Teraz czytasz...
Jajko wielkanocne nie tylko od kury
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jajko wielkanocne nie tylko od kury

Agnieszka Gotówka
widok z góry na jajka kurze, strusie, gęsie

Jajko wielkanocne kojarzy się nie tylko ze świątecznymi potrawami, ale też ozdobami. I choć bez niego trudno wyobrazić sobie koszyczek wielkanocny, zwyczaj ten nie ma uzasadnienia biblijnego. Ale nie o tradycjach będziemy dziś pisać, a różnych rodzajach jaj, po które warto sięgnąć. 

Jajko wielkanocne a przemysł

Pisaliśmy już o zdrowotnych zaletach jajek kurzych i o tym dlaczego warto wybierać jajka ekologiczne i czym różnią się od konwencjonalnych (zapewniamy, że nie tylko ceną 😉). W kontekście alergii i weganizmu opracowaliśmy też wskazówki, czym zastąpić jajko.

Tym razem jednak chcemy przedstawić jajka inne niż kurze. Dawniej śmiało z nich korzystano, hodując drób nie tylko na mięso. Dziś jednak o nich zapomnieliśmy. I choć powoli wracają (w sklepach można kupić np. jaja przepiórcze), jako konsumenci nie jesteśmy do nich przekonani. A szkoda, bo mają nie tylko ciekawy smak, ale i spore walory prozdrowotne.

→ Przeczytaj również: Naturalne barwienie jajek. Jak uzyskać kolory?

Skorupki takich jajek są też bardzo pożądane przez rękodzielników, którzy przygotowują z nich pisanki.

Jajka przepiórcze

Są niezwykle zdrowe i wartościowe, ale i łatwo dostępne, co przekłada się na ich popularność (tuż za jajami kurzymi). To jedne z najmniejszych jajek spośród pochodzących od ptaków zaliczanych do drobiu.

Jajka przepiórcze mają białą lub kremową skorupkę, ale znaleźć można i takie, które są błękitne lub seledynową. Jej cechą charakterystyczną są ciemnobrązowe lub prawie czarne kropki, których układ jest indywidualny dla każdej samicy.

→ Przeczytaj również: Babkę wielkanocną zrób inaczej: szpinakowa z lukrem pomarańczowym

Są to jajka, które mają zdecydowanie bogatszy skład chemiczny od jaj kurzych. Zawierają więcej aminokwasów egzogennych (żółtko jaj przepiórczych jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnej lecytyny i choliny). Są też mniej kaloryczne (mają niższą zawartością
tłuszczu i cholesterolu oraz korzystny stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych).
Są bogatym źródłem witamin z grupy B, żelaza, miedzi, karotenu oraz fosforu. Jaja przepiórcze powinni spożywać osoby z obniżoną odpornością i w czasie rekonwalescencji. Uważa się je również za afrodyzjak.

jajka przepiórcze
Jajka przepiórcze

Jajka strusie

Przeciętnie jedno jajko waży ok. 1,5 kg (z czego kilogram waży białko). Charakteryzuje się jasną, niezwykle twardą skorupą, którą trudno rozbić (bez ostrego narzędzia się nie obędzie 😉). Jajecznica z jednego jajka strusiego zaspokoi głód wielodzietnej rodziny (jest odpowiednikiem nawet 30 jaj kurzych). Można je również dodawać do ciast, deserów oraz gotować na miękko czy twardo.

→ Zobacz również: Przepis na pasztet wielkanocny 

Jajko strusie zawiera spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwas foliowy, witaminę B1, magnez, selen i żelazo.

jajko strusie w otoczeniu jajek kurzych
Jajko strusie w otoczeniu jajek kurzych

Jajka kacze

Są nieco większe od jaj kurzych. Wyróżniają się również intensywniejszym smakiem. Można ich używać do pieczenia biszkoptów i omletów (nadają ciastom pulchności). Stosuje się je także do wypieku ciast bezglutenowych. Makaron przygotowany na bazie jaja kaczych ma bardziej żółty kolor, a ciasto łatwiej się zagniata. W Azji uznawane są za rarytas.

jajka kacze
Jajka kacze

Jajka gęsie

Mają ciekawy, podłużny kształt. Są jednak ciężkostrawne, gdyż zawierają więcej cholesterolu oraz innych tłuszczy w porównaniu z jajami kurzymi. Używa się ich najczęściej do wypieków, gdyż w jajecznicy oraz w postaci jaj na twardo (lub na miękko) czuć ich nieco
oleisty smak.

Zobacz także

rolnictwo ekologiczne certyfikacja bezpieczeństwo żywności importowanej z Ukrainy

jajka gęsie w koszyku
Jajka gęsie

Jajka perlicze

Są bardzo zdrowe – zawierają dużą ilość witaminy A oraz beta-karotenu. Ich spożywanie poleca się w czasie rekonwalescencji. W porównaniu do jaj kurzych i indyczych mają wyższą zawartość cholesterolu. Mogą je spożywać osoby z alergią na białko jaja kurzego.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.