Zero-waste bez kompromisów! Bornholm wypowiada wojnę odpadom

Na wyspie Bornholm o gospodarowaniu odpadami mają się już uczyć przedszkolaki.
Na wyspie Bornholm o gospodarowaniu odpadami mają się już uczyć przedszkolaki.

Duńska wyspa Bornholm zapowiedziała, że do 2032 roku wszystkie powstające w tym regionie odpady zostaną albo poddane recyclingowi, albo użyte ponownie.

Bornholm to duńska wyspa położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Zamieszkuje ją blisko 40 tys. osób. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez Polaków. Nic w tym dziwnego, bo nie tylko łatwo do niej dotrzeć promem, ale też słynie z pięknych widoków. To prawdziwy raj dla amatorów turystyki rowerowej. W bliskiej perspektywie Bornholm ma również stać się w pełni bezodpadową wyspą.

ReTuna – szwedzka galeria w stylu zero waste zyskuje na popularności

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Bornholm zielonym regionem Europy

Skandynawowie są znani ze szczególnej dbałości o środowisko naturalne. Bliskie są im idee less i zero waste. Włodarze Bornholmu jednak zdecydowali się iść krok dalej. Postanowili, że wdrożą długoterminowe działania, które pozwolą w 2032 roku przejść w pełni do gospodarki o obiegu zamkniętym. Swoje plany politycy opublikowali pod koniec 2018 roku w dokumencie „Bornholm wskazuje drogę – zero waste 2032” (Borholm viser vej – uden affald 2032).

Sklep, w którym wszystko jest za darmo

Zmiany w zakresie gospodarowania odpadami muszą być przeprowadzone na różnych polach. Mieszkańcy wyspy mają świadomość, że bez ich zaangażowania nic nie uda się zrobić. Śmieci muszą być odpowiednio segregowane, by gospodarka o obiegu zamkniętym mogła funkcjonować.

Duńczycy planują m.in.:

  • maksymalnie wykorzystywać lokalne zasoby,
  • przetwarzać odpady organiczne na energię w procesie kompostowania lub biogazyfikacji (innowacyjna technologia podziemnego przetwarzania węgla brunatnego w gaz za pomocą specyficznych grup mikroorganizmów),
  • rozpowszechnić zakup towarów z drugiej ręki, np. ubrań i mebli,
  • powstanie zakładów rzemieślniczych, w których będzie można dokonać napraw uszkodzonego lub zepsutego sprzętu czy wyposażenia domu,
  • przeprojektowanie infrastruktury turystycznej pod kątem polityki zero waste.

Mieszkańcy Bornholmu mają być pionierami w tak zaawansowanej polityce zero-waste. Ich przykład ma jednak zmotywować inne kraje do podobnych działań.

Brak postów do wyświetlenia