Szukasz eko miejsc? Spacerownik po świadomej konsumpcji pomoże

Kraków, Lubin, Warszawa i Wrocław – to miasta, dla których opracowany został Spacerownik po Świadomej Konsumpcji. Spacerownik pokazuje miejsca gdzie można np. kupić lokalne warzywa, ekologiczną żywność, kawę Fairtrade, przyjazne środowisku ubrania czy zabawki. Dodatkowo w są tam przedstawione miejsca, gdzie można naprawić zepsute przedmioty, pokazując tym samym, że odpowiedzialna konsumpcja to także ograniczenie kupowania. O idei i działaniu serwisu rozmawiamy z Zuzanną Zajczenko i Marią Humą z Polskiej Zielonej Sieci.


Biokurier: Jak długo działa projekt Spacerownik po Świadomej Konsumpcji? Skąd pomysł? Jakie miasta obejmuje?

 

Maria Huma, Zuzanna Zajczenko: Spacerownik istnieje od 2008 roku i nieustannie się rozrasta. Na początku był realizowany tylko w Warszawie i Krakowie w ramach programu „Młodzież w działaniu” w partnerstwie z Grupą eFTe Warszawa. W 2009, w ramach projektu „Ziarno prawdy, czyli rzecz o świadomej konsumpcji” realizowanego przez naszą organizację członkowską, Fundację Ekorozwoju, dołączyło kolejne miasto – Wrocław. W tym momencie trwają prace nad włączeniem do Spacerownika także Lublina.

We wszystkich miastach objętych Spacerownikiem nieustannie pojawiają się nowe miejsca umożliwiające i propagujące odpowiedzialną konsumpcję i działające według zrównoważonych wzorców – dlatego Spacerownik wciąż żyje i na bieżąco jest aktualizowany.. Naszym marzeniem jest objęcie zasięgiem Spacerownika całej Polski, dlatego z chęcią podejmiemy współpracę z osobami, które miałyby czas i ochotę „włączyć” w Spacerownik np. Trójmiasto, Toruń, Łódź, Poznań czy Rzeszów.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Pomysł zrodził się z potrzeb odbiorców kampanii „Kupuj odpowiedzialnej” Bardzo często otrzymywaliśmy pytania nt. miejsc, w których można kupować produkty codziennego użytku wytworzone w sposób przyjazny dla środowiska i ludzi. Spacerownik daje tę odpowiedź, bo pokazuje miejsca gdzie można np. kupić lokalne warzywa, ekologiczną żywność, kawę Fairtrade, przyjazne środowisku ubrania czy zabawki. Dodatkowo w Spacerowniku są miejsca, gdzie można naprawić zepsute przedmioty, pokazując tym samym, że odpowiedzialna konsumpcja to także ograniczenie kupowania.


Biokurier: Ile podmiotów jest zarejestrowanych?

 

Maria Huma, Zuzanna Zajczenko: Nie prowadzimy rejestracji jako takiej. Spacerownik jest przewodnikiem po świadomej konsumpcji i zamieszczamy w nim opisy miejsc które taką konsumpcję umożliwiają. My tylko odwiedzamy te miejsca, rozmawiamy z właścicielami i opisujemy je. Dzięki temu konsumenci dostają informacje z pierwszej ręki. Na razie w Spacerowniku opisaliśmy ok. 150 miejsc, ale ta lista nie jest ostateczna, liczymy, ze w przyszłości tych miejsc będzie coraz więcej. Każdy może dodać miejsce które uważa, za jest przyjazne odpowiedzialnym konsumentom. Wystarczy opisać je na stronie: http://www.ekonsument.pl/spacerownik/index.php?module=map&act=add.

My postaramy się je wtedy odwiedzić weryfikując podane informacje i następnie zamieścić w Spacerowniku.

3. Czy są plany Spacerownika rozwoju na inne miasta?

Maria Huma, Zuzanna Zajczenko: Mapę miejsc przyjaznych odpowiedzialnym konsumentom chcemy rozszerzyć także na inne miasta w Polsce. Jednak nie zrobimy tego sami. Dlatego jeśli ktoś z czytelników Biokuriera pochodzi z miasta, dla którego nie powstał jeszcze Spacerownik i chciałby pomóc nam go rozwinąć, czekamy na kontakt.

