Teraz czytasz...
Jakie nasiona wybrać do ekoogrodu?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Jakie nasiona wybrać do ekoogrodu?

Zima to czas na przygotowanie się do sezonu ogrodniczego. Oprócz planowania warto zastanowić się nad wyborem nasion. Po jakie nasiona warto sięgnąć te wyhodowane samodzielnie, z upraw konwencjonalnych czy może nasiona ekologiczne?


W naturze większość roślin, drzew, krzewów wpada do gleby w drugiej połowie lata i jesienią. W zależności od stanu pogody lub specyficznych cech danej rośliny, jeszcze w tym samym roku nasiona kiełkują. Większość jednak leży w glebie całą zimę i wschodzi dopiero wiosną po okresie przemrożenia – ten proces często zabezpiecza nasiona przed zbyt wczesnym rozwojem i uszkodzeniem siewek. Często można zobaczyć, że nasiona warzyw oraz roślin jednorocznych, zwłaszcza tych którym pozwalamy w pełni dojrzeć w końcu lata, np. słonecznikom, koprom, są często silniejsze i zdrowsze od wysianych ręką człowieka.

Rzadziej też atakują je szkodniki. Jednak nie zawsze udaje się by nasiona warzyw pozyskiwać samodzielnie, bo niekiedy jest to trudne i czasochłonne. Wtedy warto sięgnąć po nasiona w sklepie ogrodniczym.

Czym się kierować w ich wyborze, by odnieść sukces w uprawie?

Szukajmy ekologicznego materiału siewnego

W wyborze nasion warzyw, ziół i kwiatów nie kierujmy się, ceną, gdyż obserwacje roślin z samosiewów dowodzą, że dorodne rośliny mogą wyrosnąć nie tylko z drogich nasion oferowanych przez firmy nasienne, ale również z nasion z własnego ogródka. Doświadczenia dowiodły, że nasiona z upraw konwencjonalnych często zupełnie inaczej się zachowują w ogrodach naturalnych niż takie same z upraw biologicznych. Dlatego w ogrodnictwie ekologicznym zaleca się używanie tylko ekologicznego materiału siewnego.
W naszym kraju tego rodzaju nasiona m.in. warzyw i ziół są hodowane w gospodarstwach ekologicznych i są dostępne w niektórych sklepach ogrodniczych. W centrach ogrodniczych spory wybór jest również ekologicznych nasion importowanych.

Dbaj o różnorodność

Kto pragnie gospodarować w zgodzie z naturą, powinien takie nasiona kupować, ale też część nasion wyhodować sobie samemu (dotyczy to głównie roślin korzeniowych i owocowych). Wtedy sukcesów będzie więcej, a niepowodzeń mniej. Rośliny zapewne będą znacznie odporniejsze na choroby i szkodniki. Zbiory własnych nasion a także kupowanie wielu różnorodnych partii nasion ma jeszcze jedną korzyść. Dzięki takim praktykom w ogrodzie dojrzewa i kwitnie więcej roślin, to z kolei sprawia, że pojawia się więcej pożytecznych owadów.

Szeroki wybór nasion znajdziesz tym sklepie ogrodniczym onlinehttps://sklep-nasiona.pl

Zobacz także


Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.