Teraz czytasz...
Masło orzechowe – historia i mało znane fakty
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Masło orzechowe – historia i mało znane fakty

Avatar photo

Są pewne rzeczy, które o maśle orzechowym wiemy, a są takie, których wiele osób nie jest świadomych. Czym są orzeszki ziemne, skoro… wcale nie są orzechami? Kiedy i gdzie zaczęła się kariera masła orzechowego (i dlaczego nie w Stanach Zjednoczonych)? Co wspólnego z masłem orzechowym mają amerykańscy prezydenci? Jak to w końcu jest z tym wpływem na organizm: zdrowe czy niezdrowe? No i najważniejsze – jak szybko i prosto zrobić masło orzechowe, które pokocha nawet największy jego przeciwnik? I przy okazji sporo zaoszczędzić? Jeśli choć trochę Was zaintrygowaliśmy, nasz tekst na pewno Wam się spodoba.

Poznaj właściwości zdrowotne masła orzechowego

Orzeszki ziemne to rośliny strączkowe…

Każde dziecko wie, że masło orzechowe robi się z orzeszków ziemnych. Ale czy byliście świadomi, że orzeszki te wcale nie są orzechami? W rzeczywistości zalicza się je do roślin strączkowych – botanicznie są one bardziej zbliżone do groszku niż do orzechów włoskich lub laskowych.

Zaskoczeni? To dodajmy jeszcze, że omawiana roślina owocuje w bardzo specyficzny sposób. Co prawda, jasnożółte kwiaty pojawiają się nad ziemią. Jednak kiedy już przekwitną, wyrastające z nich pędy wędrują pod jej powierzchnię. Na końcu każdego pędu znajduje się zarodek, który dojrzewając, przybiera formę znanego nam orzeszka. Dlatego też w nazwie pojawia słowo „ziemne”. A skąd się wzięły „orzeszki”? Prawdopodobnie z powodu tradycji kulinarnych, jakie są związane z tym produktem. À propos przepisów – kto właściwie wymyślił recepturę masła orzechowego, bohatera tego tekstu?

Plantacja orzeszków ziemnych

Historia masła orzechowego nie zaczyna się w USA…

Ojczyzną masła orzechowego jest Ameryka… Południowa. Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Wbrew powszechnemu mniemaniu, historia masła orzechowego nie zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Udowodniono, że ok. 3000 lat temu starożytni Inkowie wpadli na pomysł zmielenia orzeszków ziemnych w taki sposób, by uzyskać konsystencję pasty. Tę tradycję, już nieco bliżej naszych czasów, w XIV wieku, kontynuowali Aztekowie.

Masło orzechowe nie było jednak produktem tak bardzo rozpowszechnionym jak obecnie. Może dlatego towarem, który hiszpańscy i portugalscy odkrywcy rozpowszechnili w Afryce, Azji i Europie, były orzeszki ziemne w postaci oryginalnej. I właśnie z Afryki powędrowały one w XVIII wieku do Ameryki Północnej. Musiały jednak czekać jeszcze ok. półtora stulecia, by zdobyć ogromną popularność dzięki produkowanemu z nich masłu orzechowemu. Wskutek działalności kilku wytrwałych obywateli Kanady i USA (takim jak M.G. Edson czy też J.H. Kellog), na początku XX wieku otwarto pierwszą fabrykę tego produktu. Od tego czasu masło orzechowe zdobyło niepowtarzalną popularność nie tylko w USA, ale i na całym świecie.

…ale cieszy się tam ogromną sympatią

Masło orzechowe nie tylko samo jest znane i lubiane, ale i otacza się sławami. Dwóch plantatorów orzeszków ziemnych, Thomas Jefferson oraz Jimmy Carter, zostało wybranych prezydentami USA. Z kolei najbardziej znani członkowie świata show-biznesu, tacy jak Jerry Seinfeld, Elvis Presley oraz Madonna, przyznali, że uwielbiają masło orzechowe. Zagościło ono nawet w kosmosie, będąc jednym z najbardziej lubianych przez astronautów NASA produktów żywnościowych.

Nikogo nie zaskoczy w tej sytuacji fakt, że USA jest państwem o największej konsumpcji masła orzechowego na świecie. Przeciętny Amerykanin zjada prawie 3000 słoików masła orzechowego w ciągu życia, czyli 3 słoiki miesięcznie! W Europie średnie spożycie nie przekracza jednej łyżki stołowej rocznie. Może dlatego Stany Zjednoczone doczekały się ustalenia dwóch narodowych dni masła orzechowego? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, wydaje się, że Europejczycy nie doceniają masła orzechowego tak bardzo jak Amerykanie.

Przeczytaj również: Orzechy. 5 rodzajów do zgryzienia

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.