Teraz czytasz...
Cukier kokosowy. Czym się wyróżnia? Zalety i wykorzystanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Cukier kokosowy. Czym się wyróżnia? Zalety i wykorzystanie

Agnieszka Gotówka

Cukier kokosowy, to jedna z alternatyw dla tradycyjnego białego cukru. Powstaje  z soków palmy kokosowej, dlatego bywa zwany cukrem palmowym. Charakteryzuje się łagodnym, karmelowym smakiem i zapachem. W ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością i wykorzystywany jest w kuchni, jako dodatek do ciast, mięs i deserów. 

Zamienniki białego cukru

Obecnie na rynku pojawia się wiele zamienników białego cukru. Spośród najpopularniejszych warto wymienić

Do tej kategorii można też zaliczyć cukier kokosowy.

Cukier kokosowy jest powszechnym słodzikiem wśród mieszkańców Azji. Palma, z której pozyskiwany jest cukier kokosowy zwana bywa „kalpa vriksha”, czyli „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby”. W kulturze malajskiej cukier kokosowy jest określany „produktem o tysiącu zastosowań”. Dlaczego?

Różnice w indeksie i ładunku glikemicznym

Nierafinowany cukier kokosowy zawiera (w niewielkich ilościach) naturalne biopierwiastki, w tym: potas, cynk, żelazo i magnez. Pod względem kaloryczności między cukrem kokosowym, a tzw. białym cukrem nie ma dużej różnicy. Co jednak bardzo istotne – cukier kokosowy posiada niższy indeks glikemiczny. W wyniku badań (1) wykazano, że dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym jest jednym z powodów rozwoju insulinoodporności. Indeks cukru białego wynosi 70 i jest określany, jako wysoki, a cukru kokosowego 35-54. Oznacza to, że po spożyciu cukru kokosowego następuje mniejszy wzrost glikemii poposiłkowej. Informacja ta jest szczególnie ważna dla cukrzyków.

Przyglądając się bliżej cukrowi kokosowemu, warto zwrócić uwagę na ważny wskaźnik (obok indeksu glikemicznego) tzw. ładunek glikemiczny (ŁG). Dietetycy wskazują (2), że ŁG określa tempo wchłaniania i ilość węglowodanów zawartych w danym produkcie. Im wyższy ŁG, tym większy wzrost stężenia glukozy we krwi po jego spożyciu.

Cukier kokosowy w 99,6% składa się z węglowodanów, co powoduje, że jego ładunek glikemiczny jest wysoki i wynosi 34. Oznacza to, że po jego zjedzeniu zawarte w nim węglowodany są wolno wchłaniane, a podwyższone stężenie glukozy utrzymuje się długo, z uwagi na ich wysoką zawartość. Dietetycy wskazują, że kontrola zarówno indeksu glikemicznego, jak i ładunku glikemicznego odgrywa ważną rolę w prewencji i leczeniu cukrzycy (2).

Zobacz także


Cukier kokosowy w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Wiele osób włącza go do swojej diety lub używa, jako zamiennika białego cukru w kuchni. Z pewnością jest to rozwiązanie warte uwagi, choć tak czy owak warto udział cukru w diecie ograniczać. 

Agnieszka Gotówka

W trakcie przygotowywania tekstu korzystałam z:
1. Sharpe, Peter (1998). Sugar Cane: Past and Present. Illinois: Southern Illinois University
2. Cukier – słodka trucizna, , dostęp: 24.08.2016 r.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.