Fairtrade ma już 25 lat

System Sprawiedliwego Handlu Fairtrade działa od 25 lat. Z tej okazji Koalicja Sprawiedliwego Handlu zaprezentowała 25 faktów na jego temat.

Prezentujemy niektóre z nich:

Fakt nr 2: Produkty ze znakiem Fairtrade są obecnie dostępne w 125 krajach.

Fakt nr 3: Znak Fairtrade jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem etycznym na świecie.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Fakt nr 4: Ponad 85% konsumentów w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii ufa systemowi Fairtrade.

Fakt nr 10: Połowa wszystkich bananów sprzedawanych w Szwajcarii ma certyfikat Fairtrade.

Fakt nr 19: W 2012 roku organizacjom skupiającym rolników i pracowników najemnych wypłacono ponad 80 milionów euro premii Fairtrade. To właśnie rolnicy i pracownicy najemni decydują o sposobie wykorzystania tych funduszy

Fakt nr 23: 45% premii Fairtrade wypracowanej przez rolników uprawiających kawę zainwestowano w rozwój ich działalności oraz w działania podnoszące efektywność pracy; około 40% przeznaczono na usługi dla członków spółdzielni, takie jak prefinansowanie produkcji, szkolenia itp.

Fakt nr 25: Rolnicy w systemie Fairtrade uprawiają kawę na powierzchni równej 692 500 boiskom piłkarskim (dane z 2012 r.). Średnio jeden rolnik uprawia kawę na powierzchni mniej więcej 1,3 boiska piłkarskiego.

Wszystkie 25 faktów poznać można na stronach Koalicji Sprawiedliwego Handlu:

O Fairtrade przeczytać można także w najnowszym, świątecznym numerze Biokuriera w artykule Borysa Bińkowskiego pt. „Sprawiedliwy Handel. Jak to działa?”. Sprawdź jak zaprenumerować Biokurier dla swojego sklepu.

Brak postów do wyświetlenia