Teraz czytasz...
Kuchnia może być… dzika
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kuchnia może być… dzika

 „Panie, nie jedz tego, toż to dzikie” – takie ostrzeżenie Łukasz Łuczaj usłyszał pewnie niejeden raz. Tymczasem posiadając odpowiednią wiedzę i przepisy z otaczających nas dzikich roślin możemy stworzyć oryginalne i zdrowe potrawy. Z „Dziką Kuchnią” Łukasza Łuczaja u boku stanie się to jeszcze prostsze.

Dzika kuchnia to książka kucharska, zbiór felietonów i zielnik w jednym. Ta kompozycja podana jest w bardzo przyjaznej, estetycznej formie. Nie brakuje zdjęć i ilustracji (pod tym względem odróżnia się od wcześniejszych, skromniej wydanych, publikacji Łukasza Łuczaja). Oprócz zdjęć, przepisów, porad (bardzo przydatne będą na pewno te z cyklu „Nie pomyl z…”) i felietonów w książce znajdziemy także bardzo przydatny kalendarz zbioru roślin. 

„Dla człowieka pierwotnego las czy step były wielkim supermarketem, z którego mógł czerpać do woli” –zauważa Łukasz Łuczaj. Dzisiaj trochę o tym zapomnieliśmy, przez co omija nas możliwość spróbowania: liści babki smażonych po chińsku, kapusty z berberysem, zupy warzywnej z biedrzeńcem czy karpackiej ziemniaczanki z kurdybankiem (a to zaledwie kilka przepisów zaprezentowanych przez Łukasza Łuczaja). Na stronach Dzikiej Kuchni znajdziemy opracowania dotyczące około 200 roślin.

Pisząc o tej książce, warto przybliżyć mniej zorientowanym czytelnikom autora. Łukasz Łuczaj łączy w sobie akademicką wiedzę z ogromną pasją i miłością do przyrody. To doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog. Regularnie prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami. Prowadził autorski program pt. „Dziki obiad Łukasza Łuczaja”, który emitowany był przez KuchniaTV.

Na koniec jeszcze dwie rekomendacje:

Wojciech Modest Amaro:
Ta ksiażka, jak i cała praca Łukasza, jest niesamowitą inspiracją do tworzenia współczesnej kuchni. Warto poznać tajniki natury i kwitnący w niej potencjał.

Agnieszka Kręglicka:
Bez problemu identyfikujemy setki produktów w supermarkecie, natomiast znalezienie jedzenia na łące lub w lesie wydaje się niemożliwe. Łukasz Łuczaj przywraca nam bogactwo gatunków roślin, które służyły wielu pokoleniom. Sprawia, że tajemniczy, bezimienny gąszcz staje się rozpoznawalny, osowjony i smaczny.

Zobacz także

Lubczyk właściwości

Kup książkę „Dzika kuchnia” na czytajwkuchni.pl za 48,68 zł zamiast 64,90 zł i zyskaj praktyczny stojaczek na książki kulinarne. Promocja trwa do 18 sierpnia 2016.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.