Teraz czytasz...
Agroturystyka w czasach koronawirusa. Przychody zniknęły, koszty nie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Agroturystyka w czasach koronawirusa. Przychody zniknęły, koszty nie

Avatar photo

Prowadzenie obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, w tym kwater dla gości, gospodarstw agroturystycznych jest zakazane na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020r. do odwołania. Wiele gospodarstw agroturystycznych stoi na skraju przepaści finansowej.

Gości brak, a rachunki trzeba regulować

-Nie ma gości, nie odbywają się spotkania rodzinne i integracyjne. Jest pusto. Jest smutno. W tej chwili jedynie można przyjmować pracowników w delegacjach. Kalendarz na ten rok był wypełniony po brzegi – mówi Alina Krawisz, współwłaścicielka gospodarstwa agroturystycznego Pachotówko w woj. kujawsko – pomorskim, w rozmowie z Marią Sikorską z programu Agropasja emitowanego na antenie Polsat Biznes.

Budżet większości gospodarstw nie uwzględniał tak długiego przestoju, co nie dziwi. Trudno też z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Aleksandra Klonowska – Szałek z portalu Slowhop promującego gospodarstwa agroturystyczne, w rozmowie z Rzeczpospolitą mówi: Pojawiające się doniesienia o przesunięciu bądź odwołaniu wakacji szkolnych skutkują brakiem jakichkolwiek rezerwacji na lato (…). Nie wiemy, co będzie. Nie jesteśmy w stanie do niczego się przygotować. I nie mamy wsparcia od władzy. Potrzebujemy kogoś, kto o nas powie – o ekoturystyce, a nie wielkich hotelach i touroperatorach. My skupiamy 500 takich miejsc, w całej Polsce jest ich kilkanaście tysięcy.

Przeczytaj: Hop za miasto! Jak działa serwis slowhop 

1000+ dla turystyki wciąż w przygotowaniu

Administracja rządowa pracuje nad programem 1000+, który ma wesprzeć polską turystykę poprzez bony dla konsumentów. Wciąż nie znane są jego bliższe szczegóły i nie wiadomo, czy obejmie swoim działaniem gospodarstwa agroturystyczne.

Nie odwołuj, zmień termin!

Właściciele gospodarstw agroturystycznych (i innych obiektów turystycznych) apelują do turystów, aby nie odkładać urlopów i nie wycofywać zaliczek, ale wykorzystywać je w późniejszym okresie.

Wielu z nich spotyka się z bardzo gorącym odzewem klientów na apele o pomoc. Część uruchamia sklepy internetowe z własnymi wyrobami.

Poniżej jeden z ciekawych przykładów – Chata Nad Wisłokiem.

https://www.facebook.com/ChataNadWislokiem/posts/2698163956948304?__xts__%5B0%5D=68.ARB2Etg76OPJJJ_k5qNjDj6l7Tq8wB_BejXgR4hQCE9uLusu-SkvYyAoQgsqLxMOK8x6HZxgeyqNF1ao7UR79trLVM-uyMyXQtegLPDdgeprLLR5sZnjCXBE8MgqDCZjtdBtHhtZHJgjC-Srl7oDVqC8KqP5CkQS9XpUxz3xqNjhoDj9oF6GADbKajk9tzZm6rqVMQIEAy-qBvuH9sTdKwi5n3rqspIutfzmXoe-hphXLaJDcEBsByGMU04f0k10HBcMXSI1CjrFa1VZ5uAdPrcZyciH7Q_YVMijQ5SLDJ0tIEMdT1Z2qjXIURSmhauTQXseaeJSvTMsaq87AKU7YJWBrw&__tn__=-R

 

Ruszą wirtualne targi turystyki wiejskiej

W ramach prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa Kampanii „Odpoczywaj na wsi” wkrótce zaprezentowane zostanie wirtualne stoisko targowe z ofertą turystyki wiejskiej.

Stoisko zostało podzielone na kilka stref, aby ułatwić możliwość skorzystania z oferty:
 oferta turystyki wiejskiej – materiały z różnych regionów m.in. foldery, mapy, przewodniki, albumy
– smaki regionów – wiejskie przepisy kulinarne,
– wiedza – materiały doradcze i informacyjne, przepisy, materiały ze szkoleń, seminariów,
– twórczość ludowa – prezentacje zajęć prowadzonych przez twórców ludowych – filmy, materiały zdjęciowe, opisy warsztatów.

Więcej szczegółów na: https://odpoczywajnawsi.pl/wirtualne-targi/

Agroturystyka i koronawirus. Aktualnie obowiązujące zakazy

Aktualnie obowiązujące (28-04-2020) zakazy i ograniczenia dotyczące branży turystycznej:

GASTRONOMIA

Ograniczenie dotyczy: działalności restauracji, kawiarni czy barów.

Zalecenia: Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Obowiązuje do: odwołania.

HOTELE

Ograniczenie dotyczy: działalności hoteli i innych miejsc noclegowych

Zalecenia: Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:

  • osób w kwarantannie lub izolacji,
  • personelu medycznego,
  • osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
  • osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Obowiązuje do: odwołania.

Ważne! Jeśli więc przed wejściem w życie nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Po odmrożeniu wypoczynek w odosobnieniu?

Kiedy nastąpi odmrożenie? Wciąż nie wiadomo. Aleksandra Klonowska Szałek prognozuje, że największa szansa na wypoczynek bezpieczny i zgodny z prawem to odwiedzenie w wakacje któregoś z małych domów wakacyjnych, w których można spędzić urlop praktycznie bez kontaktu z innymi rodzinami.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.