Teraz czytasz...
Daktyle – właściwości i zastosowania w kuchni
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Daktyle – właściwości i zastosowania w kuchni

Daktyle znakomicie sprawdzają się jako alternatywa dla cukru oraz samodzielna przekąska. Skorzystać możemy przede wszystkim z daktyli suszonych, ale na rynku dostępne są również daktyle świeże.

Właściwości zdrowotne daktyli

Pod kątem właściwości zdrowotnych, daktylami powinny się  zainteresować zwłaszcza osoby z zespołem jelita drażliwego, gdyż daktyle zawierają tryptofan, aminokwas, który świetnie wpływa na zmniejszenie objawów tego schorzenia. Ze względu na bardzo dużą zawartość błonnika przyspieszają też perystaltykę jelit, co docenią nie tylko osoby odchudzające się, ale i te, które cierpią na zaparcia. Wysoka zawartość błonnika związana jest też z obniżaniem poziomu glukozy we krwi. Nie mylcie tego jednak z indeksem glikemicznym, który w tym przypadku jest wysoki, IG suszonych daktyli to bowiem aż 103. Unikać powinni ich zatem diabetycy. Kolejna ciekawostka – nie jemy daktyli przy problemach z migrenami czy bolesnymi i obfitymi miesiączkami. Niestety mają w swym składzie tyraminę potęgującą występowanie tych dolegliwości.

Dlaczego daktyle niesiarkowane i dlaczego BIO?

Suszone owoce to doskonała przekąska, dodatek do płatków i dań, ale zanim po nie sięgniemy warto wiedzieć jaka jest różnica między produktem ekologicznym, a konwencjonalnym. Ekologiczne owoce suszone produkowane są bez dodatku związków siarki. Ta praktyka jest już dozwolona przy produkcji owoców konwencjonalnych. Różnice między wyglądem i smakiem są diametralne. Niesiarkowane owoce mają mniej apetyczną barwę, co najlepiej widać na przykładzie moreli, bioowoce są brązowe, w porównaniu do konwencjonalnych pomarańczowo-żółtych suszonych moreli. Wybierając te brązowe przekonamy się jak jest wspaniały naturalny aromat owoców.

Dopuszczalne spożycie dwutlenku siarki wynosi 0,7 mg na kilogram masy ciała, składnik ten jest silnie uczulający i wrażliwe osoby już przy bardzo małym spożyciu mogą mieć niepożądane objawy. E-220 może wywołać nudności, biegunkę oraz bóle głowy. U chorych na astmę może nasilić symptomy, ponieważ silnie drażni drogi oddechowe. Dlatego by zdrowa przekąska w postaci suszonych owoców była naprawdę zdrowa, warto sięgnąć po niesiarkowane owoce, a najlepiej ekologiczne, wtedy mamy pewność że wybieramy to co najlepsze dla nas i dla rodziny.

mówi Katarzyna Linoż, absolwentka Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka na SGGW, licencjonowany dietetyk, dyrektor ds. Marketingu i Nowych Produktów Eko-Wital Sp. zo.o.

Daktyl w kuchni. Zastosowań jest mnóstwo

O kulinarne wykorzystanie daktyla zapytaliśmy naszą redakcyjną ekspertkę od Aktywnych Smaków, Maję Skorupską:

Daktyle w moim gotowaniu lubię od zawsze, ale dopiero niedawno odkryłam je także w wersji świeżej. Mają delikatną, aksamitną skórkę, wilgotny i słodki miąższ o konsystencji miękkiej krówki. Moje ulubione to izraelskie Medjool, lubię też mniejsze Mazafati z Iranu. Smak świeżych daktyli nie wymaga dodatków, same są świetną słodką przekąską, która oprócz mnóstwa wartości odżywczych dostarcza sporej dawki kalorii. Dzięki swojej konsystencji, surowe daktyle są fantastyczną bazą do zrobienia słodyczy czy deserów raw, zachowujących pełną wartość odżywczą owoców. Ja najbardziej lubię trufle z daktyli, czyli zblendowane owoce wymieszane z mielonymi orzechami albo migdałami, uformowane w kulki i obtoczone w kakao. Często robię daktylowe batony energetyczne,rozdrabniam daktyle i mieszam z posiekanymi orzechami włoskimi czy laskowymi, migdałami, suszoną
żurawiną albo morelami, kaszą jaglaną czy chia. Takie przekąski można zabrać z sobą do pracy czy szkoły, są też świetne po treningu. Daktyle sprawdzają się również w spodach do ciast bez pieczenia, jak sernik z nerkowców. Bardzo lubię ciasto bakaliowe, wzorowane na hiszpańskim pan de higo con almendraz, czyli cieście figowo – migdałowym, w którym spoiwem składników są właśnie świeże daktyle. Łatwe i szybkie śniadanie to zwykła owsianka czy kasza jaglana z dodatkiem daktyli.

