Sprawiedliwe ekozakupy na święta – uwaga! KONKURS

Kakao, kawa, herbata, bakalie – to tylko niektóre z produktów, które z pewnością znajdą się w naszym świątecznym koszyku. W tym roku zachęcamy, by sięgać, po te które posiadają nie tylko ekocertyfikat, ale także znak Sprawiedliwego Handlu (Fairtrade). W ten sposób my otrzymamy wysokiej jakości produkty, a ich producenci z biednych krajów „Globalnego Południa”, godziwą zapłatę. Chcecie spróbować smaku ekologicznych produktów Sprawiedliwego Handlu? – zapraszamy do udziału w konkursie!

Nagrodą w konkursie będą ufundowanę przez firmę Natura Rzeczy  zestawy wspaniałych produktów z certyfikatem ekologicznym oraz z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade). Wyjątkowo smakują i są etycznie wyprodukowane – świetne na świąteczny prezent!

Czym jest Sprawiedliwy Handel?

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) opiera się na zasadach partnerstwa, dialogu, przejrzystości i szacunku we wzajemnych relacjach handlowych. Podstawowym celem Fair Trade są działania na rzecz rozwoju najuboższych społeczności biednych krajów Globalnego Południa. To właśnie tam powstają produkty takie jak kawa, kakao, czekolada, cytrusy. Niska ceną jaką za nie płacimy wiąże się niestety z bardzo trudnymi warunkami, w jakich żyją rolnicy i pracownicy plantacji.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

W systemie Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade) sytuacja wygląda inaczej. 3 podstawowe zasady to:

  • uczciwa cena za produkty
  • sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne
  • przejrzystość, uczciwość i szacunek w relacjach handlowych


Więcej o Fair Trade

Nad sprawnością działania tego systemu czuwają jednostki certyfikujące. Tylko certyfikowani i licencjonowani producenci mają prawo do używania znaków Sprawiedliwego Handlu. Najbardziej znanym logo nadawane przez Fairtrade Labelling Organisation (FLO).

Sprawiedliwy Handel w Polsce

W Polsce produkty Sprawiedliwego Handlu najłatwiej otrzymać w sklepach z żywnością ekologiczną oraz za pośrednictwem Internetu. Obecne są także w sieciach delikatesów, a od niedawna w wybranych hipermarketach Tesco.

Promocją idei Fair Trade w Polsce zajmuje się Koalicja Sprawiedliwego Handlu (więcej informacji: www.fairtrade.org.pl). Zrzesza ona wiele podmiotów zajmujących się promocją i sprzedażą produktów Fair Trade. Jej partnerami są między innymi: Biokurier i firma Natura Rzeczy.

A teraz czas na konkurs…

Aby zachęcić naszych czytelników do sięgania po produkty Fair Trade zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Aby wygrać zestaw produktów Fair Trade ufundowany przez firmę Natura Rzeczy wystarczy odpowiedzieć na 3 proste pytania.

1)  Wymień jedną z polskich organizacji promujących Sprawiedliwy Handel (Fair Trade)?

2)  Wymień przynajmniej 3 zasady Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade)

3)  Napisz, jakiego produktu Sprawiedliwego Handlu spróbowałbyś / spróbowałabyś najchętniej i dlaczego…

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: redakcja@biokurier.pl (z dopiskiem KONKURS FAIRTRADE) do 14 grudnia 2010, godz. 23:59.

Nagrodą w konkursie będą ufundowanę przez firmę Natura Rzeczy 3 zestawy wspaniałych produktów z certyfikatem ekologicznym oraz z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade). Wyjątkowo smakują i są etycznie wyprodukowane – świetne na świąteczny prezent!

W skład zestawu wchodzą:

kawa Aymara 250g – jest to doskonała 100% Arabika z wysokogórskich plantacji w Peru; delikatna kawa mielona o intensywnym i przyjemnym aromacie.

herbata zielona sypka Chun Mei 50g – jest jedną z lepiej znanych zielonych herbat, drobna o krótkich liściach, cylindrycznie zwijana, o złocistozielonym kolorze; charakteryzuje się bogatym aromatem i lekko korzennym smakiem.

czekolada gorzka 100g – przepyszna czekolada z nierafinowanym cukrem trzcinowym i 70% kakao z Republiki Dominikany; naprawdę zdrowa przekąska!


 

Natura Rzeczy oferuje najwyższej jakości produkty ekologiczne i Fair Trade (Sprawiedliwy Handel). Mamy w ofercie etycznie wytworzone produkty z różnych zakątków świata – najlepsze kawy (Etiopia, Peru), aromatyczne herbaty (Ceylon, Chiny), pyszne czekolady z manufaktury Zotter (Austria), cukier trzcinowy nierafinowany (Paragwaj), tradycyjne ryże Hom Mali (Tajlandia), suszone mango (Burkina Faso) oraz tahini, batony, ciastka, miód, orzechy, soki, mleko kokosowe, yerba mate i inne. Po produkty marki Oxfam Fairtrade – zapraszamy na na www.naturarzeczy.pl i do sklepów ekologicznych!

 


 

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!
Raz w tygodniu dostarczamy porcji świeżych informacji!

 


 

{jcomments on}
Nowe trendy na rynku ekologicznym ? to temat konferencji organizowanej przez redakcję Biokuriera w ramach najbliższej edycji (15-17 października) Targów Natura Food w Łodzi. Nasi prelegenci przybliżą słuchaczom tematy sprawiedliwego handlu, naturalnej kosmetyki, eko tekstyliów, ekoproduktów dla dzieci. Handlowcy będą mieli okazję dowiedzieć się jak włączyć się w ogólnopolskie kampanie dotyczące zdrowego odżywiania.

Brak postów do wyświetlenia