Zamieszanie wokół zakazu sprzedaży jaj z chowu klatkowego

Kilka dni temu media obiegła informacja o tym, że od 2012 roku w Polsce zakazana będzie sprzedaż jaj z chowu klatkowego. Kilka dni później swoje stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Rolnictwa.

 

Informacja o zakazie sprzedaży jaj z chowu klatkowego bazowała na zacytowanej przez Polską Agencję Prasową wypowiedzi unijnego komisarza Johna Dalliego. – Zakaz sprzedaży jaj od kur z chowu klatkowego wejdzie w życie w UE zgodnie z planem 1 stycznia 2012 r., a kraje, które się nie podporządkują, poniosą konsekwencje prawne. Komisja nie ma zamiaru przesuwać terminu, od którego zakaz będzie obowiązywać – mówił komisarz.


Klatki nie znikną, ale będą zmodyfikowane

Stanowisko ministerstwa precyzuje sytuację. – Klatki w dotychczasowej postaci będą niedozwolone, ale nie znaczy to, że znikną zupełnie. Nioski trzymane będą w nowych, zmodyfikowanych boksach: Krajowe przepisy dotyczące warunków utrzymywania kur niosek, które są zgodne z przepisami dyrektywy Rady nr 1999/74/WE z dnia 19 lipca 1999 roku ustalającej minimalne normy ochrony niosek, określają, że od dnia 1 stycznia 2012 roku kury mają być utrzymywane w klatkach zmodyfikowanych, wyposażonych m.in. w grzędy, gniazda i ściółkę, w których na nioskę będzie przypadać 750 cm2 powierzchni – czytamy w komunikacie cytowanym przez Portal Spożywczy.

Jaja niosek trzymanych w takich klatkach będą wprowadzane do obrotu na dotychczasowych zasadach, czyli będą oznaczane jako „3”.

Bez względu na całe zamieszanie, zachęcamy i promujemy zakup jaj ekologicznych (‘0”) i z wolnego wybiegu („1”). Zobaczymy też jak nowe regulacje sprawdzą się w praktyce.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Przeczytaj także: Jak kupić jaja od kury zielononóżki?

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia