Teraz czytasz...
Naczynia bambusowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Naczynia bambusowe dla dzieci. Jak wybrać najlepsze?

Agnieszka Gotówka
Naczynia-Eco-Rascals

Naczynia bambusowe są ostatnio szalenie popularne. Uważane są za zdrowe i przyjazne środowisku. I faktycznie tak jest, jednak szczególną uwagę należy zwracać na jakość produktu. Czym się kierować przy wyborze zastawy bambusowej dla dziecka? I czy może być ona zarówno ładna, jak i praktyczna, a przy tym służyć przez lata? Sprawdzamy.

Plastik jest wszędzie. Wystarczy się obejrzeć, a z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy go w zasięgu ręki. Produkuje się z niego praktycznie wszystko: od wyrobów medycznych i opakowań do przechowywania żywności po zabawki, akcesoria kuchenne i naczynia wielokrotnego użytku. Zwłaszcza te ostatnie budzą kontrowersje. Bo o ile są kolorowe i trwałe, o tyle plastik pod wpływem wysokiej temperatury oraz niewielkich uszkodzeń, wydziela szkodliwe substancje, które wraz z pokarmem trafią do naszego organizmu.

Najwięcej kontrowersji budzi bisfenol A (BPA), który przez lata był wykorzystywany do produkcji butelek dla niemowląt, talerzyków, łyżeczek oraz innych akcesoriów. Przeprowadzone na zwierzętach i ludziach badania dowodzą, że substancja ta zwiększa m.in. ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca, zaburzeń układu nerwowego, zaburzeń pracy tarczycy.

Przeczytaj również: Szkodliwy plastik w pożywieniu!

Od 2011 w krajach Unii Europejskiej zakazana jest produkcja butelek dla dzieci z użyciem BPA. To pokłosie raportu Amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, który ukazał się cztery lata wcześniej. Wynika z niego, że noworodki karmione mlekiem przy użyciu plastikowych butelek są narażone na większe dzienne spożycie BPA w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Ma to związek z ich niską masą ciała. Małe organizmy nie są w stanie wydalić toksyny.

Niestety, ta kontrowersyjna substancja nadal może być stosowana do produkcji innych dziecięcych akcesoriów, m.in. talerzyków, kubeczków i miseczek.

Pierwsza zastawa dla dziecka. Co wybrać?

Alternatywą są naczynia szklane, ale te – wiadomo – nie są najlepszym wyborem dla najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się korzystania z zastawy stołowej. Maluchy mogą przypadkowo strącić talerzyk, upuścić go lub ugryźć szklankę. A te sytuacje to zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

talerz z przegródkami Eco Rascals
Talerz Eco Rascals ułatwia komponowanie posiłków.

W trakcie rozszerzania diety warto wybrać dla niemowlaka naczynia bambusowe. Ale i tu łatwo o zakup produktu słabej jakości, który po krótkim czasie użytkowania pęknie. Czy są zatem talerzyki i kubki, które będą służyć przez lata, a przy tym są odpowiednie dla najmłodszych i przyjazne środowisku? Nam udało się takie znaleźć!

Od kilku tygodni moi synowie używają talerzyk, miseczkę oraz kubek Eco Rascals. I choć jeden ma niespełna 2 lata, a drugi 8 lat, oboje są zachwyceni bambusowymi naczyniami. Nie tylko oni zresztą, bo dorosłym również się podobają.

Eco Rascals: praktycznie i zdrowo

Uwagę zwraca przede wszystkim solidne wykonanie naczyń. Wyprodukowano je z czystego bambusa, który jest materiałem w pełni naturalnym. Marka postawiła jednak na jakość i sięgnęła po bambus najwyższej jakości: uprawiany i zbierany bez użycia pestycydów. To czyni je bezpiecznymi w kontakcie z żywnością, na co w przypadku najmłodszych zwraca się szczególną uwagę.

