Teraz czytasz...
W lesie nie jesteś sam. Uratuj sóweczkę z WWF!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

W lesie nie jesteś sam. Uratuj sóweczkę z WWF!

Wyobraź sobie, że spacerujesz po prastarej puszczy. Ni stąd, ni zowąd słyszysz szmer, trzepot skrzydeł i głośny pisk. Zostać czy uciekać? Spokojnie, to tylko sóweczka! Nie masz się czego bać, chyba że jesteś myszą lub nornicą… Poznaj uroczą małą sowę, żyjącą w wyjątkowo pięknych zakątkach naszego kraju.

Sóweczka – małe wielkie zwierzę

Przemierzając Puszczę Białowieską lub Karpacką możesz czuć się obserwowany. Nic dziwnego – w końcu las tętni życiem i nawet nie wiesz, ile stworzeń wpatruje się w ciebie, gdy spacerujesz, biegniesz lub jedziesz na rowerze wśród drzew.

W ich koronach kryje się jeden szczególny ptak – sóweczka. Jej nazwa to zdrobnienie, ponieważ to naprawdę bardzo mała sowa, najmniejsza z tych występujących w Polsce i w Europie. Swoim rozmiarem przypomina szpaka. Co jednak czyni ją naprawdę wyjątkową? W przeciwieństwie do innych sów czy puchaczy, ta mikrosowa śpi w nocy, a poluje w dzień. Co więcej, jest ona bardzo sprawnym łowcą i trzyma w szachu całą leśną populację owadów i gryzoni, odpowiedzialnych za straty w uprawach. Można więc powiedzieć, że sóweczka pomaga ludziom i dobrze byłoby, gdyby człowiek jakoś się jej odwdzięczył.

Spora grupa tych latających drapieżników zamieszkuje niezwykle cenne obszary przyrodnicze. Mowa tu między innymi o Białowieskim Parku Narodowym czy Karkonoskim Parku Narodowym. Sóweczka została wpisana do w Polskiej Czerwonej Księgi, Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz Załącznika II Konwencji Berneńskiej, co potwierdza jej wyjątkowy status i – niestety – położenie nie do pozazdroszczenia.

Co możesz zrobić dla sóweczki?

W WWF Polska robimy co w naszej mocy, by poprawić sytuację zagrożonych gatunków. Jednym z nich jest sóweczka, której sylwetkę chcieliśmy ci przybliżyć. Niestety, jak to często bywa, nie jesteśmy w stanie sami pomóc wszystkim potrzebującym zwierzętom. Jeśli chcesz nas wesprzeć, możesz symbolicznie adoptować sóweczkę! Sprawisz, że ten mały drapieżnik będzie mógł spokojnie żyć i rozmnażać się w swoim naturalnym środowisku oraz swobodnie zmieniać miejsce zamieszkania. Między innymi dzięki hojności naszych darczyńców, jesteśmy w stanie tworzyć strefy ochronne dla sóweczek, ratować lasy i edukować społeczeństwo w zakresie dbania o przyrodę.

Jak możesz pomóc sóweczce?

Za pomocą formularza możesz pomóc fundacji WWF w ochronie sóweczki. Wystarczy, że wybierzesz, jak dużą strefę ochronną wokół gniazda chcesz zapewnić. Każde 5 zł to 5 m2 bezpiecznego lasu dla sóweczki.

Co my dokładnie robimy dla tej małej sowy?

Nasze działania na rzecz ochrony sóweczki można podsumować w trzech punktach. Pierwszy z nich to strefy ochronne – wnioskujemy o to, by obszar w promieniu 50 metrów od miejsca zamieszkania sóweczki był wolny od jakiejkolwiek działalności człowieka. Jak szukamy jej gniazd? Sóweczkę zdradzają wypluwki, czyli niestrawione części pokarmu, które ptak wyrzuca poza dziuplę. Jeśli pod drzewem znajdujemy wypluwki, oznacza to, że kilka metrów wyżej mieszka sóweczka. Tak, ptak ten bardzo dba o czystość swojego lokum i wszelkie nieczystości wyrzuca „za drzwi”!

Nasza fundacja zabiega również o zachowanie prastarych obszarów leśnych – w tym ich ochronę przed wycinką. Dla sóweczki szczególnie ważne są stare, dziuplaste drzewa o miękkim drewnie – między innymi osiki, w których łatwo wystukać dziuplę. Niestety, te drzewa są chętnie wycinane przez ludzi. Dodatkową trudnością jest to, że sóweczka sama nie tworzy dziupli, tylko wprowadza się do tych wydrążonych niegdyś przez dzięcioły. Im więcej drzew, które podziurawią te leśne stukacze, tym więcej potencjalnych mieszkań dla sóweczek, w których będą one mogły złożyć jaja, a w okolicy polować i spokojnie żyć.

Prowadzimy również działania edukacyjne. Chcemy uzmysłowić społeczeństwu, że należy dbać o lasy naturalne, takie jak Puszcza Białowieska czy Karpacka, w których prowadzona jest intensywna gospodarka leśna. Jeśli nie będziemy działać, człowiek wykarczuje obszary zamieszkiwane przez zagrożone gatunki, skazując je tym samym na zagładę. Wycinanie drzew i usuwanie martwego drewna z lasów zabija bioróżnorodność i uniemożliwia sóweczkom swobodne funkcjonowanie. Bez naszej pomocy, ptak ten straci swoje miejsce do życia. Nie możemy do tego dopuścić!

Autorem tekstu jest Franciszek Ciborowski.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.