Teraz czytasz...
Borowina dla zdrowia i urody
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Borowina dla zdrowia i urody

Borowina to nic innego jak rozkładający się torf. Chociaż nie brzmi to apetycznie, wykorzystuje się ją w wielu prozdrowotnych zabiegach, m.in. stosowanych w odnowie biologicznej oraz fizjoterapii kąpielach i okładach. Wytwarza się z niej również kosmetyki naturalne.

Ta, wydawałoby się, porcja błota zawiera wiele ważnych dla naszego organizmu substancji. Polska borowina słynie z doskonałej jakości. Złoża, z których pochodzi, zaczęły się formować około 10 tys. lat p.n.e.

https://biokurier.pl/kosmetyki/peeling-na-wiosne-zadbaj-o-skore/

W Polsce borowinę po raz pierwszy zastosowano w 1858 roku w uzdrowisku w Krynicy. Obecnie różne zabiegi z jej udziałem przeprowadza się w wielu sanatoriach (m.in. w Ciechocinku i Inowrocławiu) oraz ośrodkach SPA.

Kąpiel borowinowa polega na powolnym przegrzewaniu ciała. Powoduje to silne pocenie, bez uczucia gorąca. Dzieje się tak dlatego, że warstwa borowiny przylegająca do ciała natychmiast schładza się, a kolejne bardzo długo utrzymują ciepło. Oprócz działania termicznego, kąpiel wiąże się także z wchłanianiem przez ciało enzymów i składników zawartych w borowinie (na temat ich korzystnego działania na organizm wciąż trwają spory między specjalistami oraz badania). Cały zabieg nie trwa dłużej niż 20 minut. Zalecane jest by po takiej kąpieli odpocząć.

Borowina to cenne źródło substancji organicznych: garbników, białka, kwasów humusowych oraz fulwonowych. Posiada też związki o działaniu estrogennym, stąd kąpiele z jej dodatkiem są polecane w leczeniu chorób kobiecych.

Jest też w borowinie również całe mnóstwo kwasów organicznych i soli, które działają przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/czas-na-wiosenne-porzadki-prezentujemy-8-naturalnych-srodkow-czystosci/

Borowina na odprężenie

Jakie korzyści przynieść może kąpiel borowinowa? Przede wszystkim wpływa na odżywienie i dotlenienie tkanek, a co za tym idzie ich regenerację. Kąpiele borowinowe są często wykorzystywane przez sportowców jako forma odnowy biologicznej. W ich trakcie uruchamiają się procesy odkwaszania mięśni. Mają działanie rozluźniające i odprężające.

Borowina wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, m.in. przewlekłego zapalenia jelit i choroby wrzodowej żołądka.

Przy jakich dolegliwościach zaleca się borowinowe zabiegi? Przede wszystkim przy nieostrych stanach zapalnych narządów ruchu, chorobach reumatycznych, bólach kręgosłupa oraz różnego rodzaju obiciach i złamaniach. Kąpiele mogą pomóc także narzekającym na rwę kulszową i niedowłady. Niestety, nie wszyscy powinni korzystać z tego zabiegu. Przeciwwskazania do jego wykonania to m.in.:

  • ciąża,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność krążenia,
  • choroba wieńcowa,
  • choroba nowotworowa,
  • znaczne osłabienie,
  • nadczynność tarczycy,
  • ostre stany zapalne.

Borowinę wykorzystuje się także w kosmetyce naturalnej. Jest cennym składnikiem mydeł, maseczek, szamponów i soli. Borowinowe kosmetyki korzystnie wpływają na kondycję skóry, zmniejszają zmarszczki. Wykorzystywane są także przy leczeniu trądziku.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.