Znamy łączą wartość premii wypłacanych w ramach Fairtrade

Fairtrade International opublikowało dane dotyczące wartości premii, które uzyskali producenci zrzeszeni w systemie Fairtrade. 
Premia Fairtrade to forma wsparcia dla rolników i pracowników z ubogich krajów Globalnego Południa (niektórzy używają także określenia „Trzeci Świat”) oraz wsparcia lokalnych społeczności, w których żyją. Pieniądze te najczęściej przeznaczane są na  edukację, ochronę środowiska, służbę zdrowia, programy związane z równouprawnieniem płci, inwestycje w rozwój działalności gospodarczej na poziomie organizacji producentów, modernizację procesów produkcji i przetwarzania na poziomie gospodarstw rolnych, a także podnoszenie poziomu umiejętności pracowników czy rozwój zawodowy.

 

W latach 2009 – 2010 wartość wszystkich przydzielonych premii ukształtowała się na poziomie 51,5 miliona euro. W porównaniu do roku 2008 oznacza to, zgodny z oczekiwaniami, wzrost o 22%.

 

– W porównaniu z wynikami z 2008 roku odnotowano, zgodnie z przewidywaniami, znaczny wzrost sprzedaży na rynku kawy, odzwierciedlony wzrostem kwoty premii Fairtrade oraz wzrost sprzedaży certyfikowanego kakao, który również wpłynął wyraźnie na wzrost kwoty wypłaconych premii – czytamy na stronach polskiej Koalicji Sprawiedliwego Handlu.

 

Premie rozdystrybuowane zostały przede wszystkim wśród producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem najpopularniejszych produktów z certyfikatem Fair Trade. Te produkty to: kawa, banany, kwiaty, cukier trzcinowy, herbata, kakao i bawełna.

Sprawiedliwy Handel to zorganizowany ruch społeczny wykorzystujące podejście rynkowe aby poprawiać sytuację mieszkańców krajów rozwijających się oraz promować zrównoważony rozwój.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Główne założenia Sprawiedliwego Handlu to oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochrona praw nieuprzywilejowanych producentów i pracowników z krajów Globalnego Południa. Poza korzystną ceną, producenci otrzymują od partnerów handlowych wsparcie, aby móc prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska, oraz rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych.

Chcesz wiedzieć więcej o Sprawiedliwym Handlu? Sprawdź dział FAIR TRADE

Źródło: Koalicja Sprawiedliwego Handlu

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia