszenie i odpoczynek. Są niestety skazani tylko na krótkie chwile obcowania z przyrodą, bo za moment muszą już wracać do miasta, do bloku.

Ekologiczny dom krok po kroku

Można to zmienić. Wystarczy pomyśleć, rozejrzeć się, zakasać rękawy… i na stałe przenieść się do wymarzonego zdrowego, własnego domu, z dala od miejskiego gwaru.

Ekologiczny dom to same korzyści:

 • Nieskrępowana wolność. Człowiek nie jest ograniczony betonowymi ścianami i małą powierzchnią. To wpływa pozytywnie szczególnie na dzieci i młodzież, która może się swobodnie rozwijać.
 • Czyste powietrze. Dziś w wielu miastach pojawił się smog, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, na układ oddechowy i krążenie.
 • Cisza i spokój. Można usłyszeć siebie i bicie serca drugiej osoby.
 • Praca fizyczna. We własnym domu, na działce są zawsze jakieś zajęcia: pielęgnacja zieleni, uprawa ogródka, przygotowanie drewna do kominka, drobne prace remontowe. Ma to wpływ na nasze życie i leczy z lenistwa.
 • Nasze czworonogi mają większą przestrzeń życiową.
 • Dzieci mają więcej miejsca na zabawę i ruch na świeżym powietrzu, a oddychanie czystym powietrzem i kontakt z przyrodą przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju.
 • Uprawy z ekologicznego przydomowego ogródka wpływają w istotny sposób na nasze odżywianie. Nie da się przecenić szczypiorku, sałaty, ziół i innych upraw z naszego przydomowego ogródka.

Ktoś może powiedzieć, że to wszystko się zgadza, ale ile to kosztuje, czy nas na to stać? Oponentom zadam pytanie: jaka jest cena naszego zdrowia? Ono jest bezcenne, natomiast sama inwestycja w nowy ekologiczny dom lub modernizacja już istniejącego jest do oszacowania i jest uzależniona od tego, ile potrzebujemy komfortu, a ile życia z umiarem i prostotą.

Działka pod budowę ekologicznego domu

Na pewno każdy z nas podróżuje po naszym pięknym kraju, zwiedza pieszo, na rowerach lub zmotoryzowanie cudne bliższe lub dalsze jego zakątki. Niekiedy docieramy w takie miejsca, gdzie piękno przyrody, cisza i spokój aż w piersi zatyka i przychodzi nam myśl, że tutaj można wybudować dom i zamieszkać. Może się też tak zdarzyć, że na naszych szlakach podróżniczych spotkamy jakiś dom do adaptacji, remontu. W tym wypadku postępowanie z zakupem danej nieruchomości jest podobne, chociaż zawiera trochę innych mniej lub bardziej ważnych niuansów. Ale o tym innym razem. Tutaj skupimy się na budowie domu od podstaw, a więc na pustej, niezabudowanej działce.

Przy wyborze działki należy kierować się następującymi kryteriami:

 1. Położenie. Najlepiej, gdzieś na obrzeżach miasta lub w jakiejś od niego niewielkiej odległości. Musimy wziąć pod uwagę dojazd dzieci do szkoły i nasz do pracy. Najlepiej jeśli do danego miejsca dociera komunikacja miejska, jest przedszkole, szkoła podstawowa, sklep.
 2. Sprawdzenie terenu. Jest suchy czy podmokły? Nigdy nie kupuje się działki zimą, kiedy leży śnieg i jest mróz.
 3. Dostęp do drogi. Czy jest droga utwardzona czy gruntowa?
 4. Kształt działki: kwadrat, prostokąt, trapez.
 5. Sąsiedzi. W jakiej odległości od naszej działki się znajdują; mogą udzielić nam wielu cennych informacji.
 6. Media (gaz, woda, prąd, kanalizacja): znaczna ich odległość od działki może zawyżyć koszty inwestycji.
 7. Bliskość rzeki, jeziora, lasu może być dodatkowym atutem.

Warto jest zobaczyć kilka podobnych działek (choć nie za dużo) i porównać ich ceny.
Dobrze jest skorzystać z porady zaufanej osoby, która jest ekspertem w tej dziedzinie i pomoże wybrać tę najlepszą opcję.

Udało się nam znaleźć działkę, która odpowiada naszym wymaganiom. Teraz przed nami bardzo ważne sprawy prawne. Ich pozytywne wyjaśnienie i zweryfikowanie będzie miało wpływ na ostateczną cenę i naszą transakcję u notariusza.

Weryfikacja i zbieranie dokumentów w celu kupna działki

Dokumenty, które bezwzględnie należy sprawdzić i przygotować przed zakupem nieruchomości

to:

Zobacz także


 1. Księga wieczysta. Zawiera wszystkie informacje dotyczące działki, którą pragniemy nabyć, a więc: kto jest jej właścicielem, czy działka jest obciążona hipoteką, jaka jest bonitacja gruntu, czy są jakieś służebności. Księgi wieczyste znajdują się w sądach rejonowych, udostępniane są też drogą elektroniczną. Za przejrzenie ich nie wnosi się żadnych opłat, natomiast za ich wypis już tak.
 2. Plan zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument znajduje się w Urzędzie Miasta i Gminy, na terenie której znajduje się działka, którą planujemy nabyć. Z niego dowiemy się, czy dana działka została przeznaczona do jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Dokument ten pozwoli nam również określić parametry działki oraz ustalić towarzyszącą im infrastrukturę, w tym m. in. dostęp do drogi publicznej czy przyłącze kanalizacyjne.
 3. Wypis i wyrys z rejestru gruntów. To dokument służący do ujawnienia stanu faktycznego na dany dzień w rejestrze gruntów, w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Nie ma nic wspólnego z planem zagospodarowania ani z usytuowaniem budynku. Jest konieczny do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży. Składa się z dwóch części: opisowej, czyli wypisu z rejestru gruntów (nr działki, powierzchnia, bonitacja, nr księgi wieczystej) oraz wyrysu, czyli części kopii mapy ewidencyjnej w małej skali. Służy to tego, by usytuować położenie i kształt działki.
 4. Warunki zabudowy. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Otrzyma się ją tylko wtedy, gdy spełnione zostaną łącznie warunki, o których mówi art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
 5. Zaświadczenie z ochrony środowiska, czy dany teren nie jest przeznaczony pod zalesienie.

Z tak skompletowaną dokumentacją możemy udać się z właścicielem do notariusza celem przeniesienia własności

, innymi słowy: w celu zakupu danej nieruchomości. Finałem naszej transakcji jest sporządzona przez notariusza umowa w formie aktu notarialnego. Pozostałych wymaganych przez prawo czynności dokonuje notariusz.

Transakcja została sfinalizowana, wszystkie formalności zostały wypełnione, teraz możemy pomyśleć i rozejrzeć się nad ekologicznym projektem domu i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Piotr Sobański

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.