Teraz czytasz...
Spróbuj dobrego cydru!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Spróbuj dobrego cydru!

Cydr to trunek wokół którego w ostatnich latach zrobiono dużo „szumu”. Wcześniej zapominany i pomijany powoli odzyskuje należne sobie miejsce w piwniczkach. Ważne jednak, aby znajdowały się tam trunki, które naprawdę zasługują na miano cydrów a nie ich imitacje, którymi duże koncerny zasypują sklepy spożywcze. Jak poznać dobry cydr? Czym kierować się przy jego wyborze?

Cydr czyli…

Przede wszystkim zacząć trzeba o tego, czym cydr tak naprawdę jest bo na ten temat „krąży” wiele mitów. Często można się spotkać ze skojarzeniem cydru z dawnym „jabolem” – alkoholem niskiej jakości z dużą zawartością siarki. Występują również zrównania cydru z piwem bądź winem, a przecież to osobny rodzaj alkoholu. Najogólniej rzecz ujmując cydr to napój alkoholowy na bazie sfermentowanego (jak wino) soku jabłkowego. Przysłowiowy diabeł tkwi jednak w dalszych szczegółach. Czy to sok tłoczony czy koncentrat? Czy dodamy do niego cukier, kwas czy syrop glukozowo – fruktozowy? Czy zastosujemy barwniki?

Szukajmy cydrów naturalnych, regionalnych

Warto zainteresować się cydrami naturalnymi, w szczególności rzemieślniczymi, wytwarzanymi przez sadowników, bardziej w formie pasji aniżeli chęci zysku bo zarobek z tego na dzień dzisiejszy dla cydrowników wciąż jest nikły. Najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu to: skład i producent. Im mniejszy wytwórca tym lepiej.

Skład ma znaczenie

Co do składu, nie dajmy się zwieść reklamom „krzyczącym” o 100% zawartości soku jabłkowego w najbardziej znanych cydrach. Prawdziwe cydry robione są z moszczu jabłkowego czyli świeżo wyciśniętego soku jabłkowego oraz szlachetnych drożdży cydrowych. Czasami dodawany jest również cukier do wzmocnienia efektu fermentacji. W kategorię lokalnych cydrów wpisuje się także, jak na razie jedyny polski, cydr z certyfikatem BIO – „Mocny Jabcok” od Tłoczni Maurera. Niefiltrowany, lekko kwaskowaty, mocno gazowany naturalnym gazem, orzeźwiający.

Jak smakuje?

Tak jak w przypadku wina, tak w przypadku cydru trafić możemy na trunki wytrawne, słodkie jak i półsłodkie. Wszystko zależy od producenta, sposobu produkcji oraz doboru odmian jabłek (w jednym cydrze zazwyczaj stosuje się kilka odmian) i rejonu kraju czy świata. Niektórzy twierdzą nawet, że rodzajów cydru jest tyle ilu producentów (…)

w prawie każdym kraju można znaleźć cydry regionalne, typowe dla danego miejsca. A wraz z nimi miejscowe tradycje i kulturę „cydrowniczą”

– czytamy w niedawno wydanej książce Cydr z polskich jabłek autorstwa Agnieszki Wyrobek Rousseau. Bogactwo smaków cydru jest tak duże, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie!

Jak podawać cydr?

Cydr najlepiej smakuje w temperaturze od 8 do 12 stopni Celsjusza. Wtedy wydobywamy pełną głębie smaku tego trunku.

Zobacz także


Jak przechowywać cydr?

Przechowywać najlepiej w suchym zaciemnionym miejscu, piwniczce albo lodówce. Najlepiej jest nalewać trunek do wysokich szklanek lub szerokich kieliszków, warto pozwolić, aby cydr „wpadał” do kieliszka z wysoka, po drodze nabierając nieco tlenu.

Czy cydr pasuje do jedzenia? Jak najbardziej. Słodsze odmiany dobrze sprawdzą się przy deserach a obiadowym daniom lepiej, aby towarzyszyły te bardziej wytrawne.

Karol Przybylak,


autor dziękuje za współpracę merytoryczną przedstawicielom rzeszowskiej firmy „Cydria”

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.