Teraz czytasz...
Budowa ekologicznego domu: konsultacje z geodetą
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Budowa ekologicznego domu: konsultacje z geodetą

Nie można postawić domu bez konsultacji z geodetą, z którym współpraca powinna trwać na wszystkich etapy budowy. Przed spotkaniem trzeba poznać numer działki budowlanej, którą wskażesz wybranemu specjaliście, a także ustalić z architektem to, jakie informacje mają znaleźć się na mapie.

Pierwsze spotkanie z geodetą powinno odbyć się już przy wyborze bądź przy zakupie działki budowlanej lub tuż po spotkaniu z architektem oraz ustaleniu tego, jakie dodatkowe informacje będą mu potrzebne do celów projektowych. Mapa zrobiona przez geodetę powinna zawierać ważne dla architekta szczegóły. Na jej podstawie zostanie wykonany projekt zagospodarowania działki potrzebny do uzyskania zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Pomiary geodezyjne najlepiej zrobić jeszcze przed wyborem projektu.

Budujemy ekologiczny dom krok po kroku. Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Druga konsultacja z geodetą powinna nastąpić po zgłoszeniu budowy lub uzyskaniu pozwolenia na budowę domu. Wówczas geodeta wytycza granice na działce, miejsce usytuowania budynku.

Konsultacje z geodetą: dlaczego są tak istotne?

Do głównych zadań geodety należy:

  • Precyzyjne określenie granic działki, które tworzy na podstawie informacji podanych w miejscowym planie zagospodarowania terenu. Wykonywana przez niego mapa sytuacyjno-wysokościowa służy celom projektowym i jest wymaganym dokumentem do uzyskania pozwolenia na budowę. Należy ją dołączyć do dokumentacji po dwu- lub trzytygodniowym okresie czekania na nią. Wytyczenie miejsca dla budynku wykonuje się po to, aby ekipa budowlana miała dokładne informacje o tym, w którym miejscu powinien stać dom.
  • Naniesienie na mapę budynku wraz ze wszystkimi przyłączami gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi i energetycznymi, a tym samym – ocena warunków gruntowo-wodnych.
  • Wykonanie pomiarów inwentaryzacyjnych i wpisanie ich do dziennika budowy.

Nabywca działki budowlanej powinien sprawdzić, czy wybrany przez niego ekspert posiada wszystkie uprawnienia oraz numer licencji.

Budujemy ekologiczny dom: jak zacząć?

Projekty domów

Wykonanie projektu domu jest niezbędne do zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę naszych wymarzonych czterech kątów. Jeśli będziemy mieli szczęście i trafimy na dobrego architekta, to nasze gniazdko będzie nie tylko komfortowe, ale i funkcjonalne.

Bardzo ważnym krokiem podczas realizacji budowy domu jest wybór projektu. Zasadniczo mamy dwie opcje: gotowy projekt (szablon) bądź zaprojektowanie domu na zamówienie.

Zobacz także


Gotowy projekt domu

Największym plusem gotowego projektu domu jest to, że od razu mamy go w ręku i nie musimy czekać nawet paru miesięcy na jego realizację ze strony architekta. Jest on również nieporównywalnie tańszy niż ten przygotowywany dla indywidualnego inwestora. W koszta należy także wliczyć niezbędną adaptację do indywidualnych potrzeb i wymogów działki budowlanej. Dodatkowym atutem gotowego projektu będzie również pełna i natychmiastowa wizualizacja domu oraz szansa porównania różnych rozwiązań. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niedoświadczonych.

Projekt domu na zamówienie

Projekt na zamówienie stanowi możliwość swobodnego zaprojektowania własnego domu, który będzie odzwierciedleniem wyobrażeń i potrzeb danego inwestora. Do wad tego typu rozwiązań należy niestety wysoka cena, zależna od marki wybranego architekta i wynosząca od 3 do 5% wartości gotowego budynku. Efekty wykonania własnego projektu wymarzonego domu będą widoczne dopiero po zamieszkaniu w nim. Wówczas zauważymy, czy nasze wizje miały więcej plusów czy też minusów.

Wybór metody uzyskania projektu budowlanego własnych „czterech ścian” zależy od naszych indywidualnych potrzeb i wizji oraz od naszych możliwości finansowych. Jednym z najważniejszych zadań, które przed przyszłym właścicielem domu stoją, jest znalezienie odpowiedniego architekta. Musi on się świetnie rozumieć z inwestorem, niezależnie od tego, czy zleci mu on adaptację szablonu czy też wizji projektanta.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.