Teraz czytasz...
Ekologiczne morele i brzoskwinie – najsmaczniejsze z owoców?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne morele i brzoskwinie – najsmaczniejsze z owoców?

Morele i brzoskwinie uważane są za jedne z najsmaczniejszych owoców. Idealnie nadają się na desery, sałatki owocowe i jako dodatek do ciast i ciasteczek. Ekologiczne morele i brzoskwinie mogą być składnikiem wielu znakomitych potraw. Idealnie nadają się na desery, sałatki owocowe i jako dodatek do ciast i ciasteczek (np. pyszny sernik z brzoskwiniami). Z moreli i brzoskwiń można produkować soki, kompoty, dżemy, wina i nalewki.

Nadają się jako przekąska, ale również jako składnik wielu deserów (np. keksu), są składnikiem batoników z ziarnami, którym dodają naturalnej słodyczy. Brzoskwinie i morele mają niską kaloryczność.  ok. 40 kcal/100g – brzoskiwinie i 50 kcal/100g morele.

Morele i brzoskwinie zawierają do 10% cukrów oraz wiele witamin, składników mineralnych oraz tzw. wtórnych metabolitów o dużych wartościach prozdrowotnych. Na uwagę zasługuje umiarkowana zawartość witaminy C (do 10 mg/100g) spora błonnika (do 2 mg/100g) oraz duża karotenoidów, traktowanych jako prowitamina A (w organizmie mogą być zamienione na witaminę A). Według badań morele posiadają największą różnorodność karotenoidów ze wszystkich spożywanych produktów. Suszone morele posiadają większą koncentrację składników odżywczych niż owoce surowe,. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo duża zawartość błonnika.

Morele. Jeżeli suszone, to niesiarkowane!

Bardzo popularne jest suszenie moreli. Suszone morele mają specyficzny wspaniały smak, zwłaszcza te suszone na słońcu (a nie siarkowane jak większość dostępna w konwencjonalnej sprzedaży). Ekologiczne suszone morele mają znacznie ciemniejszą barwę niż ich powszechnie dostępne konwencjonalne odpowiedniki. Mimo trochę mniej atrakcyjnego koloru, są znacznie smaczniejsze. Różnica w kolorach wynika właśnie z faktu, że ekologiczne morele nie są poddawane procesowi siarkowania, a suszone przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Na łamach Biokuriera będziemy jeszcze pisać więcej na temat siarkowania.

Nie tylko owoce

Brzoskwinia i morela to nie tylko owoce. Niektórzy spożywają ich nasiona jako zamiennik migdałów – ale z powodu zawartości większych (niż w migdałach) ilości substancji toksycznych nie powinno się jeść więcej niż kilka sztuk nasion dziennie. Można produkować również olej morelowy/brzoskwiniowy (z nasion) o lekkim zapachu marcepanowym – który idealnie nadaje się do masażu i kąpieli.

CZY WIESZ ŻE…

  • Nektaryny wyróżnia się od brzoskwiń tylko w celach handlowych. W rzeczywistości nektarynyto brzoskwinie o gładkiej skórce bez włosków, genetycznie jest to cecha recesywna u brzoskwiń.
  • Brzoskwinie i morele uprawia się również w celach ozdobnych z powodu ich pięknych kwiatów.
  • Morela i brzoskwinia pochodzą z Chin, morela występuje tam w stanie dzikim, natomiast brzoskwinia była uprawiana tam już ponad 4000 lat temu.

Przepisy kulinarne z wykorzystaniem MORELI


Andrzej Szeremeta
fot.: www.sxc.hu

 


Bądź na bieżąco – dołącz do nas na Facebook!

Biokurier na Twitterze – sprawdź


 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.