Teraz czytasz...
Wielu krajom europejskim wciąż nie udaje się zaprzestać masowego nadużywania antybiotyków w rolnictwie. Dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wielu krajom europejskim wciąż nie udaje się zaprzestać masowego nadużywania antybiotyków w rolnictwie. Dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

 

Dane zebrane przez Europejską Agencję Leków i przytaczane przez Compassion In World Farming wskazują, że stosowanie antybiotyków w Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. W europejskich gospodarstwach ponad 91% antybiotyków podawanych jest zwierzętom masowo, w paszy lub w wodzie pitnej, najczęściej w przemysłowej hodowli świń i drobiu.

Podczas Europejskiegi Dnia Wiedzy o Antybiotykach (18 listopada): organizacje w całej Europie, także w Polsce, wzywają rządy do podjęcia działań, w celu zaprzestania nadużywania antybiotyków w hodowli zwierząt.

Masowe profilaktyczne podawanie zwierzętom ważnych antybiotyków jest całkowicie niedopuszczalne. Praktyki te, nie tylko powodują rosnącą oporności bakterii na antybiotyki, ale przede wszystkim wspierają istnienie intensywnej, okrutnej przemysłowej hodowli zwierząt. Na początku 2017 roku państwa członkowskie zadecydują o przyszłości stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Rząd musi wykorzystać tę okazję i zająć zdecydowane stanowisko w sprawie nadużywania antybiotyków w rolnictwie oraz domagać się zmian w systemach hodowli. Poprzeć takie, w których zwierzęta będą miały zapewnione dobre warunki, w których nie będą masowo chorować, dzięki czemu nie trzeba będzie podawać im ogromnych ilości antybiotyków. Minister Rolnictwa musi podjąć działania już teraz, aby chronić zdrowie obywateli przed skutkami nadużywania antybiotyków w hodowli przemysłowej – mówi Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska.

Krótki film animowany przygotowany przez CIWF Polska pokazuje zagrożenia, jakie płyną dla ludzkiego zdrowia z powodu nadużywania antybiotyków w hodowli zwierząt. Zachęca również do podpisania listu skierowanego do polskiego rządu, by ten zajął zdecydowane stanowisko w trakcie zbliżających się negocjacji, dotyczących stosowania antybiotyków weterynaryjnych w Europie.

 

 

SYTUACJA W POLSCE

• Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi);

• 60% wszystkich antybiotyków stosowanych jest w hodowli zwierząt;

• W ciągu 3 lat (2011-2014) zużycie antybiotyków w rolnictwie wzrosło o 23%;

• Prawie 600 ton antybiotyków podano zwierzętom hodowlanym w 2014r.;

• Zwierzętom podaj się średnio 3 razy więcej antybiotyków, niż wynosi zalecana bezpieczna dawka (140,8 mg leków na kilogram masy ciała zwierzęcia, podczas gdy maksymalna bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 mg/kg).

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.