Teraz czytasz...
Suchy olej. Co to jest i jakie są jego rodzaje?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Suchy olej. Co to jest i jakie są jego rodzaje?

Agnieszka Gotówka

Osoby, które po raz pierwszy słyszą określenie „suchy olej” wyobrażają go sobie w formie sproszkowanej. W rzeczywistości jednak nazwa ta wskazuje nie na teksturę oleju, ale opisuje sposób, w jaki olej wchodzi w kontakt ze skórą.

Suche oleje roślinne

Suche oleje robią ostatnio zawrotną karierę. Bardzo dobrze nawilżają skórę, ale przy tym nie pozostawiają na niej tłustej warstwy i uczucia lepkości. Szybko się wchłaniają. Dostępne są w formie tradycyjnej, jako spray, ale też znaleźć je można w szamponach i balsamach do ciała. Suchy olej to też składnik niektórych odżywek do paznokci.

Suche oleje to bardzo często oleje roślinne, niezwykle zdrowe dla naszej skóry. Są wśród nich m.in. oleje: z awokado, sezamowy, szafranowy, z pestek winogron oraz z pestek dzikiej róży. Poznajcie je bliżej.

Przeczytaj również: 5 olejów roślinnych, których warto spróbować

Olej z awokado

Zawiera całe mnóstwo witamin, m.in. witaminę A, D i E. Wyróżnia się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Odżywia, regeneruje i stymuluje metabolizm kolagenu. To doskonały olej na skórę zniszczoną, spierzchniętą i potrzebującą intensywnego nawilżenia.

Przeczytaj więcej na temat: olej z awokado

Olej sezamowy

Stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny, witaminy B6 i witaminy E. Wykorzystuje się go do masażu, regeneracji włosów i nawilżenia suchej skóry.

Przeczytaj więcej na temat: olej sezamowy

Olej szafranowy

Ma ten sam skład biochemiczny co świeże nasiona krokosza barwierskiego, a to oznacza, że jest niezwykle zdrowy dla skóry: stanowi bogactwo wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera m.in. kwas olejowy, palmitynowy, stearynowy, arachidowy, jednak na największe wyróżnienie zasługuje kwas linolowy. Jest go w oleju krokoszowym najwięcej, bo aż 80 proc.

Jakie są zalety oleju szafranowego i skąd się wywodzi, przeczytacie w tekście: Olej krokoszowy. Zalety skarbu faraon.

Olej z pestek winogron

To podobnie jak olej szafranowy, cenne źródło kwasu linolowego. Nawilża skórę i chroni komórki przez starzeniem.

Olej z pestek dzikiej róży

Działa regenerująco i wzmacniająco. Łagodzi też podrażnienia i chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniami ultrafioletowymi. Pomaga też w walce z przebarwieniami, redukuje blizny i rozstępy.

Przeczytaj także: Mąka z pestek dyni

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.