Teraz czytasz...
Kawa kuloodporna – Bulletproof coffee, czyli
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kawa kuloodporna – Bulletproof coffee, czyli

Kawa kuloodporna powstaje dzięki połączeniu dobrej jakości kawy, masła (najlepiej ekologicznego) oraz oleju kokosowego. Pomysłodawcą tej mikstury jest David Asprey, zwolennik diety Paleo, ale tak podanej kawy próbują również osoby nie przestrzegające jej reguł.

Bulletproof coffee to mieszanka dobrej jakości kawy (wolnej od szkodliwych mikotoksyn, czyli toksyn pleśniowych, które powstają, np. podczas nieodpowiedniego procesu suszenia), niesolonego masła (od krów karmionych trawą, najlepiej ekologicznego) lub masła GHEE (czyli masła klarowanego). Można wykorzystać także olej MCT lub olej kokosowy nierafinowany.

Kawę tę stworzył David Asprey, zwolennik diety Paleo, czyli diety wysokotłuszczowej. W diecie Paleo ogranicza się węglowodany, a zdrowe tłuszcze traktowane są jako energia i paliwo dla Naszego organizmu. Asprey będąc w Tybecie podpatrzył jak w tamtejszym kraju pija się herbatę z masłem pochodzącym od Jaków i na tej podstawie opracował Bulletproof Coffee.

Masło ekologiczne, olej MCT, olej kokosowy. Dlaczego?

Masło ekologiczne dzięki temu, że pochodzi z mleka krów karmionych trawą zawiera więcej kwasów Omega 3, kwasów tłuszczowych CLA, beta-karotenu, witaminy: A, D , K, E I przeciwutleniaczy. Dzięki niemu dostarczane są zdrowe tłuszcze i szybko przyswajalne. Masło organiczne zawarte w kuloodpornej kawie jest odpowiedzialne za przyrost energii po jej wypiciu. Dodatkowo dzięki niemu i kofeinie zawartej w kawie zwiększa się nasz metabolizm.

Olej kokosowy nierafinowany  – jest doskonały dla cukrzyków i ludzi walczących z nadmierną ochotą na słodycze, czyści również organizm z pasożytów i drożdżaków. Olej złożony jest średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych przez, co nie wywierają negatywnego wpływu na cholesterol jak również obniżają ryzyko chorób serca. Polecany jest też przy atopowym zapaleniu skóry oraz działa jako substancja łagodząca przy podrażnieniach skórnych spowodowanych słońcem. Olej ten jest również źródłem łatwo przyswajalnego źródła energii – zapobiega odkładaniu się tłuszczu, pobudza przemianę materii jak również wspomaga odchudzanie. Wpływa również pozytywnie na trawienie, nie obciążając wątroby. Dzięki niemu spowalnia się proces starzenia skóry oraz niweluje stres i napięcie. Zawiera witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, a także potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. Zawartość poszczególnych substancji jest uzależniona od warunków, w jakich powstał surowiec (warunków lokalnych dla poszczególnych plantacji palmowych).

Olej MCT to trójglicerydy o średnich łańcuchach. Trójglicerydy to tłuszcze, które spożywamy , a olej MCT otrzymywany jest właśnie z oleju kokosowego. Kwasy tłuszczowe MCT wchłaniają się do krwioobiegu bardzo szybko (podobnie jak glukoza), a do spalenia potrzebują dwukrotnie mniej tlenu niż pozostałe kwasy tłuszczowe. Poza zwiększeniem metabolizmu, olej MCT jest preferowanym źródłem energii dla mózgu. Liczne badania potwierdzają jego działanie na poprawienie pracy mózgu oraz prewencyjne działanie na choroby neurodegeneracyjne takie jak Alzheimer.

Zobacz także

ocet jabłkowy w karafce i koszyk jabłek

Dzięki tłuszczom średniołańcuchowym skutecznie hamowany jest apetyt oraz zwiększona jest wydajność naszego organizmu. Metabolizm tłuszczy jest dłuższy, jednak kwasy średniołańcuchowe cechuje metabolizm jak w przypadku węglowodanów, czyli trafiają bezpośrednio do wątroby. Energia utrzymywana jest dłużej i nie jest to chwilowy zastrzyk energii.

Śmietanka do kawy – dowiedz się więcej.

Jak to działa?

Organizm czerpie energię z węglowodanów, dopiero gdy ich już zabraknie czerpię energię z innych źródeł. Jedząc normalnie dostarczamy organizmowi węglowodany, a wtedy organizm, tłuszcze gromadzi w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli ograniczamy węglowodany, a zwiększamy ilość tłuszczy, jest to główne źródło energii, które zostanie zużyte. Dlatego zdrowe tłuszcze nie zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej, a zostaną wykorzystane przez organizm.

Anna Białkowska
Artykuł powstał we współpracy z poznańską kawiarnią Sorrir

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.