Jak słodzić daktylem?

Co prawda samym daktylem ciężko jest posłodzić kawę lub herbatę, a nawet słodki wypiek, jednakże po przerobieniu go na syrop bądź pastę, sprawdzi się w tej roli idealnie. Wystarczy zalać daktyle wrzątkiem, odstawić na kilka godzin, po tym czasie odcedzić, zmiksować do uzyskania konsystencji syropu, bądź odcedzić i zblendować do uzyskania konsystencji pasty. Taki syrop lub pastę z powodzeniem możecie przechowywać w lodówce ok. 5-7 dni i używać w zależności od potrzeb.

Będzie także świetną bazą do zdrowej wersji „nutelli” na bazie awokado, czy samego kakao i orzechów. W Legalnych Słodyczach używam daktyli jako słodzidła do naszych bezcukrowych dżemów i powideł, zwłaszcza tych produkowanych ze śliwek czy czarnej porzeczki.

Odmiany daktyli

Na całym świecie rozróżnia się ponad 400 odmian daktyli, (do Europy sprowadza się tylko ok 15 odmian) które są przyporządkowane do trzech grup:

miękkich: tutaj króluje odmiana MEDJOOL, która ze względu na rozmiar jest nazywana „królem daktyli”, inne odmiany miękkie to m.in.: Kimia Mazafatii, Barhi, Ajwa, Hayani, Khadrawy.
półtwardych np.: Deglet Nour, Piarom, Zahedi, Rabby.
twardych, np.: Thoory.

Kiedy dojrzewają daktyle?

Większość daktyli dojrzewa pod koniec sierpnia ale są regiony i odmiany gdzie sezon kończy się już w czerwcu. Owoce początkowo zielone, powoli nabierają pięknej żółtej lub różowej barwy. W tej fazie owoce są jeszcze twarde, ale już jadalne. Większość jednak owoców pozostaje na drzewie, dopóki nie zbrązowieją i nie zmiękną.

Miąższ ich jest już dojrzały, owoce zaś wykazują oznaki zwiędnięcia. Żywe pozostają w nich tylko nasiona. Wtedy się je zbiera i pozostawia do lekkiego przeschnięcia. Daktyle nie dojrzewają wszystkie jednocześnie nawet na tym samym drzewie.
Między dojrzewaniem najwcześniejszych i najpóźniejszych owoców upływa od 3 do 6 tygodni. Z jednej palmy pozyskuje się od 80 do 100 kg owoców.
Wyróżnia się cztery kolejne fazy dojrzewania daktyli:

kimri – gdy barwa ich jest jeszcze zielona,
khalab – gdy owoc jest żółty lub czerwonożółty,
rutab – gdy zaczyna mięknąć wierzchołek owocu,
tamar– gdy owoc jest zupełnie miękki i dojrzały, a jego barwa brązowa.

Największą wartość odżywczą mają owoce w fazie dojrzałości khalab i wtedy są najchętniej spożywane. Dla Europejczyków jednak są one wtedy zbyt cierpkie, owoce przeznaczone na eksport zbiera się zupełnie dojrzałe.

Za udostępnienie ciekawostek o daktylach dziękujemy p. Krzysztofowi Olek z firmy OrganicHouse, która jest dystrybutorem ekologicznych daktyli medjool.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.