Eco Rascals talerzyki
Talerzyki Eco Rascals dostępne są w różnych wzorach (zdjęcie: iamed.pl)

Bambusowe naczynia Eco Rascals to nie jest typowa dziecięca zastawa. To naczynia, które rosną razem z dzieckiem, stąd dobrze służą i dwulatkowi, i nastolatkowi.

W przypadku rozszerzania dieta ważna jest stabilność naczynia. Wiadomo, że maluchy na początku przygody z jedzeniem, traktują pokarm bardziej jako zabawę niż sposób na zaspokojenie głodu. Poznają jego konsystencję, zapach i fakturę. Nic zatem dziwnego, że ląduje ono często wszędzie, tylko nie w buzi dziecka. Na podłogę spada też nierzadko stołowa zastawa.

Ale nie w przypadku Eco Rascals. Marka wyposażyła swoje naczynia w silikonowe przyssawki. I te sprawdzają się rewelacyjnie nie tylko u maluchów, ale też w przypadku żywiołowych dwulatków! Działają na hermetycznym mechanizmie, co sprawia że dobrze trzymają się powierzchni stołów i blatów, a także krzesełek do karmienia. Dzięki nim talerzyk się nie przesuwa i małym rączkom łatwiej jest sięgnąć po jedzenie. A że dostępne są w pięciu podstawowych kolorach, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojej pociechy.

Na uwagę zasługuję też miseczka, która nawet z gorąca zupą, nie nagrzewa się. Tu silikonowe przyssawki również sprawdziły się doskonale. Maluch bez problemu mógł samodzielnie nakładać porcje zupy, bez ryzyka, że miseczka się przesunie, a on się obleje.

mieseczka Eco Rascals
Miseczka Eco Rascals jest idealna do zup, deserów i przekąsek.

Miseczka nadaje się też rewelacyjnie do suchych przekąsek. Z całą pewnością będzie wykorzystywana przez lata.

Wśród naczyń Eco Rascals jest też kubek z silikonową nakładką, która zapobiega wylewaniu się napoju. To świetne rozwiązanie dla najmłodszych. Dołączona do kubka bambusowa słomka ułatwia picie. Mimo solidnej budowy, kubek jest lekki.

kubek Eco Rascals
Kubek Eco Rascals sprawdzi się przy nauce picia z otwartego kubka.

Zalety naczyń bambusowych Eco Rascals

  • Wykonane są z najwyższej jakości bambusa, a więc materiału organicznego, uprawianego i zbieranego bez użycia pestycydów.
  • Są przyjazne środowisku. Będą służyć przez lata, a nawet po tym czasie nie trafią na wysypisko (wystarczy zakopać je w ogródku).
  • Silikonowa przyssawka jest bardzo praktyczna. Ułatwia dziecku jedzenie, bo talerz nie przesuwa się i nie ma ryzyka, że maluch wyleje na siebie zupę. Trudniej mu też zrzucić talerz czy miskę ze stołu.
  • Naczynia są bardzo proste w utrzymaniu czystości.
  • Bambusowa zastawa Eco Rascals ma uniwersalny wzór. Jest idealna dla najmłodszych dzieci (kolorowe przyssawki dodają im barw), ale chętnie sięgają po nią również kilkulatkowie i dorośli.
  • Naczynia nie nagrzewają się ani zbyt mocno nie wychładzają, stąd miseczka doskonale sprawdzi się do serwowania lodów.
  • Trzy przegródki na talerzu ułatwią rodzicom odpowiednie bilansowanie posiłków. Pozwalają też efektowanie układać jedzenie, co dla dziecka jest szczególne ważne.
  • Zastawa Eco Rascals jest idealna na praktyczny prezent z okazji chrztu lub pierwszych urodzin. To produkt, który będzie wykorzystywany codzienni, i to przez bardzo długi czas.

Naczynia bambusowe Eco Rascals można kupić na stronie iamed.pl.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.