Teraz czytasz...
Awokado – dlaczego warto włączyć je do diety
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Awokado – dlaczego warto włączyć je do diety

Awokado, mimo wielu prozdrowotnych właściwości oraz mnóstwa kulinarnych zastosowań awokado nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Czas na zmiany!

Prozdrowotne składniki w awokado

Awokado to doskonałe źródło witaminy B6 , K i C oraz kwasu foliowego (cennego zwłaszcza dla kobiet w ciąży) zawiera także składniki mineralne:  żelazo, wapń, potas. Pojedynczy owoc ma średnio 300 kalorii i ponad 34 g tłuszczu (z czego  30 g  to łatwo przyswajalne tłuszcze jednonienasycone, obniżające poziom złego cholesterolu). Nic dziwnego, że z miąższu można pozyskiwać olej, który dostępny jest w niektórych eko sklepach.

Mimo wysokiej kaloryczności awokado często poleca się w dietach odchudzających. Dlaczego? Zapewnia sytość i umożliwia zmniejszenie konsumpcji węglowodanów, będących głównym sprawcą nadwagi.
Przeciętnej wielkości awokado dostarcza 25% dziennej zalecanej dziennej dawki potasu, którego niedobór może być przyczyną chorób serca i problemów z ciśnieniem krwi oraz 23% zalecanej dziennej dawki kwasu foliowego wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i  pobudzanie procesów krwiotwórczych.

Awokado obfituje także  w antyoksydanty, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek  człowieka oraz są cenione w profilaktyce licznych chorób, w tym nowotworowych.

Czy wiesz, że

Uprawiane w Europie awokado dostępne jest na naszych stołach w okresie od grudnia do maja, ponieważ podobnie jak cytrusy jest owocem dojrzewającym zimą.

Cenny dodatek do surówek

Prócz  niesamowitego bogactwa zawartych w nich składników odżywczych,  owoce awokado poprawiają zdolność organizmu do wchłaniania substancji odżywczych z innych pokarmów (np. warzyw), zwłaszcza przeciwutleniaczy – likopenu oraz beta-karotenu .  Zalecane jest więc dodawanie awokado do wszelkiego rodzaju surówek.

Dlaczego Polacy nie sięgają po awokado?

Polacy w zdecydowanej większości nie znają  i nie włączają do swojej diety awokado. Częściowo wynika to z faktu, że wiele osób „sparzyło się” kupując owoce, które zamiast dojrzeć sczerniały wewnątrz. Dlaczego tak się dzieje? Awokado niestety jest owocem bardzo wrażliwym i trudnym w transporcie, a owoce spotykane w polskich sklepach pochodzą najczęściej z Meksyku. Awokado dojrzewa dopiero po zerwaniu z drzewa. Składowane w temperaturze powyżej 6stC powinno dojrzeć w ciągu kilku dni i przez następnych kilka (do 15 dni od zerwania) idealnie nadawać się do spożycia. Okres ten można nieco wydłużyć w warunkach chłodniczych, niemniej jednak trwający długo transport z Ameryki może negatywnie wpłynąć na jakość. Alternatywą mogą być owoce importowane z europejskich krajów śródziemnomorskich, np. Hiszpanii czy Włoch.

Osoby, które miały okazję spróbować świeżego ekologicznego awokado uprawianego w Europie np. na Sycylii (w tym wypadku podróż do Polski jest znacznie krótsza),  często zakochują się w jego smaku.  Sycylijczycy twierdzą, że awokado uprawiane na ich żyznej, wulkanicznej ziemi nie ma sobie równych a sycylijski terroir (unikatowy splot warunków klimatycznych i geologicznych), sprawia, że awokado sycylijskie ma wyjątkowy smak.

Awokado Hass – szczególnie ceniona odmiana

Szczególnie cenioną odmianą awokado uprawianą zarówno w Europie jak i w Ameryce jest HASS, odmiana o zielono- czarnej skórce, orzechowym posmaku i wysokiej zawartości tłuszczu. Bardzo smaczna jako przekąska na drugie śniadanie, składnik wielu sałatek a także tradycyjnej meksykańskiej pasty guacamole.

Zobacz także

winogrona są dobre na serce

Awokado znajduje także zastosowanie w kosmetyce naturalnej, przeczytaj więcej o oleju z awokado

tekst i zdjęcia:

Justyna Bober

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.