Teraz czytasz...
Jakie nasiona wybrać do ekoogrodu?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jakie nasiona wybrać do ekoogrodu?

Zima to czas na przygotowanie się do sezonu ogrodniczego. Oprócz planowania warto zastanowić się nad wyborem nasion. Po jakie nasiona warto sięgnąć te wyhodowane samodzielnie, z upraw konwencjonalnych czy może nasiona ekologiczne?


W naturze większość roślin, drzew, krzewów wpada do gleby w drugiej połowie lata i jesienią. W zależności od stanu pogody lub specyficznych cech danej rośliny, jeszcze w tym samym roku nasiona kiełkują. Większość jednak leży w glebie całą zimę i wschodzi dopiero wiosną po okresie przemrożenia – ten proces często zabezpiecza nasiona przed zbyt wczesnym rozwojem i uszkodzeniem siewek. Często można zobaczyć, że nasiona warzyw oraz roślin jednorocznych, zwłaszcza tych którym pozwalamy w pełni dojrzeć w końcu lata, np. słonecznikom, koprom, są często silniejsze i zdrowsze od wysianych ręką człowieka.

Rzadziej też atakują je szkodniki. Jednak nie zawsze udaje się by nasiona warzyw pozyskiwać samodzielnie, bo niekiedy jest to trudne i czasochłonne. Wtedy warto sięgnąć po nasiona w sklepie ogrodniczym.

Czym się kierować w ich wyborze, by odnieść sukces w uprawie?

Szukajmy ekologicznego materiału siewnego

W wyborze nasion warzyw, ziół i kwiatów nie kierujmy się, ceną, gdyż obserwacje roślin z samosiewów dowodzą, że dorodne rośliny mogą wyrosnąć nie tylko z drogich nasion oferowanych przez firmy nasienne, ale również z nasion z własnego ogródka. Doświadczenia dowiodły, że nasiona z upraw konwencjonalnych często zupełnie inaczej się zachowują w ogrodach naturalnych niż takie same z upraw biologicznych. Dlatego w ogrodnictwie ekologicznym zaleca się używanie tylko ekologicznego materiału siewnego.
W naszym kraju tego rodzaju nasiona m.in. warzyw i ziół są hodowane w gospodarstwach ekologicznych i są dostępne w niektórych sklepach ogrodniczych. W centrach ogrodniczych spory wybór jest również ekologicznych nasion importowanych.

Dbaj o różnorodność

Kto pragnie gospodarować w zgodzie z naturą, powinien takie nasiona kupować, ale też część nasion wyhodować sobie samemu (dotyczy to głównie roślin korzeniowych i owocowych). Wtedy sukcesów będzie więcej, a niepowodzeń mniej. Rośliny zapewne będą znacznie odporniejsze na choroby i szkodniki. Zbiory własnych nasion a także kupowanie wielu różnorodnych partii nasion ma jeszcze jedną korzyść. Dzięki takim praktykom w ogrodzie dojrzewa i kwitnie więcej roślin, to z kolei sprawia, że pojawia się więcej pożytecznych owadów.

Szeroki wybór nasion znajdziesz tym sklepie ogrodniczym onlinehttps://sklep-nasiona.pl

Zobacz także


Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.