Teraz czytasz...
Badania SGGW potwierdzają antyrakowe właściwości ekologicznych soków kwaszonych
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Badania SGGW potwierdzają antyrakowe właściwości ekologicznych soków kwaszonych

Wartość odżywczą i prozdrowotną zakwaszanych soków Bio Food z kapusty białej i buraka ćwikłowego przebadano w 2010 roku w Zakładzie Żywności Ekologicznej SGGW. Wyniki wskazują na wiele cennych właściwości zawartych w tych produktach.

Warto sięgać po kwaszone soki EKO

Jak piszą w komunikacie profesor Ewa Rembiałkowska oraz dr inż. Renata Kazimierczak: Wyniki z roku 2012 wskazują, że zawartość cennych ze zdrowotnego punktu widzenia związków bioaktywnych (kwasów fenolowych, flawonoidów) była istotnie wyższa w ekologicznym soku zakwaszanym z białej kapusty w porównaniu z produktem konwencjonalnym. Także zawartość suchej masy była najwyższa w soku produkcji Bio Food. W przypadku zakwaszanych soków z buraka ćwikłowego nie stwierdzono istotnych różnic jakościowych pomiędzy sokiem ekologicznym a konwencjonalnym, ale widoczna była tendencja na korzyść soku ekologicznego w przypadku zawartości suchej masy i D-glikozydu kwercetyny.

Właściwości antynowotworowe ekologicznych soków kwaszonych

W 2011 roku wykonane zostały nowatorskie badania przeciwnowotworowego działania ekstraktów przygotowanych z zakwaszanych soków ekologicznych BioFood. Do badania potencjału przeciwnowotworowego ekstraktów z soków z kwaszonych warzyw użyto komórek linii AGS (linia komórek nabłonkowych raka żołądka). Badano procesy proliferacji i apoptozy, a także nerkozy komórek. Ekstrakty z ekologicznych kwaszonych soków z buraka i kapusty wywołują śmierć komórek nowotworowych w porównaniu z podobną hodowlą kontrolną bez ekstraktu, co oznacza, że soki te mogą być zatem stosowane jako środki prozdrowotne w profilaktyce nowotworowej żołądka.
Przeczytaj więcej na temat: kiszone czy kwaszone

Jak powstają ekologiczne soki kwaszone?

– Soki kwaszone uzyskuje się w ten sposób, że kwasi się warzywa, np. sok z buraków uzyskuje się poprzez bezpośrednie tłoczenie soku z buraków kwaszonych z czosnkiem oraz pasteryzację. Co ciekawe i ważne w środowisku kwaśnym sole mineralne obecne w warzywach są lepiej przyswajalne. Przy przetwórstwie niezwykle ważna jest odpowiednia obróbka wstępna surowca, tak aby nie stracił swoich cennych właściwości odżywczych  – tłumaczył Tadeusz Szynkiewicz – współzałożyciel firmy Bio Food, uczestnikom zorganizowanego przez redakcję Biokuriera seminarium „Jak powstaje BIO?”.

Sok tłoczony lepszy niż z koncentratu

–Bardzo ważne jest by wybierać soki tłoczone (zarówno warzywne jak i owocowe). Wartości odżywcze koncentratu i soku, z którego się go robi są różne na niekorzyść koncentratu. Koncentrat jest łatwy w produkcji, transporcie etc, ale nigdy sok z koncentratu nie dorówna sokom tłoczonym – podkreślał Tadeusz Szynkiewicz w trakcie prezentacji Dlaczego warto spróbować eko soków?Jak wytwarza się ekologiczne soki? Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy sok? Co oznacza napis 100% na opakowaniu?.

Uczestnicy seminarium otrzymali także specjalnie przygotowane informacje dotyczące wyników badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Badania te będą kontynuowane w następnych latach.

W trakcie targów Natura Food sok ekologiczny z buraka kwaszonego BioFood otrzymał wraz z ekologicznym miodem nektarowym EKOJOTER Złoty Medal Targów Natura Food.  Przeczytaj więcej na ten temat: Sok z buraka kwaszonego BioFood i Miód nektarowy EKOJOTER ze Złotymi Medalami Natura Food 2011
Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.