Teraz czytasz...
Imbir – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Imbir – właściwości i zastosowanie

Avatar photo
Kłącze imbiru w plasterkach
Imbir to dobrze znana przyprawa o ostrym, wręcz palącym smaku. Nadaje wyrazistości i poprawia smak nie tylko potraw orientalnych, ale także świątecznych pierników. Ma też wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Co warto o nim wiedzieć?

Imbir – właściwości lecznicze

Imbir lekarski (Zingiber offi cinale) to przyprawa, o której często przypominamy sobie zimą. Nie bez powodu. Po pierwsze doskonale rozgrzewa, po drugie dobrze radzi sobie z pierwszymi objawami przeziębienia u dzieci i dorosłych, co zresztą zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych.

Kłącze imbiru zawiera białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy oraz witaminy i składniki mineralne (m.in. potas, magnez). Stanowi źródło wolnych kwasów tłuszczowych (m.in. kwasu palmitynowego, oleinowego, linolowego i laurynowego), a także lecytyny, kwasu fosfatydowego i glikolipidów. Na uwagę zasługują też fitoskładniki, które można podzielić na grupę lotnych i nielotnych związków. Do pierwszej z nich należą monoterpeny i seskwiterpeny (m.in. zingiberol, geraniol, terpineol), do drugiej – ingeron, paradole, gingerole.

Obecne w imbirze składniki mobilizują układ odpornościowy do pracy, zmniejszają też stan zapalny i wykazują działanie antybakteryjne. Są przy tym łatwo przyswajalne przez organizm i nie wykazują skutków ubocznych. Co jednak ważne, imbir na przeziębienie powinien być podawany w formie świeżego kłącza. Postać sproszkowana przyprawy na niewiele się tu zda. W łagodzeniu kaszlu i kataru pomóc więc może naturalny syrop imbirowo-cytrynowy oraz złote mleko.

Działanie imbiru nie ogranicza się jednak tylko do wspomagania łagodzenia objawów infekcji. Przyprawa sprawdzi się też w przypadku choroby lokomocyjnej. Łagodzi mdłości, wymioty oraz bóle brzucha. Może też być stosowana jako środek łagodzący poranne nudności u kobiet w ciąży. Reguluje ponadto pracę układu pokarmowego i żołądka.

Kłącze imbiru i sproszkowany imbir
Działanie imbiru jest niezwykle szerokie

Imbir. Jak działa?

Wzmacnia pamięć i koncentrację. Działa też detoksykująco na cały organizm. Pomaga na stany zapalne zatok. Wcierany w skórę działa rozgrzewająco i łagodzi bóle mięśniowe. Zaleca się go również alergikom, gdyż wykazuje działanie przeciwhistaminowe.

Skutecznie łagodzi ból migrenowe, a jego działanie w tym zakresie jest porównywalne do leku na migrenę, sumatryptanu. Radzi sobie też z dolegliwościami związanymi z miesiączkowaniem. Badania wykazały również, że wyciąg z imbiru hamuje rozwój komórek raka prostaty. Regularne przyjmowanie ok. 600 mg ekstraktu imbiru dziennie pomoże chronić organizm przed ryzykiem powstania komórek nowotworowych.

Przyprawa wspomaga ponadto regenerację wątroby. Wykazuje zdolność do neutralizowania wolnych rodników. Preparaty zawierające suche wyciągi imbiru w odpowiednich dawkach zalecane są osobom cierpiącym na zwyrodnienia stawów. Mało kto wie też, że imbir jest też naturalnym afrodyzjakiem. Przypisuje mu się działanie pobudzające ukrwienie narządów płciowych.

Jak stosować imbir?

woda z imbirem i cytrynąImbir wykorzystywany był w tradycyjnej medycynie indyjskiej, chińskiej i perskiej. W średniowieczu eksportowano go z Indii do innych części świata, gdzie był wysoko cenionym towarem handlowym.  Obecnie uprawia się go w wielu krajach np. w Indonezji, Nepalu, Nigerii, Bangladeszu, Tajlandii, Kamerunie, USA, na Filipinach, a także w Indiach i Chinach. A jak go stosować?

Solidnie rozgrzewa i dobrze smakuje herbata z imbirem. Można też przygotować napój imbirowy, krojąc kłącze na plasterki, zalewając letnią wodą i dodając niewielką ilość cytryny. Warto też dodać szczyptę imbiru do kawy lub przegryzać surowe kłącze.

To również cenna przyprawa, która wzbogaca smak nie tylko mięs i sosów, ale także ciast, ciasteczek i deserów (polecamy dyniowe brioszki z karmelem imbirowym!) Wykorzystuje się ją również do produkcji suplementów diety oraz jako dodatek do napojów (np. piwa). Jest też jednym z składników curry i shotów witaminowych.

Przepis na nalewkę imbirową*

Składniki:

  • 2 świeże kłącza imbiru,
  • mała papryczka chili (może być wysuszona),
  • szczypta sproszkowanego ziela bylicy piołunu,
  • 1 l wódki 50%.

Imbir obieramy ze skórki, kroimy jak najdrobniej i umieszczamy w szklanym słoju razem z papryczką oraz zielem bylicy. Całość zalewamy wódką i zostawiamy w ciepłym miejscu, co jakiś czas mieszając. Po upływie około 3 tygodni nalewkę zlewamy do butelek  i korkujemy. Nalewka ma ostry, palący smak. Najlepiej podawać ją schłodzoną.

Ile imbiru dziennie?

By złagodzić dolegliwości związane z ciążą (nudności) zaleca się stosować  równowartość 1000 mg ekstraktu z kłącza imbiru, co stanowi równowartość:

  • 1 łyżeczki świeżo startego kłącza,
  • 2 łyżeczek syropu imbirowego,
  • 4 szklanek herbaty imbirowej
  • 4 szklanek herbaty ze świeżego imbiru (½ łyżeczki świeżo startego kłącza parzonego w gorącej wodzie przez 5–10 min).

Jeżeli chcemy nabyć kłącze, warto zwrócić uwagę na skórkę. Powinna być gładka (to ona stanowi gwarancję świeżości). Imbir można przechowywać w temperaturze pokojowej, choć niektórzy zalecają zawinąć je w papier i trzymać w lodówce.

Mimo, że omawiana przyprawa jest bardzo zdrowa, nie każdy może czerpać z jej dobra. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe oraz leki stosowane w przypadku cukrzycy. Niektóre składniki imbiru mogą bowiem nasilać hipoglikemizujące działanie tych preparatów. Unikać go też powinni chorzy z czynną chorobą kamieni żółciowych.

Co ważne, imbiru nie zaleca się łączyć z czosnkiem, żeń-szeniem i miłorzębem japońskim.

*Autorem przepisu na nalewkę imbirową jest dr n. farm. Marek Ellnain, autor książki „Nalewki z piwniczki farmaceuty”

Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.