Rękodzieło ze Sprawiedliwego Handlu coraz popularniejsze.

O 8,8% w stosunku do 2008 roku wzrosła sprzedaż rękodzieła Fair Trade na rynku państw europejskich i USA według raportu  przygotowanego przez holenderską organizację Dutch Associacion of World Shops (DAWS).

Obroty na rynku rozwiniętych krajów Globalnej Północy w 2009 roku wyniosły w segmencie Fair Trade Gifts and Living wyniosły 286 milionów  € (o 8,8% więcej w porównaniu z 2008 rokiem i o 40% więcej w porównaniu z rokiem 2001). W tym samym czasie sprzedano także 3,4 mld produktów certyfikowanych znakiem Fairtrade.

Oprócz danych liczbowych, autorzy raportu Facts and Figures: A success story for producers and consumers, (przygotowanego w języku angielskim) postanowili zobrazować wpływ Sprawiedliwego Handlu na życie wytwórców rękodzieła z krajów Południa. Ruch Fair Trade jest bardzo ważny dla marginalizowanych drobnych producentów. Umożliwa im dostęp do rynków zbytu, a także zwiększa świadomości w zakresie standardów pracy i równouprawnienia

Przygotowująca dokument organizacja Dutch Associacion of World Shops (DAWS)  jest zrzeszeniem tzw. „World Shops” czyli sklepów, które specjalizują się przede wszystkim w sprzedaży produktów rękodzielniczych ze Sprawiedliwego Handlu.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Na zdjęciu: Jeden ze sklepów sieci “World Shop” (Wereld Winkel) w holenderskim mieście Alkmaar (fot. K. Przybylak).

prezentuje sposób działania ruchu Fair Trade,  przedstawia jego głównych aktorów, rozwój ruchu i jego wpływ na rzeczywistość.

Chcesz wiedzieć więcej o Fair Trade, czytaj dział Fair Trade na Biokurierze!

Autorzy dokumentu zwracają uwagę na coraz większą świadomość konsumentów i rosnące zainteresowanie nurtem Fair Trade. Największe rynki produktów ze Sprawiedliwego Handlu są Wielka Brytania, USA, Francja i Niemcy.

Na koniec niezbyt optymistyczna informacja: w 112 stronicowym raporcie ani razu nie pada słowo „Poland”… Wierzymy, że w następnym raporcie słowo to wystąpi, gdyż także u nas idea Fair Trade zyskuje coraz więcej zwolenników.

Z raportem Facts and Figures: A success story for producers and consumers zapoznać się można tutaj.

 

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia