Teraz czytasz...
Rooibos – właściwości, jak parzyć i dlaczego warto?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rooibos – właściwości, jak parzyć i dlaczego warto?

Rooibos cenimy za delikatny, miodowy aromat i subtelny smak. Nadaje się do picia zarówno latem, jak i zimą – zawsze dobrze smakuje. Poznajcie jej zalety.

Rooibos, co to jest?

Rooibos to inaczej Redbush, czy czerwonokrzew (Aspalathus linearis). Pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Ma pokrój miotlasto rozgałęzionego krzewu o wysokości do 1,5 metra. Liście ma drobne, wąskie i podłużne, a kwiaty są podobne jak u naszego żarnowca.

Odkryli go koloniści Europejscy i choć na początku nie przywiązywali uwagi do lokalnych roślin użytkowych, to wreszcie go docenili. Dziś hoduje się czerwonokrzew w okolicach miast Clanwilliam, Graafwater, Citrusdal, Van Rhynsdorp, Nieuwoudtsville i Wupperthalu w RPA.

Zalety naparu

Napar z czerwonokrzewu uznawany jest za jeden ze zdrowszych napojów (bo wbrew pozorom nie jest to herbata…), dobrych nawet dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie zawiera kofeiny ani garbników. Roślina ta nie jest spokrewniona z żadnym z krzewów herbacianych, to raczej zioło.

Rooibos można pić przed snem. Najlepiej wybierać herbatki w formie sypkiej, a nie w papierowych torebkach, które nie dość, że droższe, to zaburzają jej delikatny smak.

Napar ma całe bogactwo składników mineralnych wspomagających dobre funkcjonowanie organizmu. Połączenie takich zalet ze świetnym smakiem nie jest przecież aż tak częste. Komu nie smakuje herbata czerwona czy yerba mate, ze względów zdrowotnych nie może pić czarnej, a biała jest za delikatna – może sięgnąć po rooibos.

Fakty o rooibos

Na stronie Południowoafrykańskiej Izby Rooibos zajmującej się kontrolą jakości i edukacją czytamy o zaletach naparu:

  • bogactwo przeciwutleniaczy wspomaga utrzymanie zdrowia i wspomaga w walce z powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi związanymi z nowoczesnym stylem życia (np. miażdżyca)
  • nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek
  • zawiera mało taniny (zaburzającej wchłanianie żelaza, jak ma to miejsce w przypadku właściwych herbat bogatych w ten związek)
  • w trakcie setek lat nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych jej spożywania
  • od lat 60 ubiegłego wieku prowadzi się nad nią badania in vitro i in vivo (na żywych organizmach), w tym nad działaniem w przypadku dorosłych, u których istnieje ryzyko wystąpienia chorób serca
  • jest dostępna także jako „zielona rooibos” czyli niefermentowana (podobnie jak herbata zielona), która ma więcej przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za przeciwdziałanie mutacjom komórek prowadzącym do raka, a także ekologiczna – o wszystkich tych zaletach
  • ma niewiele sodu (3,8 mg/100ml naparu, 6,16 mg/200ml czyli w szklance)
  • jest odpowiednim elektrolitem dla osób uprawiających sport
  • zawiera żelazo (0,07 mg/200 ml), potas (7,12 mg/200 ml), wapń (1,09 mg/200 ml), magnez (1,57 mg/200ml)
  • a także nieco miedzi, cynku, fluoru i manganu
  • podobno może łagodzić dziecięce kolki, ale nie ma badań potwierdzających tę opinię
  • jest używana w postaci ekstraktów preparatach kosmetycznych i leczniczych ale i w sokach, napojach kawowych, jogurtach.

 Rooibos eko, czyli… 

Znalezienie Rooibos w wersji z certyfikatem ekologicznym nie powinno być dużym problemem – szukaj ekoliścia na opakowaniu i przeczytaj nasz artykuł:  Jak rozpoznać żywność ekologiczną  . Dostępna jest w większości sklepów specjalistycznych a także w niektórych sieciach handlowych. Konfekcjonowaniem i dystrybucją rooibos bio zajmuje się na polskim rynku kilka firm.

Małgorzata Górska

Zobacz także


źródła, więcej informacji: Sarooibos, Webmd, TheGivingTeas, RooibosDirect

fot. Wikipedia

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.