Spacerownik jest przewodnikiem po konkretnym mieście, dlatego nie zamieszczamy w nim adresów sklepów internetowych.
Jednocześnie mamy świadomość, że wiele produktów spełniających wysokie standardy etyczne i ekologiczne jest najłatwiej dostępnych właśnie w sieci, dlatego w przyszłości planujemy rozwinąć także Spacerownik po sieci, gdzie znajdziecie wybór najciekawszych adresów.

4. Co musi zrobić firma, aby znaleźć się w Spacerowniku?

 

Maria Huma, Zuzanna Zajczenko: Dane miejsce powinno  szanować środowisko i promować przyjazne środowisku zachowania. Pomysłów na zazielenienie sklepu czy siedziby firmy jest mnóstwo. Najprostsze to rezygnacja z jednorazowych opakowań, oszczędzanie wody i energii (np. dzięki wymianie żarówek na energooszczędne czy uszczelnieniu okien) i obowiązkowo segregacja śmieci. W zależności od charakteru działalności, polecamy również korzystanie z produktów lokalnych i z certyfikatem żywności ekologicznej, ograniczenie zużycia papieru, wybór ekologicznych środków czystości, ograniczenie konieczności transportu, czy zmianę dostawcy energii na oferującego większy procent energii ze źródeł odnawialnych.

Kolejna ważna rzecz to szanowanie podmiotowości ludzi i wdrażanie praw człowieka, w tym szczególnie praw pracowniczych.  Czy prowadzenie kawiarni może mieć coś wspólnego z prawami człowieka? Tak! Każdy produkt czy usługa została przez kogoś wyprodukowana. Ten ktoś mógł być niepełnoletni, zmuszany do pracy wbrew własnej woli czy nawet wyrzucony z pracy za próbę założenia związku zawodowego. Często produkty, które kupujemy zostały wyprodukowane w warunkach zagrażających zdrowiu czy życiu, za wynagrodzenie nie pozwalające na godne życie. Oczywiście, wcale nie musiało być tak źle, ale jaką mamy gwarancję? Na szczęście, coraz więcej jest systemów certyfikacji i organizacji, które pomagają odpowiedzieć na takie pytania, np. system Sprawiedliwego Handlu, audyty społeczne czy organizacje zrzeszające producentów, np. Fair Wear Foundation czy Ethical Trading Initiative.

Niezależnie od certyfikatów, warto rozmawiać  ze swoimi dostawcami i starać się poznać historię i ludzi, którzy stoją za produktami, które sprzedaje dane miejsce. Na koniec miejsce musi szanować różnorodność i odmienne potrzeby klientów.


Jedna z wizytówek zamieszczonych w serwisie “Spacerownik. Praktyczny przewodnik po świadomej konsumpcji”

Warto zadbać również o potrzeby ludzi, którzy będą odwiedzać dane miejsce, najlepiej rozmawiając  z nimi o ich oczekiwaniach. Rodzicom z dziećmi może przydać się miejsce do przewijania w łazience czy kącik z zabawkami, osoby na wózkach docenią podjazd czy odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, osoby słabo widzące czy starsze ucieszą się z większej czcionki np. w karcie czy na ulotce, a nie mówiący po polsku będą wdzięczni za informacje po angielsku, rosyjsku czy wietnamsku. Oczywiście, czasem trudno jest wyobrazić sobie, co może być komu potrzebne dlatego zawsze warto pytać!

Na koniec warto podkreślić, ze w Spacerowniku nie zamieszczamy adresów supermarketów, dużych sieci handlowych czy sklepów mieszczących się w centrach handlowych. Doceniamy, że część z nich wprowadza do swojej oferty żywność ekologiczną, ubrania z ekologicznej bawełny czy produkty z certyfikatem Fairtrade, ale jesteśmy przekonani, że dadzą radę dotrzeć do konsumentów z tą informacją bez naszej pomocy. My wolimy spacery po mieście niż po supermarketowych halach i centrach handlowych.

Biokurier: Bardzo dziękuję za rozmowę. Spacerownik odwiedzić można pod adresem: www.ekonsument.pl/spacerownik

Szukasz więcej informacji na temat Świadomej Konsumpcji? Sprawdź ŚWIADOMA KONSUMPCJA na Biokurierze!

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia