Teraz czytasz...
Nasiona ekologiczne? Co to znaczy?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Nasiona ekologiczne? Co to znaczy?

Coraz więcej centów ogrodniczych i sklepów, także tych internetowych, w swojej ofercie ma dostępne w sprzedaży nasiona ekologiczne. Czym różnią się nasiona bio, eko, organic od tych, które takiego oznaczenia nie posiadają i dlaczego u progu nowego sezonu ogrodniczego warto po nie sięgnąć? Podpowiadamy.


Jak pozyskiwane są nasiona ekologiczne?

Nasiona ekologiczne oznaczone na opakowaniach symbolem zielonego liścia – znak rolnictwa ekologicznego UE, oraz napisem bio, eko lub organic muszą być wyhodowane w specjalistycznych certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych.

Unijne logo żywności ekologicznej
Unijne logo żywności ekologicznej

Przy ich produkcji nie mogą być wykorzystywane nawozy sztuczne i chemiczne środki ochrony roślin, gleba nie może być skażona, a cały proces technologiczny podlega kontroli m.in. przez jednostki certyfikujące, a także firmy nasienne. Takie nasiona nie są również zaprawiane chemicznymi substancjami.

Pozyskanie nasion niektórych roślin ekologicznych nie jest łatwe. W wersji BIO, nasiona pomidorów, ogórków, cebuli, ziół często dostępne są tylko w jednej lub kilku odmianach. Zazwyczaj hodowcy stawiają na te sprawdzone i „pewne” w plonowaniu i wzroście.

Nasiona ekologiczne czy konwencjonalne?

Wybierając do wiosennych siewów nasiona ekologiczne warto pamiętać, że takie nasiona zazwyczaj charakteryzują się naturalną zwiększoną odpornością nasion na porażenia chorobami grzybowymi, a powstałe rośliny mniej atakowane są przez szkodniki i choroby. Nasiona pomidorów, ogórków pozyskane z upraw ekologicznych powinny być mniej atakowane przez zarazę. Wybierając bio nasiona warto też decydować się na nasiona rodzime, gdyż są one dodatkowo dostosowane do lokalnego mikroklimatu, częściowo uodpornione na występujące na danym terenie różne czynniki chorobotwórcze.

Dbaj o różnorodność

Wybierając nasiona ekologiczne starajmy się, by pamiętać o bioróżnorodności i starać się, by warzyw, ziół i kwiatów było zwyczajnie dużo. To pozwoli nam zaobserwować, które odmiany nasion najlepiej się sprawdzą na naszym terenie.

Duży wybór nasion ekologicznych dostępny jest tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-ekologiczne/

Zobacz także

dieta bez glutenu

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.