Teraz czytasz...
Alergik w podróży? Certyfikaty dla hoteli
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Alergik w podróży? Certyfikaty dla hoteli

Najnowsze badania dowodzą, że co trzeci mieszkaniec Europy cierpi na alergię. Nic zatem dziwnego, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tak licznej grupy chorych, hotele decydują się dostosować pomieszczenia i restauracje do ich potrzeb.

Alergicy muszą przestrzegać wielu zasad, które mogą (choćby na początku) stanowić dla nich pewne ograniczenie. Z ich gospodarstwach domowych w znacznym stopniu wyeliminowane zostają alergeny, co jednak w sytuacji, gdy chory chce wyjechać i nocować poza domem? Niektórzy właśnie z powodu ryzyka zaostrzenia choroby ograniczają swoje podróże.

Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF)

O poprawę jakości życia osób z alergią dba Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF), która od połowy 2012 roku przyznaje hotelom prestiżowe certyfikaty, jeśli przystosują oni swoje pokoje dla potrzeb alergików. W Polsce certyfikacją z ramienia ECARF zajmuje się Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne, które działa przy Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii UM w Łodzi.

Znak Jakości ECARF przyznawany jest jednak nie tylko w branży hotelarskiej i restauracyjnej. Starać się o niego mogą również producenci towarów konsumpcyjnych, tj. kosmetyki, produkty do prania i czyszczenia odzieży, sprzęt AGD.

Znak Jakości ECARF dla hoteli

Hotelom oznaczenie jest przyznawane na dwa lata i daje ono klientom pewność, że znajdą oni w wybranym przez siebie miejscu wypoczynku przestrzeń całkowicie wolną od alergenów. Co to oznacza w praktyce? Najczęściej wydzielane jest osobne piętro, w którego wnętrzach szczególnie dba się o całkowitą eliminację pyłków, roztoczy, alergenów chemicznych i pokarmowych. Do takiej specjalnie oznaczonej strefy nie wolno wprowadzić żadnych zwierząt i obowiązuje w jej obrębie całkowity zakaz palenia tytoniu. Stosuje się w niej specjalny system wentylacji, a często także wyposaża w oczyszczający jonizator powietrza i jonizującą lampę solną. We wnętrzach rezygnuje się ponadto z tapet na rzecz ekologicznych mas pokrywających ściany.

Pokój dla alergika

Dużym siedliskiem alergenów jest łóżko, stąd by uzyskać certyfikat ECARF należy szczególnie o nie zadbać. Wymogów jest w tym zakresie wiele, a jednym z nich jest konieczność użycia materaca antyalergicznego ze specjalną nakładką, którą można wyprać (w delikatnych proszkach lub płynach). Niezwykle istotna jest również pościel, której wypełnienie musi być antyalergiczne. W pokojach dla alergików nie powinna znajdować się wykładzina z długim włosiem. Do czyszczenia dywanów konieczne jest użycie odkurzacza ze specjalnym filtrem. W takim pomieszczeniu nie znajdzie się świeżych i sztucznych kwiatów, ale też dekoracji mogących zbierać kurz. W pokojowych łazienkach muszą się z kolei znaleźć bezzapachowe i nie wywołujące podrażnień środki higieniczne.

Restauracyjne menu dla alergika

W czasie pobytu w hotelu alergik powinien mieć dostęp do pełnej oferty restauracyjnej, dostosowanej do pacjentów uczulonych na poszczególne produkty żywnościowe. Szef kuchni serwuje zatem najczęściej urozmaicony jadłospis, w którym znajdziemy m.in. pieczywo bezglutenowe, ale i desery bez zawartości orzechów, mleka i jaj, czy choćby bulion przygotowany bez selera. Alergik powinien mieć prawo swobodnego wyboru potrawy bez ryzyka, że zje coś niezgodnego z wymogami jego diety. Warto pytać kelnera o szczegółowy skład potrawy – ma on obowiązek udzielić wyczerpującej odpowiedzi w tym zakresie.

SPA dla osób z alergią

Hotele wyposażone w obiekty SPA często poszerzają swoją ofertę o specjalne zabiegi polecane osobom z alergiami. Z powodzeniem mogą one zastąpić wyjazd sanatoryjny, na który czeka się bardzo długo. Kąpiele w specjalnie przygotowanej wodzie (np. z dodatkiem jonów srebra) pomogą wyciszyć alergię. Chronią i odżywiają skórę oraz łagodzą podrażnienia, ale również w sposób naturalny niszczą bakterie i grzyby.

Hotele z certyfikatem ECARF w Polsce

W Polsce alergicy mają do wyboru wiele hoteli, które uzyskały certyfikat ECARF. Takie obiekty znajdują się m.in. w Gdańsku, Jeleniej Górze, Warszawie i Wieliczce. Zapotrzebowanie na dostosowane do potrzeb alergików pokoje jest duże, stąd coraz więcej osób przy wyborze miejsca wypoczynku kieruje się tym właśnie kryterium.

Zobacz także


Warto jednak nadmienić, że hotel może nie posiadać certyfikatu, ale jego wnętrza mogą być przystosowane na potrzeby alergików. Zawsze przed zarezerwowaniem pokoju dobrze jest o to zapytać, zdarza się bowiem, że pokój może zostać specjalnie przygotowany (wyeliminowane zostaną z niego potencjalne źródła alergenów). Warto dodać, że taka usługa powinna być bezpłatna i za realizację próśb klienta nie powinno się wymagać dodatkowych opłat.

Z alergią bez barier

Alergia nie musi stanowić dla chorego żadnego ograniczenia. Wybór hoteli, w których można wypocząć bez ryzyka zaostrzenia objawów choroby jest coraz więcej. Wiele pensjonatów przystosowuje również swoją ofertę do potrzeb małych dzieci, dla których pobyt w hotelu stanowić będzie nie tylko świetną zabawę, ale może być także szansą na złagodzenie alergii, np. skórnych (pozytywny wpływ na zdrowie ma już sama zmiana klimatu lub kąpiele w zbogaconej o określone pierwiastki wodzie). Przed zarezerwowaniem pokoju dobrze jest zatem skontaktować się z przedstawicielem hotelu i uzgodnić z nim szczegóły przyjazdu.

Agnieszka Gotówka |zdjęcie: Juanita De Paola / freeimages.com

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.