Teraz czytasz...
Ocet na bolące gardło
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ocet na bolące gardło

Ocet  jest chętnie wykorzystywany w kuchni, okazuje się jednak, że może być również cennym lekarstwem kojącym ból gardła. Przyda się zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym. Jak go stosować?

Ocet winny pomoże przy różnego rodzaju infekcjach wirusowych i bakteryjnych. W sposób naturalny zmniejszy ból gardła, ale również przyniesie ulgę w drobnych rankach i zadrapaniach lokalizowanych w jamie ustnej.

Jak przygotować skuteczną płukankę na bolące gardło?

Przy infekcjach gardła można spróbować prostej płukanki wykonanej z octu oraz wody. Jak ją przyrządzić? Do szklanki letniej wody wlej 2-3 łyżki ulubionego octu owocowego. Całość wymieszaj i stosuj do płukania przy infekcjach gardła, anginie lub przeziębieniu. Płukankę można wzbogacić łyżką soli. Kurację warto przeprowadzać kilka razy dziennie.

Ocet w codziennej profilaktyce przeziębień

Zdaniem naturalistów, regularne picie wody z octem pomaga wzmocnić odporność i pozwoli uniknąć zachorowań w okresie jesienno-zimowym. Pozytywne efekty daje m.in. stosowanie octu jabłkowego, który obfituje w wiele witamin, składników mineralnych, enzymów i pektyn. Wszystkie one dodają organizmowi sił i poprawiają samopoczucie.

Zobacz, jak krok po kroku przygotować ocet jabłkowy.

Z kolei sok jeżynowy połączony z dowolnym octem winnym, np. jabłkowym, truskawkowym, jeżynowym, zalecany jest przez naturalistów przy owrzodzeniach błony śluzowej ust i przy lekkiej biegunce. Stosuje się go do płukania i picia, podobnie jak wodę z octem.

Przepis na owocowy ocet z jeżyn lub truskawek

O occie winnym z jeżyn lub truskawek najlepiej jest pomyśleć z wyprzedzeniem, korzystając z owoców wtedy, gdy jest na nie sezon. Lato to więc dobry czas na przygotowanie tego rodzaju specyfików, które wyróżniają się nie tylko skutecznością, ale i trwałością.

Poznaj 10 powodów, dla których warto stosować ocet jeżynowy

By przygotować owocowy ocet, weź kilogram jeżyn lub truskawek (świeżych lub mrożonych), wrzucić do garnka i zalej około 600-700 ml winnego octu jabłkowego. Zostaw na kilka godzin w ciepłym miejscu (owoce muszą puścić sok). Następnie przecedź owoce, odlej sok do garnka ze stali nierdzewnej, dodaj kilogram cukru, doprowadź do wrzenia i gotuj 5-8 minut na małym ogniu, zbierając szumowiny. Następnie zdejmij garnek z palnika, ostudzić i zlej gotowy ocet do czystej butelki, którą następnie zakorkuj.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.