Zakończyło się Organic Marketing Forum – relacja

Ponad 380 uczestników z 30 krajów, wiele spotkań i rozmów handlowych ? w dniach 6-7 maja 2010 r. przedstawiciele firm i instytucji związanych z rynkiem produktów ekologicznych spotkali się w ramach 5 Organic Marketing Forum – spotkanie w Zakresie Przetwórstwa i Sprzedaży Produktów Ekologicznych i Surowców Naturalnych. Na imprezie nie zabrakło także polityków wysokiej rangi: wiceministra Rolnictwa z Polski Artura Ławniczaka oraz ministra Jiri Urbana z Czech.

Imprezę otworzyła degustacja produktów ekologicznych przygotowana przez Stowarzyszenie Polska Ekologia, zrzeszające polskich producentów i zajmujące się promowaniem produktów BIO. Część wykładową otworzył Martin Ott (FiBL), który w poruszającym wykładzie wyeksponował różnice między przemysłem a rolnictwem i przestrzegał przed nadmierną industrializacją wsi. Zwrócił także uwagę na kwestie związane z zagrożeniem Genetycznie Modyfikowanymi Organizmami (więcej na temat jego wystąpienia napiszemy w Biokurierze wkrótce). Robert Kuryluk, który otwierał Organic Marketing Forum w imieniu Stowarzyszenia Ekoland, zwrócił uwagę na to jak potrzebna jest ta impreza nie tylko przetwórcom, ale także rolnikom. ?Nie chodzi tu tylko o kwestie handlowe, ale one są takżę ważne. W trakcie poprzednich edycji niejedną owocną współpracę.

Tematyka zagadnień poruszanych w trakcie forum (w ramach prezentacji i warsztatów) była bardzo szeroka. Wśród zagadnień znalazły się: GMO, marketing produktów ekologicznych (także z dawnych odmian i ras), ekologiczne opakowania, LOHAS (Lifestyle Of health and sustainability – grupa konsumentów zwracających uwagę na zdrowie i zrównoważoność) czy zmiany w prawie. Na zakończenie Forum zorganizowano wycieczkę do zakładów firmy Bioplanet. Tematy poruszane w trakcie prezentacji będziemy systematycznie pogłębiać na łamach Biokuriera.

Już po raz drugi, uczestnicy imprezy wybierali najlepszy produkt ekologiczny w konkursie Best Of Organic. Wyróżnienie zdobyło smoothie BIO zgłoszone przez firmę Biofood. Dwa kolejne miejsca przyznane zostały firmom Styx Naturkosmetik i Naturata. Więcej na temat Best Of Organic w naszej informacji.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Wykładom i warsztatom towarzyszyła wystawa i targi. Producenci prezentowali produkty zgłaszane do konkursu Best Of Organic oraz całość swojej oferty. Specjalne stoiska przygotowały także stowarzyszenia Polska Ekologia i Ekoland. Oprócz produktów wyróżnionych w konkursie Best Of Organic promowano także ekologiczną czekoladę ?Ichoc?. Czesław Meus z firmy Biofuturo, polskiego dystrybutora tej czekolady, zwracał uwagę na potrzebę stworzenia oferty ekologicznych produktów dla ludzi młodych. Wypuszczenie na rynek ?Ichoc? jest właśnie takim ruchem. Zwolennicy bardziej tradycyjnych produktów mogli spróbować ekologicznego sera smażonego firmy Frąckowiak. Ciekawostką była także obecność producentów ekologicznych środków cystości (Sodasan) oraz ubranek dla dzieci (Mon petit bebe). Potwierdza się coraz istotniejsze miejsce zajmowane na rynku BIO przez produkty ?niespożywcze?.

Zebrani chwalili miłą atmosferę spotkania oraz liczne możliwości nawiązania międzynarodowych kontaktów, wspierane po raz pierwszy w tym roku przez Biznes Giełdę Partnerską.  Chęć współpracy potwierdza również akcja BioBrotBox w ramach, której sprezentowano wszystkim uczestnikom pudełka na śniadanie wypełnione polskimi produktami ekologicznymi. To dobry przykład ilustrujący postawę ?ucząc się od siebie? na podstawie pozytywnych doświadczeń innego kraju. Wkrótce akcje BioBrotBox będą przeprowadzane również w polskich szkołach.

Organic Marketing Forum stało się okazją do jeszcze większej integracji środkowoeuropejskich środowisk zaangażowanych w idee ekologicznej żywności i rolnictwa zgodnego z naturą. Polskim wystawcom i odwiedzającym dało możliwość zdobycia nowych kontaktów lub ugruntowania dawniej zawartych relacji. Najbliższe okazje by to zrobić to targi Eko Gala w Rzeszowie, Eco Tar we Wrocławiu oraz Natura Food w Łodzi. Informujemy o nich na bieżąco.

Biokurier był partnerem medialnym Organic Marketing Forum.

 

Karol Przybylak

 


 

Jeśli chcą być Państwo na bieżaco z aktaulnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po prawej stronie u dołu)!

{jcomments on}

Brak postów do wyświetlenia