Teraz czytasz...
Kuchnia meksykańska w czterech odsłonach
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kuchnia meksykańska w czterech odsłonach

Agnieszka Gotówka

Kuchnia meksykańska kojarzy się z kukurydzą, fasolą oraz ostrą papryczką chilli. I słusznie, bo jej smak jest wyrazisty i pełen pikantnych smaków. Zapraszamy po kulinarną wędrówkę po Meksyku.

Potrawy rodem z Meksyku znaleźć można w niemal każdym zakątku świata. Modyfikowane na różne sposoby, atrakcyjne dla oka, są chętnie wybierane przez ludzi lubiących wyraziste i pełne kolorów potrawy. Taka jest właśnie meksykańska kuchnia. Opiera się na tradycji, i to w prastarej formie. W 2010 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego (UNESCO).

Od wieków jej podstawowym składnikiem jest kukurydza. Przed wiekami przypisywano jej wręcz ludzkie uczucia. Traktowano z szacunkiem i czcią. Majowie wierzyli bowiem, że człowiek uformowany został przez bogów z ich krwi i masy kukurydzianej.

Kukurydza a kuchnia meksykańska

Do dzisiaj kukurydza uprawiana jest w Meksyku powszechnie. Popularna jest jej zwłaszcza niebieska odmiana. Ma słodki, lekko orzechowy smak i jest stałym elementem kuchni Indian z plemienia Hopi. To im zresztą zawdzięcza jedną ze swoich nazw: Hopi Corn. Za jej kolor odpowiadają antyoksydanty, czyli związki bioaktywne, do których należą związki fenolowe, flawonoidy oraz antocyjany.

Już od dłuższego czasu mówi się o ich prozdrowotnych właściwościach. Wykazują działanie przeciwzapalne. Chronią przed nowotworami, chorobami sercowo-naczyniowymi i spowalniają procesy starzenia się organizmu. W niebieskiej kukurydzy znaleźć też możemy dobrze przyswajalne witaminy i minerały. Co ciekawe, jest w niej więcej białka, żelaza i cynku niż w żółtych odmianach.

Wśród powszechnie stosowanych w kuchni meksykańskiej składników wyróżnia się też:

A które z potraw są kulinarną wizytówką Meksyku?

Tortilla

To chyba najbardziej znany na świecie placek. Przygotowuje się go z mąki kukurydzianej, rzadziej pszennej oraz wody. Najlepiej smakują na świeżo, bo gdy wystygną mają konsystencję gumy. Tradycyjnie smażono ją na rozgrzanych kamieniach, niestety dzisiaj produkowana jest na masową skalę z dodatkiem wielu zbędnych składników konserwujących.

Tortilla to ważny składnik meksykańskiej kuchni
Tortilla to ważny składnik meksykańskiej kuchni

Tortilla pełni rolę pieczywa, ale też jest bazą do wielu różnych potraw. Można ją zapiekać, grillować oraz serwować z różnymi dodatkami, najczęściej słonymi, choć i te w wersji słodkiej mają coraz większe grono zwolenników.

W Meksyku, kraju stosunkowo ubogim, tortilla do dziś jest jedną z najpopularniejszych potraw. Wykorzystuje się ją nawet jako dodatek o zupy. Ma neutralny smak, więc farsz do tych placów przygotować można niemal ze wszystkiego. Najczęściej jednak są to warzywa i mięso z dodatkiem ostrego sosu. Najpopularniejszą potrawą z dodatkiem tortilli jest burrito.

Burrito

To tradycyjna potrawa w Ciudad Juárez, mieście położonym na północy meksykańskiego stanu Chihuahua. To właśnie tam, w czasach rewolucji meksykańskiej (1910-1921), według legendy sprzedawał je Juan Mendez. Na ulicy oferował ludziom tacos, ale by nie stygło, owijał je w duże tortille. Tak przygotowaną potrawą szybko trafił w gusta mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalne burrito był małe i cienkie, a w jej wnętrzu kryło się niewiele składników, m.in. fasola i mięso.

Dzisiaj burrito znane jest też w Stanach Zjednoczonych, gdzie również cieszy się dużą popularnością. Jest ono jednak znacznie większe i bogatsze w składniki niż jej tradycyjna wersja. Znajdziemy tam m.in. sałatę, ser oraz sos.

Guacamole

Kuchni meksykańskiej świat zawdzięcza awokado. I to właśnie ten owoc stanowi bazę sosu guacamole, niezwykle pożywnego, smacznego i zdrowego. Jest idealnym dodatkiem do kanapek i placków tortilla, burrito oraz tacos. To też smaczny dodatek do nachos. Wypróbujcie sprawdzony przepis na tradycyjne guacamole

guacamole z awokado

Podstawą guacamole jest dojrzałe awokado. Znawcy tematu podpowiadają, że najlepszą jego odmianą jest Fuerte lub Hass, gdyż ich miąższ jest delikatny i maślany w smaku. Rozciera się je z odrobiną limonki i soli. Przepis na przestrzeni lat był jednak wielokrotnie modyfikowany. Do zielonego owocu dodawano:

  • drobno posiekaną czerwoną cebulkę,
  • pomidory,
  • paprykę
  • wyraziste w smaku przyprawy: chilli, kolendrę, czosnek, pieprz.

 

Chilli con carne

Chilli con carne to niezwykle pożywna potrawa, dzisiaj przez wiele amerykańskich barach serwowana jako fast food. Jej główne składniki to drobno posiekane mięso (w polskiej wersji mięso mielone), fasola, kukurydza oraz pomidory. Danie przyprawia się obficie czosnkiem, pieprzem oraz kminem rzymskim.

Chilli co carne
Chilli co carne

Potrawa jest nie tylko smaczna, ale dzięki składnikom, również kolorowa. Można ją jeść solo, ale też z tortillą, ryżem, rzadziej makaronem.

Ciekawa jest też historia pierwszego przepisu na chilli con carne. Legenda głosi, że pochodzi on od zakonnicy Marii z Agredy. Miała ona w swoich wizjach podróżować w celu szerzenia chrześcijaństwa wśród Indian. W czasie jednej z takich duchowych wędrówek otrzymała przepis na to meksykańskie danie.

Kuchnia meksykańska jest otwarta na świat. W wielu krajach tradycyjne potrawy z Meksyku serwowane są w tradycyjnych oraz nieco zmodyfikowanych wersjach. Zawsze jednak znaleźć w nich można podstawowe składniki oraz całe mnóstwo przypraw.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.