Jakie warzywa i owoce wybrać gdy EKO jest niedostępne?

Polecamy warzywa i owoce ekologiczne, ale co zrobić gdy nie mamy możliwości ich kupić? Można wybrać te warzywa lub owoce z konwencjonalnych upraw, w których potencjalne pozostałości pestycydów mogą być najmniejsze. Amerykańska Organizacja Environmental Working Group (EWG) opublikowała listę warzyw i owoców, w których pozostałości pestycydów są zazwyczaj największe oraz takich, w których są one najmniejsze.

 

Zarówno warzywa jak i owoce są niezbędnym elelentem zbilansowanej diety i zdrowego stylu życa – to oczywiste. Zdecydowanie najlepiej sięgać w tym wypadku po żywność ekologiczną, ale jak wiadomo nie zawsze jest taka możliwość. Z dwojga złego lepiej wtedy sięgnąć po produkt konwencjonalny niż w ogóle nie jeść warzyw i owoców.

Warzywa i owoce, w których pozostałości środków chemicznych mają najwyższe wartości nazwane zostały przez specjalistów z EWG  “Brudną dwunastką” (Dirty Dozen). Zaleca się by wybierać je zawsze w wersji

Oto “brudna dwunastka”

1. Jabłka
2. Seler naciowy
3. Truskawki

4. Brzoskwinie
5. Szpinak
6. Nektarynki
7. Winogrona
8. Papryka
9. Ziemniaki
10. Jagody uprawne
11. Sałata
12. Kapusta Włoska

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

A oto “Czysta piętnastka” (Clean 15), w której pozostałości pestycydów są najmniejsze to:

1. Cebula
2. Kukurydza
3. Ananasy

4. Awokado
5. Szparagi
6. Groszek
7. Mango
8. Bakłażan
9. Melon
10. Kiwi
11. Kapusta
12. Arbuz
13. Grapefruit
14. Słodkie Ziemniaki
15. Grzyby

Gdzie szukać warzyw i owoców ekologicznych?

Na pewno w sklepach i delikatesach z żywnością ekologiczną. Takie produkty dostępne są także w niektórych (niestety) nielicznych sieciach marketach (znacznie łatwie znaleźc tam w jakości BIO produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia). Szukać można także w sieciach cash & carry Selgros (sprawdź: Owoce i warzywa ekologiczne w sieci Selgros) i Makro (trafiają się, ale nie wszystkich miastach).Warzywa i owoce BIO powinny być zapakowane, dostępne powinno być także oznaczenie ich pochodzenia.

 

Bardzo dobrym sposobem jest wyszukanie bezpośredniego kontaktu z rolnikiem ekologicznym. Coraz więcej z nich organizuje się  by przygotowywać kiermasze (np. Jarmark Krótka Droga we Wrocławiu i Otwarte Wrota w okolicach Warszawy), sprzedaje żywność ekologiczną z gospodarstwa lub dostarcza ją do domu klientów.

Potrzebujecie przykładów? Sprawdźcie:

 

Sledź informacje na temat:

na Biokurierze.Brak postów do wyświetlenia