2 eko sposoby na komary i meszki!

To truizm, że komary i meszki potrafią bardzo uprzykrzyć nam letni czas. Prezentujemy kilka naturalnych sposobów, które pomogą je odstraszyć

1.    Sięgnij po olejki

W odstraszaniu komarów i meszek skuteczna jest wanilia w postaci wody perfumowanej, ekstraktu czy olejku do ciasta. Innym „odstraszaczem” jest czosnek np. w formie pasty. Można też użyć olejków eterycznych, zmieszanych z wodą destylowaną lub alkoholem. Taką mieszanką trzeba spryskać siebie i ubranie. Najskuteczniejsze olejki to: lawendowy, eukaliptusowy, cedrowy, z bazylii, mięty, kocimiętki, tymianku, drzewa herbacianego. Warto też zażyć witaminę  B 6, jakiej zapachu nie lubią komary.

2.    Ubierz się odpowiednio

Metodą uniknięcia pokąsania przez komary jest unikanie odzieży w ciemnych kolorach oraz zadbanie by nogawki i rękawy ubrań były odpowiednio długie, niezbyt obcisłe, co utrudni komarom przebicie do ciała. Należy też unikać słodkich zapachów, perfum i środków do pielęgnacji ciała.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Swędzących bąbli i pozostałości po ugryzieniach nie należy drapać, bo w ten sposób można spowodować podrażnienia i infekcje skórne. Swędzenie można złagodzić maścią lub żelem z aloesem, podobnie octem jabłkowym.

Więcej wskazówek, których udziela prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog, specjalista zajmujący się m.in. metodami zwalczania szkodników, znaleźć można w bieżącym (26) numerze kwartalnika „Porady na zdrowie”.

Oprac. Krzysztof Kamiński

fot. www.sxc.hu

Brak postów do wyświetlenia